Hlavní navigace

Doplnění článku o Zákonu schválnosti

23. 4. 2008 12:41 (aktualizováno) Svatopluk Vít

Protože je v každém chlapci i kus vědce, rozhodl jsem se, že vaše obzory ještě rozšířím. Patrně jste již všimli dnešního článku, já bych si dovolil jej ještě trochu rozšířit.

Prestižní Národní vědecký ústav v Paříži před nedávnem zveřejnil zajímavou studii. Dr. Jean Jacques Piruet začal zkoumat závislost zákona padajícího krajíce chleba a známého kočičího zákona. V rychlosti shrnu – první zákon definuje, co se stane v případě, že namažete krajíc chleba a tento krajíc později za kontrolovaných podmínek upustíte na zem. Obvykle spadne namazanou stranou na zem.

Druhý zákon definuje, co se stane pokud vyhodíte kočku z okna. Pomiňme tentokrát fakt, ze kterého patra (i na to existuje studie, která říká, že pokud padá kočka z nižšího než čtvrtého patra, obvykle to šeredně odskáče, zatímco z vyšších pater obvykle přežívá, protože za dobu pádu nějak dokáže ztuhnout a minimalizovat škody), soustřeďme se na fakt, že kočka vžy dopadá na všechny čtyři.

Dr. Piruet se pokoušel věrně simulovat podmínky pokusu s chlebem i kočkou zároveň. Pomocí speciálně vyvinutého úchytu (v podstatě lněného provázku), přichytil chléb kočce namazanou stranou vzhůru na záda a vypustil ji z okna. Co by se mělo stát?

Působení prvního zákona je jasné, krajíc chleba padá namazanou stranou na zem, zatímco druhý zákon říká, že kočka vždy dopadá na čtyři nohy. K velkému úžasu všech v několika případech kočka na zem nedopadla a začala rotovat těsně nad zemí a to dle toho, zda právě působil první nebo druhý zákon. Pokud se krajíc chleba svezl, spadla kočka na čtyři. Párkrát se také stalo, že kočka dopadla na záda, patrně zapracovaly i jiné síly.

Čekal jsem, že i na tento pokus se redakce zaměří, neboť českých výzkumů v této oblasti není mnoho, děkuji však redakci i za všechny provedené pokusy a zmíněné v článku.

Sdílet