Předpokládám, že vše začalo docela nevinnou poznámkou – když to tedy umíte líp, připravte články a my je zveřejníme. Dělo se tak na konkurenčním zive.cz a tím „chytrákem“ měli být lidé kolem časopisu Linuxexpres. Výsledkem je, že se na jednom českém portále, který je primárně zaměřen na uživatele Windows a který až skoro nekriticky Microsoftí produkty oslavuje, začala objevovat řada obsáhlých článků o Linuxu.
Došlo k dohodě o spolupráci, kdy jsou členové redakce Linuxexpresu hlavními dodavateli článků „z jiného světa“ a dle ohlasů jsou i úspěšní. Každou středu se objevuje jeden rozsáhlý článek, který je hodně směrován na Windows uživatele, ale zároveň jim ukáže, že ten Linux není jen příkazový řádek a uživatelé sázející tajuplné zkratky. Tento týden vyšel článek o 3D prostředí, minule to byl článek o Linuxu spouštěném z USB klíčenky. Průběžně proti tomu vycházejí i články o dění ze světa Linuxu a opensource.osobně to považuji za úspěch neboť zpětná vazba z redakce je dobrá a mezi čtenáři se také vše těší dobrému ohlasu.
V tuto chvíli mne napadá to, že je vlastně začátečníkům úplně jedno v jakém systému pracují. Že je to spíše strach z toho, že by byli za blbce. Je totiž jednodušší „upirátit“ Windows a být v davu, než říct, že Windows vlastně nepoužívám a mám Linux.
Znám také případ dvou lidí, kteří potřebovali na svém počítači velmi nutně Office a dostali OpenOffice.org. Při nastavování jsem zapomněl nastavit, aby se jim dokumenty implicitně ukládaly jako DOC. Oni to nevěděli (prostě to neřešili) a posílali si ODT. Na „problém“ přišli až ve chvíli, kdy přibrali třetího do party. Po rychlém dotazu si také nainstaloval OOo a jsou všichni spokojení. Vzhledem k tomu, ža opravdu „nutně“ potřebovali MS Office je to celkem paráda. A takto je to i s Linuxem. Lidé jej prostě neřeší. Základní úlohy jsou všude stejné – internet, multimédia, pošta, kancelářský balík.
Těšil jsem se na reakce lidí. Pod článkem o USB klíčenkách se diskutovalo opravdu svěže a diskuze pod dnešním článkem je také velmi věcná. Mně ale ovšem velmi baví sledovat reakce zarytých Win fanatiků, kterým se některé argumenty boří pod nohama. Základní výrok – jedině Vista, protože Aero – byl rozprášen. Ono to jde i v Linuxu. Jenže vše se stáčí na to, proč to vlastně používat? Krásně to někdo shrnul v příspěvku, kde uvedl, že ve Win je to zajímavá nová integrovaná funkce prostředí kdežto v Linuxu zbytečnost, která nemá opodstatnění a zdržuje. Také se objevují hlasy o HW náročnosti, která je prostě v Linuxu nižší.
Ano, podobné články mne utvrzují v tom, že někteří lidé jsou konzervativní a jejich odpor spočívá v tom, že mají naučené fráze. Když jim dokážete, že to tak není, jsou v koncích a otáčejí diskuzi jinam. Já ovšem nejsem žádný fanatický zastánce Linuxu, používám současně oba systémy. A to se mi líbí. Mám možnost. A těší mne, když se takových „testérů“ najde víc a víc. Zároveň však zaujme to, že svět není černobílý a že to tak musíme vnímat. Já chci možnost volby. Tu mám a může ji mít kdokoliv. Když se mnou souhlasí, je to samozřejmě mnohem veselejší. První fáze však už nastala. Je to používání svobodného software na Windows. Kdo před lety věděl něco o Mozilla Firefoxu a Thunderbirdu, OpenOffice.org nebo GIMPu? Dnes je to stále častěji standardní výbava jakéhokoliv počítače bez ohledu na systém…
Uživatelům nemůže být úplně jedno, v jakém systému pracují, když si většinou koupí počítač spolu s Windows a funguje jim tam úplně vše, co chtějí a potřebují, což v případě Linuxu není pravda. A je jedno, zda to jsou výuková CD zakoupená v knihupectví, na které se nechtějí jen tak smutně dívat, ale také i používat, a nebo pro někoho byť až moc přeplácané, veselé a skotačící populární ICQ s funkčním posíláním souborů, audiem i videem.
