Na konci září se objevila nová verze OpenOffice.org 2.3, která přinesla několik novinek a několik chyb (což se může stát). Zároveň však byla poodhalena opona a dozvěděli jsme se, co nového se chystá pro novou, nastupující verzi označenou pořadovým číslem 3.
Když to shrnu, je v projektu docela dost zajímavých věcí. Jejich přehled najdete v této prezentaci. Vypíchnu-li to nejzajímavější, dostáváme se k funkcím:
Na úvod řeknu, že mne v poslední době vývoj OOo trošku překvapuje. Na můj vkus se vývojový tým příliš soustředí na nové funkce, místo na vylepšování a opravování stávajících neduhů. Pro mnoho lidí je docela klíčová vlastnost a to import SVG souborů. V rámci Google Summer of Code byl vypracován projekt, který snad podporu SVG do OOo přinese už v krátké době. Pak se otevře široké spektrum dalšího využití OOo pro „domácí“ grafiky, kteří už budou moci konečně vytvářet (a to o dost jednodušeji) i všelijaké grafické přáníčka, pozvánky atd. právě z důvodu snadného importu SVG grafiky, které se na internetu válí dost a to i ve verzích nezatížených licencemi.
Když začnu hodnotit jednotlivé funkce tak řeknu, že PDF import může být docela zajímavá záležitost. Jako správce menší sítě s asi dvacítkou uživatelů se skoro denně setkávám s požadavkem na „otevření“ PDF souboru s důležitými informacemi, které musí daný uživatel použít v jiných dokumentech. Tohle MS Office neumí.
Nový, opět propracovaný průvodce grafů je sice fajn, jenže ten stávající je skoro postačující. Chválím snahu o to, přidat nové druhy grafů, ale chtělo by to zapracovat na grafech, aby se neobjevovaly hlasy uživatelů, kterým se za jistých okolností nedaří grafy sestavit. Nezkoumal jsem to podrobněji, ale některé chyby jsou i staršího data.
Podpora blogování mne nějak nezaujala, ale dokážu si představit, že by to mohla být užitečná funkce. OpenOffice.org Base se musí ještě hodně zlepšovat a tak beru zprávu o nové modulu pro sestavy jako další krok k tomu, jak jej více zlepšit. Co se týká podpory více monitorů v OOo Impressu, tohle byla jedna z častých připomínek, kterou uživatelé měli. Takže přidání této funkčnosti beru.
Poslední bod mne však trochu překvapuje. Součástí OOo se má stát modul, který by měl být přímým konkurentem Outlooku ze sady MS Office. Jsem opravdu velmi zvědavý, jak se to povede. Chápu, že pokud chce OOo hrát nějakou roli v souboji s MS Office, musí nabídnout stejné věci jako MSO. A alternativa k Outlooku v tomto balíku jistě chybí. Je dobře, že se v prezentaci neobjevilo, že se bude jednat o mailového klienta, ale o PIM. Mailových klientů jsou mraky, PIM programy už tak rozšířené nejsou. Snahu určitě chválím a uvidíme, co z toho vzejde.
To co mne na celém prohlášení nejvíce vyrazilo dech je to, že se s novou verzí počítá někdy na jaře či v létě příštího roku. V tuto chvíli je to méně než rok a OOo by měl přijít s docela přelomovými funkcemi. Mám trochu strach z toho, aby OOo PIM nedopadl podobně jako OOo Base ve své první verzi, kdy toho moc neuměl a tak všeobecně vypadal jako šitý horkou jehlou. řada lidí jej proto zavrhla a interně si jej schovala do šuplíku „parodie na databázové GUI“. Mám totiž obavu, že OOo PIM se za poměrně krátkou dobu zbývající do uvedení nové verze 3 nepodaří dostatečně vyvinout, aby oslovil masy. Spadne do škatulky a nedostane se z ní. Pokud se na tento program podíváte z pohledu linuxového uživatele, alternativ je dost. Windows uživatelé zase tolik možností, jak nahradit MS Outlook nemají. Je tedy jasná orientace na Win uživatele, což potvrzuje i bod slibující lepší integraci s Windiows Vista.
Takže ano, OpenOffice.org bude lepší, je otázka za jakou cenu a jestli to ustojí s čistým štítem.
No já mám trochu obavy z té editace PDF. Je pravda, že je to funkce, po které hodně lidí touží. Jenže spousta PDF je poněkud obtížně editovatelných, protože programy při exportu text rozbijí na jednotlivé řádky nebo i slova, aby udržely správné pozice textu. Pokud se do toho začne psát, tak se to samozřejmě celé rozpadne. A uživatelé budou nadávat, že za to může OOo.
když už jsme u těch vylepšení, tak mě ještě napadlo, nemáte někdo zkušenosti s http://collanos.com/ ? Mělo by to řešit spolupráci s dokumenty pro OOo, takový workplace.
[2] To je otázka. Jako na IT experta se na mně známí obrací s žádostí o radu a právě editace PDF je velmi častým problémem. Tito lidé by dali kdoví co za to, kdyby to aspoň nějak, byť blbě a rozhozeně, šlo. V současné době totiž nemají nárok, pokud Ctrl+C a Ctrl+V nezafunguje. Zkoušeli jsme i placené prostředky a většinou taktéž bez úspěchu...
Myslím tedy, že uživatelé budou spíš rádi aspoň za něco než aby remcali...
