Hlavní navigace

OpenOffice.org bude lepší

28. 4. 2008 14:26 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Na konci září se objevila nová verze OpenOffice.org 2.3, která přinesla několik novinek a několik chyb (což se může stát). Zároveň však byla poodhalena opona a dozvěděli jsme se, co nového se chystá pro novou, nastupující verzi označenou pořadovým číslem 3.

Když to shrnu, je v projektu docela dost zajímavých věcí. Jejich přehled najdete v této prezentaci. Vypíchnu-li to nejzajímavější, dostáváme se k funkcím:

  • import PDF souborů
  • nový přepracovaný průvodce pro grafy v OOo Calc
  • podpora „blogování“ přímo z OOo
  • nový nástroj pro tvorbu sestav z OOo Base
  • podpora více monitorů v OOo Impress
  • produkt připomínající MS Outlook

Na úvod řeknu, že mne v poslední době vývoj OOo trošku překvapuje. Na můj vkus se vývojový tým příliš soustředí na nové funkce, místo na vylepšování a opravování stávajících neduhů. Pro mnoho lidí je docela klíčová vlastnost a to import SVG souborů. V rámci Google Summer of Code byl vypracován projekt, který snad podporu SVG do OOo přinese už v krátké době. Pak se otevře široké spektrum dalšího využití OOo pro „domácí“ grafiky, kteří už budou moci konečně vytvářet (a to o dost jednodušeji) i všelijaké grafické přáníčka, pozvánky atd. právě z důvodu snadného importu SVG grafiky, které se na internetu válí dost a to i ve verzích nezatížených licencemi.
Když začnu hodnotit jednotlivé funkce tak řeknu, že PDF import může být docela zajímavá záležitost. Jako správce menší sítě s asi dvacítkou uživatelů se skoro denně setkávám s požadavkem na „otevření“ PDF souboru s důležitými informacemi, které musí daný uživatel použít v jiných dokumentech. Tohle MS Office neumí.
Nový, opět propracovaný průvodce grafů je sice fajn, jenže ten stávající je skoro postačující. Chválím snahu o to, přidat nové druhy grafů, ale chtělo by to zapracovat na grafech, aby se neobjevovaly hlasy uživatelů, kterým se za jistých okolností nedaří grafy sestavit. Nezkoumal jsem to podrobněji, ale některé chyby jsou i staršího data.
Podpora blogování mne nějak nezaujala, ale dokážu si představit, že by to mohla být užitečná funkce. OpenOffice.org Base se musí ještě hodně zlepšovat a tak beru zprávu o nové modulu pro sestavy jako další krok k tomu, jak jej více zlepšit. Co se týká podpory více monitorů v OOo Impressu, tohle byla jedna z častých připomínek, kterou uživatelé měli. Takže přidání této funkčnosti beru.
Poslední bod mne však trochu překvapuje. Součástí OOo se má stát modul, který by měl být přímým konkurentem Outlooku ze sady MS Office. Jsem opravdu velmi zvědavý, jak se to povede. Chápu, že pokud chce OOo hrát nějakou roli v souboji s MS Office, musí nabídnout stejné věci jako MSO. A alternativa k Outlooku v tomto balíku jistě chybí. Je dobře, že se v prezentaci neobjevilo, že se bude jednat o mailového klienta, ale o PIM. Mailových klientů jsou mraky, PIM programy už tak rozšířené nejsou. Snahu určitě chválím a uvidíme, co z toho vzejde.
To co mne na celém prohlášení nejvíce vyrazilo dech je to, že se s novou verzí počítá někdy na jaře či v létě příštího roku. V tuto chvíli je to méně než rok a OOo by měl přijít s docela přelomovými funkcemi. Mám trochu strach z toho, aby OOo PIM nedopadl podobně jako OOo Base ve své první verzi, kdy toho moc neuměl a tak všeobecně vypadal jako šitý horkou jehlou. řada lidí jej proto zavrhla a interně si jej schovala do šuplíku „parodie na databázové GUI“. Mám totiž obavu, že OOo PIM se za poměrně krátkou dobu zbývající do uvedení nové verze 3 nepodaří dostatečně vyvinout, aby oslovil masy. Spadne do škatulky a nedostane se z ní. Pokud se na tento program podíváte z pohledu linuxového uživatele, alternativ je dost. Windows uživatelé zase tolik možností, jak nahradit MS Outlook nemají. Je tedy jasná orientace na Win uživatele, což potvrzuje i bod slibující lepší integraci s Windiows Vista.
Takže ano, OpenOffice.org bude lepší, je otázka za jakou cenu a jestli to ustojí s čistým štítem.

Sdílet