A v neposlední řadě lokalizace systému, prostředí a aplikací je na řádově rozdílné úrovni jak z hlediska rozsahu tak kvality.
1: S kvalitou lokalizace je to pravda někdy slabší, ale pokud by se srovnávaly pouze free programy, tak tam už takový zásadní rozdíl není, nehledě na mnohonásobně větší uživatelskou základnu, která může překládat.
A co se barevného ICQ týče, tak pokud uživatel bude zvyklý od počátku na Linux, nebude mu barevné ICQ rozhodně chybět protože se s ním nesetká. Neřeším přechod, tam by mohlo, ale otázkou je, kolik by to bylo procent uživatelů.
U výukových CD musím souhlasit, tam to může být někdy problém.
Hm... Souhlas.
Podařilo se mi přesvědčit všeho všudy asi něco kolem pěti lidí, aby zkusily Linux. Dva z nich na něm už zůstali, jeden ho používá s XP v dualBootu a dva zůstali u Widlí.
A musím říct, že právě nejrychleji se kupodivu s Linuxem seznámil právě ten chlapík, co předtím počítač defacto nepoužíval. Mimochodem, je to už asi rok a půl a od té doby jsem nezaznamenal žádný problém, který bych musel jít k němu řešit, protože by si s ním nevěděl rady.
Je to taky dost o tom, že si hlavně si nenechali kde co nabulíkovat, měli sámi zájem zkusit a naučit se něco nového Radši si to vyzkoušeli sami a udělali si na věc vlastní názor. To je podle mě to nejdůležitější.
[2] m4Xt0R: Především lokalizace pracovního prostředí ale i řady klíčových aplikací je vesměs menšího rozsahu i kvality. A dva příklady na tom vůbec nic nezmění
[3] Emmkey: Pokud pominu početnou skupinu užvatelů, kteří už jsou zvyklý a Firefox, Thunderbird, Sunbird, OpenOffice.org, Abiword, Gnumeric, GIMP atd. mohou používat již teď na Windows a přechod jim přinese hlavně zpočátku spíše nezvyk a problémy, tak i pokud se uživatelé nikdy nesetká s ICQ a nebude mu tedy chybět, pořád je to o tom, že tam nemá ekvivalentní a rovnocennou náhradu. Drtivá většina jejich příbuzných, přátel, známých, spolužáků/kolegů bude mít ICQ a oni budou odtrženi od světa, setkají se s problémy s přenosem souborů, hlasu nebo videa a dalšími. Byl to jen příklad, takových je celá řada. Nebo ať už si o formátech dokumentů MS myslíme co chceme, kompatibilita s OO.org není zcela 100 %, a to je v některých případech nedostatečné a vede to k problémům. Řešení přes Wine je složité a pomalé a rovněž nesrovnatelně náročnější na znalosti a nastavení. Pokračovat by se dalo ještě dlouho.
Mně opravdu nikdo nemůže vytknout, že nefandím FS/OSS, nepřispívám a nepropaguju. Mám dlouhodobý přehled o výhodách a slabinách obou platforem především z pohledu hlavního proudu, nikoliv z pohledu programátora, geeka, hračičky, studenta IT či fanatika. To je můj názor, můžu si vyslechnout další a diskutovat.
Napriklad moje babicka pouziva pocitac uz dva roky, ma tam Linux a Windows asi ani nikdy nevidela. Spravu systemu ji sice delam ja, ale to bych musel stejne, a ve Winech by to bylo urcite jeste slozitejsi kvuli virum a spatnym moznostem vzdalene spravy. Takhle se jednou do mesice prihlasim pres ssh a provedu aktualizace.
[2] To je pravda, Windows maji mozna preklad kompletni, ale ja budu mit radsi preklad presny, coz u nich neplati.
[5]
Jaktože není ekvivalentní a rovnocenná náhrada z ICQ? Pokud vím, tak existuje přímo klient ICQ pro Linux od společnosti, která tuto službu provozuje. Zrovna teď kecám s kolegyní na ICQ přes Kopete a žádný problémy s tím nemám.
V Suse, díky smlouvě mezi Novellem a MS by měla být pro MS formáty v OO kompatibilita na 100%.
Já si nemyslím, že by to bylo jedno. Pokud používáte systém na www + mail + sem tam napíšete dopis + nakreslíte obrázek z pěti tahů myší, pak Vám vyhoví cokoli.
Je jasné, že spoustu mýtů a konzervativních názorů najdete všude (jak ze strany Windows, tak ze strany Linuxu), ale i tak lze seriózně rozebírat.