[2],[7] pokud jsem si všimnul, nejde o přímou editaci, ale o import s následnou možností opětovného exportu.
Je samozřejmě otázkou, jak se to bude tvářit na různé "taky-PDF" soubory, které lezou z některých programů a které jsou ostatně důvodem, proč žádná redakce nepřijímá texty ve formátu PDF (leda by byly určeny k přímému tisku tak jak jsou bez další editace).
Mně by ta editace PDF stačila na úrovni acrobatu5. Aby šlo něco jako PDF uložit, přidávat, ubírat a otáčet stránky. Vrchol blaha by pak představovala extrakce textu a obrázků. Pochybuju, že někdo čeká, že se s PDF bude zacházet jako s běžnými dokumenty.
Mimochodem Inkscape uvádí možnost importu PDF jako výsledek Google Summer of Code 2007: http://inkscape.org.
[10]
Což vyzkoušet Foxit PDF Editor (www.foxitsoftware.com/).
Sice to stojí cca. 100$, ale často si poradí se soubory, kde má Adobe problémy. A výhodou je ono kopírování obrázků a slušná editace textů.
EDIT pdf neni problem, Acrobat 8 plna verze umi prepisovat text, vykopirovat z toho tabulky, extraktovat obrazky, nebo ulozit cely jako RTF (coz bohuzel obcas rozseka vety na slova a pismenka jak uz tady nekdo zminil) nebo ulozit jako TXT coz je v podstate idealni(slova to nerozseka a je na userovi jak si to vykopiruje), dokonce i takovej ACROBAT READER pod linuxem umi ulozit PDFko jako TXT a pak se do da krasne vykopirovat. Kdyz k tomu pridam jeste moznosti PSTOEDITu, kterej umi prevest EPS (ktery predtim musite z pdfka vytvorit GhostScriptem linux, Acrobatem widle) na takovy veci jako je DXF s carama, DXF s polygonama, nebo v placene verzi na SVG nevidim v editaci/importu PDF zadnej problem. Resim problematiku editu PDF uz delsi dobu a neni s tim problem, aji na linuxu ani na widlach. Za nejvetsi vychytavku povazuju import vektorove grafiky primo z PDF do AUTOCADu. (PDF-EPS-DXF) autocad create block, set different block aspect ratio ( po importu sou rozjety proporce v radu procent, tak je to potreba spravit)
[12] Autor používá PDF hlavně kvůli tomu, aby si zajistil, že příjemce uvidí jeho dokument v co nejvěrnější podobě k originálu. Když chce autor dokument zabezpečit proti editaci, tak ho zahesluje.
[13] Tak export směrem ven umí ostrý Acrobat skoro od nepaměti (což je ostatně celkem logické), na to opravdu verze 8 není vyloženě zapotřebí (ovšem nic proti).
Ale právě to občasné rozsekání na písmena či naopak slití vět do jedné je problém - nikdy nevíte, jaký obskurní program váš milovaný přispěvatel použil a raději si to od něj necháte poslat v RTF či TXT rovnou a ušetříte čas i nervy (sobě i jemu).
Nemluvě o ceně za plnohodnotný Acrobat...
Jinak z OOo lezou ve verzi 2.x PDFka použitelná i pro další zpracování (na rozdíl od jiných PDF nástrojů), takže v tomto směru je opatrný optimismus celkem i na místě.
Ad grafy. Ve firmách je snad nejčastější graf s datumovou osou X (časové průběhy). Zde má nový grafový modul v 2.3 stále spoustu problémů v nastavení parametrů osy X - rozsahy od/do, hlavní/vedlejší značky, atd. Když člověk zapomene vypnout popisky os (defaultně zapnuté), může jít u grafu s pár stovkami či tisíci hodnot na kafe, než se OOo probere. Než to následně v grafu vypne, je z těch kafíček zdrogovaný.
Trochu mě tedy zklamalo, že jsem v plánech pro 3.0 nenašel větší úpravy grafového modulu.
[18] Zrovna vystupy latexu na tom nie su az tak zle, tam to robi problem pri pouziti diakritiky. Cim ma ale celkom prekvapil je, ze pdftotext ukaze aj matematicke operatory (vykopirovane po pouziti toho pdftotext):
language L ⊆ {0, 1}∗ is a binary relation P (x, y) satisfying the following conditions:
1.Completeness: x ∈ L ⇒ ∃y : P (x, y)
2. Soundness: ∃y : P (x, y) ⇒ x ∈ L
BTW existuje PDFEdit (http://sourceforge.net/projects/pdfedit), ale neviem jak moc by bol vhodny pre obycajneho uzivatela (editacia na urovni operatorov, tj. jednotlivych casti textu apod), ale na jednoduche zmeny ok.
Tvorba grafů se v OOo 2.3 bohužel příliš nezlepšila. Podařilo se sice zjednodušit práci s více datovými řadami, ale takové "triviality" jako je použití horního/dolního indexu, kurzívy jen na určitá písmena či písmen řecké abecedy do popisků os je stále nedostupné. Samozřejmě, že je možné vložit obyčejná textová pole s těmito popisky pod graf, ale při vytváření většího množství grafů jsou úpravy zdlouhavé a práce s takto doupravovanými grafy v textu nešikovná. Celkově by bylo fajn, kdyby se možnosti grafů rozšířily, což se zlepšováním průvodce nemá nic společného.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 158×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 765×