Já osobně mám Linux na serveru a na desktopu jsem velmi spokojený s Windows XP a za Linux bych neměnil. Pravdou je, že jako vývojář sw pro Windows/Linux prostě Windows potřebuji a vývojové nástroje pro Windows jsou o několik tříd výše (a zcela zdarma) oproti linuxovým ekvivalentům. Mnohé programy pod Linux jsem napsal a odladil pod Microsoft Visual Studiem a řada lidí používá pod Linuxem můj takto odladěný program, nebo jeho část :-)
Mojí základní tezí je, že chci na počítači pracovat a programovat, a k tomu mi Windows opravdu vyhovují lépe - jsou jednotná (není tam roztříštěnost tisíců distribucí a součástí), jsou dobře zdokumentovaná (dokumentace je lepší, podrobnější a ktuálnější, než na většinu programátorského API Linuxu) a pokročilejší vývojové a podprůrné programátorské nástroje snadno využiji i pro jiné OS.
Podle mě Linux více vyhovuje těm, kteří si rádi se systémem hrají, nevadí jim číst dlouhé texty jen k tomu, aby rozchodili půlku hw, a nebo mají někoho, kdo jim Linux udržuje. Pokud budu chtít kutit v systému, budu Linux milovat až za hrob.
Strašně nerad vidím Windows na serverech, zase nerad bych měl Linux na svém desktopu. Takhle to mám já.
Ja jsem opustil linux na svem domacim pocitaci prave proto, ze na nem pracovat nechci. Na domacim kompu si poustim muziku, video a hraju hry, nic jineho na nem nedelam. Mel jsem tam 6 mesicu Ubuntu. A neustale jsem resil problemy s kodeky, s nekvalitnim zvukem a na netu hledal neco co by pod tim bezelo a bavilo me to hrat. Protoze mam rad online hrani a navic RPG tak vyber nebyl moc bohaty. Docela se mi libilo ethernal lands.
Nakonec mi dosla trpelivost a na na komp sly zpatky XP. Veskera videa prehraju po instalaci jednoho baliku kodeku, zvuk je opet kvalitni a vyber her nepreberny.
Pro praci linux vyborna vec, obvzlaste v kombinaci s vmware, ale domu uz ho nechci.
pridam taky nazor do pranice. Od rijna mam v notebooku Linux, distribuci UBUNTU 7.10 .
Nemam pocitac jen na internet, ale vyvijim na nem (JAVA aplikace pro prumyslovou komunikaci).
Jsem spokojen, k dispozici mam vse zakladni vcetne komunikace do vsech IM.
Oproti WIN nebyla tak jednoducha instalace, neco jsem si musel najit, ale k WIN a jejich chovani jsem take nekdy musel hledat u pana Googla.
WINE pouzivam na ucetnictvi S3 - vystavuji faktury, o zbytek se stara ucetni firma.
V praci mne nebrzdi, vyvijet mohu dokonce rychleji, protoze mne uz nepronasleduje problem s WIN a ovladaci.
Jsem s Linuxem spokojeny, jako s kvalitnim prac. nastrojem.
Nespokojen jsem ale s OO. Sem tam mi nejdou nejake veci, ktere jsem delal ve wordu tak automaticky, ze si ani nevzpomenu jak.
Navic mi ted po instalaci 3D desktopu pri praci zacala OO padat. Odinstaloval jsem tedy 3D desktop a vratil se do puvodniho stavu, ale pady pokracuji.
Pro zvedave, proc jsem odesel od WIN: legalne koupene XP Proff. na HW IBM Lenovo Z60m .
Pracuji se Siemens Wireless Toolkit pro GSM moduly, kde se musim pomoci serioveho kabelu pripojit k modulu a poslat do nej aplikaci.
Windows + Siemens toolkit + drivery k USB-Serial kabelu mi pusobily zatuhávání komunikace a nutnost castych restartu. Nakonec jsem nebyl schopen komunikovat vubec.
Po druhem padu Windows jsem to zkusil s Linuxem.
Diky tomu jsem prisel na puvodce problemu:
1. kabel USB-Serial - obcas nastavaji nestandardni stavy na cipu tohoto prevodniku. WIN+drivery vyrobce to neustoji. Linuxove ano, navic pomoci DMESG se mohu podivat co se deje, coz jsem ve WIN v zadnem logu nenasel.
2. Nastroje od Siemensu ... kde je ta povestna nemecka preciznost? Pod Linuxem mi byli na .... , takze jsem si v JAVE napsal komunikacni utilitu misto nich (odporna prace, nedokumentovany zpizgreny Siemens Obex)
Takze ted je ze mne spokojeny uzivatel Linuxu, mohu delat svoji praci a dokonce mi zbyva cas na prispevky do diskuse na Rootu :)
[10] Miloslav Ponkrác
Pane Ponkrac, pozoruji vas jiz delsi dobu a jestli mohu, minimalne neco bych doporucil.
Prosim, brzdete trochu s vyrazy typu "o nekolik trid", "o nekolik radu", "tisice distribuci". Nesvedci to zrovna o zdravem racionalnim rozumu a je v tom hodne emoci.
Jista roztristenost mne vadi take, ale rozhodne nejsou problemem jakesi "tisice distribuci". Jestli jich je tisic, tak vam mohu s klidnym svedomim rici, ze distro Ferdy Votroubka z Horni Lhoty me opravdu, ale opravdu nezajima a jeho zvyklosti jsou mne uprimne ukradene. Zabyvam se (stejne jako kazdy rozumny vyrobce SW) dvema hlavnimi komercnimi (SUSE, RH) a Debianem. Takze tisice to urcite nejsou. Jinak pokud bych chtel mit jistotu, ze moje aplikace pojede i na Ferdovo distru, slinkuju to staticky (delaji i komercni firmy).
Vam vyhovuje MS Visual Studio, jini narozdil od vas umeji pouzivat vice klasicke nastroje a mozna z jejich klavesnice leze daleko lepsi kod nez je ten vas. Takhle se na to divejte. Vase dojmy a realita se nemuseji 100% kryt.
Velice rad se obcas oprostim od vsi profese a rad se necham pocitacem odpocinkove bavit. Vubec se v PC s Linuxem vrtat nemusim, slouzi uplne stejne jako kazde jine PC. Jen holt musim dat pozor na to co kupuju, aby byl snadno pouzitelny ovladac. To jiste neni nic nezvladnutelneho.
[6] nejenom, ze je ta lokalizace kvalitni, ale je taky prepinatelna. kdyz si nainstaluju ceske windows xp, tak je proste do anglictiny jen tak snadno neprepnu (pokud se mylim, opravte me, ale resil jsem neco takoveho asi pred 4 lety a majiteli toho pocitace nakonec nezbylo nic jineho, nez to preinstalovat a dat tam anglicke - ale potom tam zase nekterym clenum te domacnosti chybela cestina..)
Necetl jsem celou diskuzi, takze pokud se to tu objevilo, prosim nekamenujte mne.
Nicmene hlavnim duvodem proc si spousta lidi zvoli Windows oproti Linuxu je podpora ovladacu. V pripade Windows se dostane podpora vsemu od vyrobce a nekdy i od nadsenych fanatiku, kteri je tweakuji. V pripade Linuxu je to tezke. Vyrobci (az na jednu nebo dve vyjimky) ovladace pro Linux zanedbavaji a tim tak brzdi jeho rozvoj.
Uzivatele se boji experimentu s ovladaci. A] v Linuxu si s tim sami neporadi B] nemusi to byt stabilni a pri prvnim problemu nebudou vedet co delat (je fakt ze Okna taky stabilni nejsou :D).
Nicmene, pokud si nekdo nahodi nejake distro jako je Ubuntu ci jinou live distribuci a nenabehne mu ovladac pro bezdrat (laptop) nebo nejakou mobilni grafiku (laptop) nebo nejaky bezdrat po usb (desktop/laptop) apod. tak je to pak tezke je presvedcit k pouzivani.
[17] no nevim, kdyz si vzpomenu na dobu, kdy jsem jeste pouzival windows, tak problemy s ovladaci byly tak 50:50 (navic u tech windows se musely slozite hledat a stahovat z internetu, zatimco v linuxu byla vetsina uz rovnou v jadru)
dalsi vec s ovladaci je to, ze windows maji ovladac na kazdou kravinu. napr. kdyz k windows xp pripojim siemens me45 a nainstaluju ovladace a nasledne k tomu pripojim nokii (uz nevim kterou), tak to s tema ovladacema na siemens nechodi. pritom seriovy port je zcela totozny a ty zakladni at prikazy, ktere potrebuju, jsou taky stejne.
obecne diky tomu nemam pod linuxem problem pripojit nejaky dalsi telefon, ale ve windows k nemu musim stahovat a instalovat ovladac (coz jde nekdy dost spatne, kdyz se clovek pres ten mobil prave potrebuje pripojit na net)
[17] to je asi nejvetsi problem u zacatecniku (pokrocili si vyerou podporovny HW), ale spouste lidem se zase libi, ze to vezmou, nastartujou a nemusej shanet hromadku CD s ovldacema (i kdyz to buntu s tim ma opravdu problem)
[6] souhlas, pro babicku je to idealni, protoze se to tam samo nepokurvi (bohuzel sem udelal chybu a nechal sem ji plne zabehlej PC s windows, na ktery si uz zvykla)
[12] kodeky na linuxu sou nahodou bez problemu, zato pod woknama sou porad naky nekompatibilni aa delaj bordel
jinak nejsem zadnej zarytej linuxak, co videl naposledy wokna 95, na linux sem presel teprve pred mesicem a porad v nem nak moc neumim, presto mi vyhovuje mnohem vic, protoze do vseho vidim a system nic nedela bez myho svoleni
[6] alpha, [15] edois:
I v FS/OSS jsou nepřesné překlady. A vzhledem k několikaletému působení kolem překladu populární distribuce tvrdím, že jsou obvykle neúplné a méně kvalitní oproti Windows a pro ně dostupného SW.
Windows Vista umožňují přepínat jazykové verze. Pravda, Windows XP z roku 2001 to ještě neuměly. Ale podívejte se, zda to uměly (případně na jaké kvalitativní úrovni) Linuxové distribuce v té době - třeba do češtiny.
[8] D.A.Tiger:
Kopete není ekvivalentní a rovnocenná náhrada ICQ, když nepodporuje audio, video ani další (byť méně důležité, avšak nikoliv nepoužívané) funkce.
Většina uživatelů nepoužívá openSUSE/Novell.
[11] jelinek:
Linux nemůže používat skoro každý. Spíše naopak. Windows musí/chce používat skoro každý.
[12] David:
Vystihl jste některé z dalších slabin Linuxu, které jsem měl na mysli.
[17] sce, [18] edois:
V Linuxu nejde jednoduše zprovoznit například drtivá věština webových kamer. A už jsme opět u multimédií. Nevím, proč bych třeba tohle v roce 2008 nemohl využívat nebo se s tím trápit jen kvůli tomu, abych měl Linux.
A zase ta diskuze, co je lepší. Prostě je to tak, že na desktop je lepší Win, na server asi Linux. Kdo chce obojí, musí prostě hledat další alternativu.
A nebo počkat ještě pár let, to se stejně budou všechny systémy už podobat jako vejce vejci.
Kdo nevěří, ať se podívá na Windows a Mac OS X. Windows se začínají podobat více a více, akorát cesty jsou přesně obrácené. Windows směrem k barevnému kolotoči, Mac OS X jde přesně obráceně. Ale to je tím, že Apple už nasbíral léta zkušeností s vývojem uživatelského rozhraní. A asi jako jediný nabízí i manuál pro vývojáře, jak udělat dobré rozhraní. A má to asi 900 stránek velmi hutného čtení.
[14]: "jini narozdil od vas umeji pouzivat vice klasicke nastroje a mozna z jejich klavesnice leze daleko lepsi kod nez je ten vas." <- Sebevrahu! To nevíš, že pan Ponkrác, jehož rekurzivní C++ šablony už dvakrát napočítaly do nekonečna (zatím... ;-)), je programátorský Superman? (Ostatně se mu to zobrazuje v mailu, tak to musí být pravda.)
[21]: A ještě nevzdělaný troll, protože by věděl, že Windows XP přepínat jazyk uživatelského rozhraní uměly. Dokonce to uměly už Windows 2000.
Joj, Rejpale, mam Windoze XP francouzsky. Kudy tam tedy natlacim anglictinu? Je mi to sice vcelku jedno, ale jsou to jedine Windoze v baraku, ktera nejsou anglicky a tak se obcas prehmatnu na hotkeys a tak. Treba Ctrl-Alt-Del->T na task manager ve francouzske verzi nechodi, misto T je G.
Zdravim.Lide si obces tu a tam ztezuji na diskuzich ze jim po naistalovani Linuxu nejde ten ci onen hardware.Byl jsem na tom uplne stejne kdyz jsem linux videl prvni mesic :-) .Ale ted asi po 2 letech jsem instaloval moji sestre na novy notebook winXp a takove nervove zachvaty kdy sem se musel proklikavat kupou vebovych stranek abych odnekud stahnul nejake pochybne ovladace u kterych netusim kdo a jak je napsal a k tomu jeste s plnou jistotou toho ze az je naistaluju do systemu tak uz se jich nikdy nezbavim , tak to bych si priste opvravdu odpustil.:-) Je pravda ze notebook byl z nejake predvadeci akce tudiz levnejsi a bez operacniho system a tudiz i bez cd s ovladaci .Na druhou stranu videl sem i novy notebook od asusu sice bez operacni systemu ale zato s cd plnym ovladacum pro win Vista.Ale nektere ovldace nefungovali taky.A to byli primo od vyrobce :-).Konkretne nefungovala web kamera a zvukovka :-)
V linuxovem jadru par ovladacu chyby ,ve windows zase nefungujou.Tezko rict co je lepsi.:-)
[1] Zajimave je, ze kdyby si lide mohli koupit pocitac s predinstalovanou Linuxovou distribuci nez s predinstalovanymi Windows, tak by na nem nasli softwaru jeste mnohem vice a bez dalsi instalace.
[11] Mate pravdu, Linux mohou dnes pohodlne pouzivat i programatori, co se myji kazdy den. :)
Taktez zdravim.
Uz to tady sice zaznelo, ale opravdu si myslim, ze jednim z velkych problemu na linuxech je absence DirectX. Samozrejme, ze to ani neni mozne. Nebo je? Nevim, nevidim do toho. Kazdopadne narozdil od vetsiny softu, ktere maji ekvivalenty ve Win i v Linuxu, o hrach toto rici nelze.
Nevim presne jak, ale Microsoftu se podaril husarsky kousek - veskere nove karty se predhani v tom, jake ze verze (specifikace) DirectX bude ta, ci ona karta podporovat.
A co OpenGL? Nu dobra, proc ne, ale kolik vyrobcu her dnes dela hry s podporou OpenGL? Posledni znamejsi zastupce, tedy ktereho alespon znam ja, byl Doom 3...
Asi jsem mozna trochu mimo misu, kdyz opomijim jine aspekty porability her z Win na Linux, hry netvorim, tudiz o tom vim uplne nic.
... kazdopane na Linuxu si toho moc nezahraju. Nebo jinak receno, kde si koupim Oblivion nebo Gothic pro Linux?
to [29] Rathanuviel:
Nedavno jsem objevil http://www.linuxgamepublishing.com/ sice to neresi problemy kolem DirectX, ale aspon jedna vlastovka :)
[29] Rathanuviel
Něco se dá řešit programem Cedega (http://cedega.no-ip.info/)
[29] Rathanuviel
A ten Gothic tam třeba jede (http://games.cedega.com/gamesdb/games/alphabrowse.mhtml?letter=G)
[12] Jak je možné, že něco, co v moderních distribucích funguje na jedno kliknutí myši každému průměrnému uživateli, nefunguje nadprůměrnému uživateli Windows ani po týdnu zoufalého hledání?
[29] Hlavně lidi nechápou rozdíl mezi OpenGL a DirectX. OpenGL je knihovna pro práci s grafikou na velmi nízké úrovni, funguje jako stavový automat, do kterého musíte nasypat posloupnost příkazů pro vykreslení vrcholů nebo jednotlivých primitiv a nic neudělá za vás. Existuje už od roku 1992 a od té doby je specifikace měněna velmi sporadicky. To svědčí o kvalitě návrhu. Jenže na rozdíl od Direct X si musíte všechno udělat sám (ačkoliv existují podpůrné knihovny). To je pravděpodobně to, co odrazuje herní vývojáře. OpenGL taky nebylo původně primárně určeno pro hry, ale spíše pro vizualizace, simulace, CAD.
To, že lze OGL přiohnout téměř ke všem myslitelným úlohám svědčí o kvalitě.
[24]: Musíš nainstalovat MUI (http://en.wikipedia.org/wiki/Multilingual_User_Interface). Ale předpokládám, že nejsi firma. ;-)
[37]: "What is Multilingual User Interface Pack (MUI)?
Multilingual User Interface Pack is a set of language specific resource files that can be added to the English version of Windows Professional. When installed on the English version of Windows, MUI allows the user interface language of the operating system to be changed according to the preferences of individual users to one of the 33 supported languages. This allows large corporations to roll out the same worldwide image with a single install job. Local users can then select the user interface language or it can be set by Group Policy for Organizational Units.
MUI also allows different language users to share the same workstation or roaming users to take their localized user interface from one workstation to another. For instance, one user might choose to see system menus, dialogs and other text in Japanese, while another user logging onto the same system might prefer to see the corresponding text in French."
(http://www.microsoft.com/globaldev/DrIntl/faqs/MUIFaq.mspx)
Takže Microsoft je asi schizofrenní. :-D
A jak překvapivé, dá se to koupit i u nás: http://www.alza.cz/EN/oem-microsoft-windows-xp-professional-eng-anglicka-english-mui-25-jazykovych-verzi-sp2c-d73398.htm :-)
[22] co je lepsie, zavisi od potrieb uzivatela, napriklad mne vyhovuje na desktope viac linux (ale je pravda ze nemam napriklad webku, nie som pro grafik atd). Btw _kazdy_ ponuka manual ako robit gui. Ja som asi pred 5 rokmi napriklad cital dake guidelines pre win95 (asi 2 megove .hlp plne nezmyslov:-), nedavno gnome HIG. Najlepsie je na tom to, ze kazdy ma aj tak inu prestavu ako ma to "spravne" GUI vyzerat... Hlavne gnome a edit->preferences :-)
> "Mně ale ovšem velmi baví sledovat reakce zarytých Win fanatiků..."
Závidím Vám, že se tím bavíte. Mě to k uzoufání otravuje. Proto nikdy nikoho nepřesvědčuji, aby přešel na Linux. Když chce, ať utrácí peníze a zůstane si ve své kleci.
Těm, co mají skutečný zájem a přijdou za mnou, rád pomůžu a už pár takových mám. Když už nepřešli přímo k Linuxu, v podstatě používají výhradně svobodný software a windows jsou jen nutné zlo, u kterého zůstávají jen "kdyby něco". Alespoň jsou tak připraveni, že jednou budou moci vyměnit květináč a květina zůstane stejná.
[44] al
Já bych chtěl jen poznamenat, že ten úvodní výrok bohužel pokračuje a pro mne je docela zásadní - o boření argumentů, které používají proto, proč by všichni měli používat Windows.
To je důležité. Z ostatních mých přísěvků na blogu zjistíte, že dělám přesně to stejné, co vy. Je to každého věc, co bude používat, kde to bude používat a kdy tobude používat. Nemám ovšem rád "černobílá" tvrzení.
Pro většinu uživatelů jsou totiž Windows zadarmo. Koupí si počítač a jsou tam v ceně. Ve chvíli kdy prostě nemáte na výběr (ve smyslu koupit počítač bez systému), jsou Windows vlastně zadarmo. A pokud je to člověk - začátečník, naučí se dělat s tím, co má. A ono mu nic nechybí, protože vlastně nikdy nic jiného nepoužíval a neví, co by mohl mít. Pokud začne uvažovat nad tím, co se mu nelíbí a co by chtěl změnit, jsme tu my a poskytneme mu informace o alternativách (a třeba o Linuxu nebo o Free/OS programech)
[14] pro mm
Pane mm, já píšu v tomto zcela bez emocí jen to, co je pravda. Já Vás také pozoruji delší dobu a všiml jsem si, že jste dost nekritický Linux fanda - což Vám neberu, a ani jsem Vám to nikdy nepředhodil, tak jako Vy teď mě.
To, čím se zabývá mm je pro Linux naprosto nepodstatné, protože to je jenom mm. Nechci podceňovat Vaše velmi zbytnělé ego, ale rád bych Vám připomněl, že jsou i jiní lidé, než mm (opravdu fakt nejste na světě sám, to je co?). A Ti jiní lidé používají (a třeba i masově) i jiné věci a jiné distribuce, než mm.
Je docela směšné, když mě tu podezíráte z emocionality a pak sebestředně argumentujete stylem "já jsem Linux", a "jsem na světě jenom já". Opravdu si myslíte, že člověk má vůbec právo poučovat o realitě, když sám přes svůj narcismus jí ani nemůže vidět?
Taky bych rád upozornil, že to co píšu není absolutní pravda - je to jenom můj pohled.
Jinak já samozřejmě klasické nástroje používat umím. Vyrostl jsem na Unixu v době, kdy Windows, ani Linux vůbec neexistovaly. Nedělá mi naprosto žádný problém spustit vim/vi/ex, napsat makefile, spustit gdb, atd.. - ale proč? Nebo proč myslíte, že programátoři používají IDE? Proč Javisté jedou na Eclipse/Net Beans? Proč lidi hledají IDE? No protože je to setsakra rychlejší, příjemnější a efektivnější!!!
Tohle je paradox, který nikdy nepochopím. Na jedné straně se prezentuje Linux jako systém vhodný i pro obyčejné lidi - a každý návod pro program začíná kapitolou "Jak zkompilovat program X". Každý druhý tutoriál pro programátory začíná "Jak napsat makefile a jak ladit v gdb". No já se vůbec nedivím, že se lidi s Linuxem ošívají, protože takto se začínat vůbec nemusí a je to zbytečná buzerace.
Co se týká Linuxu, chtěl bych upozornit, že ho mám rád - na serveru. Dokážu si i představit, že bych s ním dělal na desktopu, a na běžné věci slouží dobře. Klidně napíšu, že si dokážu spíše představit, že bych jel na desktopu v nějakém Debianu, než že bych používal Vistu. Ale to neznamená, že Linux je bez chyby.
[45] Není naprosto nutné, aby všichni používali Windows, a dokonce bych řekl, že je to naprosto zbytečné. Na běžné věci typu www, mail, napiš jeden dopis, pokecej si po ICQ a přehraj film vyhoví jakýkoli dotáhnutý systém.
Já bych byl o dost raději, kdyby tu byla trochu větší heterogenita co se týká systémů.
Problém Linuxu pro obyčejné lidi je podle mě ten, že Unix (a koneckonců i Linux) vznikl původně pro programátory a administrátory a na tom systému je to stále značně znát. Nejen na něm, ale i na jeho dokumentace, na stylu, jakém jsou psány návody, na stylu, jak se přistupuje k začátečník v Linuxu. Druhý problém je ten, že je tam značný tlak na "všechno v GPL", který pro obyčejného člověka znamená, že mu určitě neujde, že něco co ve Windows jde hned je v Linux fuj a dostane se mu v nejlepším případě alespoň varovné hlášky, že to není GPL a nebo free a propagace, proč by to neměl používat. Ale lidi třeba mp3 a další věci prostě používat budou - to se raději vzdají Linuxu.
Linux je dobrý systém - přeji mu štěstí a hodně šance. A méně fanatismu u jeho zastánců.
[34] Musite uvest nejaky konkretni priklad, mne ted zrovna nenapada co by na Linuxu bylo na jedno kliknuti a na Windows by to neslo rozjet ani po tydnu hledani.
Mne se moc nelibi pristup, instalovat si OS jen pro OS samotny. Podle mne je spravnejsi pristup vybrat si OS podle toho co budu na kompu provadet. Uz tady nekolikrat zaznelo ze uzivatelum je naprosto jedno jaky OS maji, uzivatele se zajimaji o aplikace ktere na systemu bezi.
Ani jeden z tech desitek operacnich systemu co jsou k dispozici neni dokonaly, neni bez chyb a neexistuje zadny univerzalni.
Kdyz se me lide ptaji co si maji poridit za komp a jaky system. Ma prvni otazka je pokazde: "Co na tom chces delat?" Bez znalosti ucelu kompu, proste nelze spravne vybrat jaky OS bude nas komp pohanet.
[48] 1. Me se treba nedarilo rozjet pripojeni Linoxovych CIFS disku pres okolni pocitace ve Windows XP. Na Internetu rada zadna, nekomu to funguje bez problemu, nekdo to ani zaboha nedokaze rozjet. Debugovat neco pod Win nelze, system hlasi chyby jako "Zkontrolujte si preklepy", dokonce jsem se v zoufalstvi pripojoval telnetem na port 445, jestli treba cestou *neco* nezere packety. Nakonec jsem to vyresil instalaci Unix services for Windows a data sdilel pres NFS.
2. Rozchozeni DVB-S karty Skystar2 ve WinXP se podarilo az po kompletni reinstalaci systemu, do cehoz se mi vubec nechtelo, navic v Linuxu byla stejna operace asi na 10 minut a to jsem to predtim nikdy nedelal (prohlidnout si dmesg a skontrolovat natazene moduly, naladit kanaly scandvb a pustit mplayer dvb://).
Takovych prikladu jiste kazdy kdo ma zkusenosti s obema tabory zazil plno...
[46] Miloslav Ponkrác
Musím se zastat pana mm. Když si přečtu jeho reakci a vaší, tak mi spíš připadne, že v [46] řešíte spíš Vy své vlastní uražené ego. Pan mm, byl první kdo Vás upozornil na to, že nejste jediný na světě kdo píše programy, takže Váš názor je jen jeden z mnoha a nikdo není povinen s ním souhlasit, nebo jej brát za jednoznačnou pravdu.
Taky mě přijde přinejlepším velmi egoistické, jak velmi zdůrazňujete, že jste multiplatformní programátor s dlouholetou praxí - (ono to tam již není napsáno, ale vyzní to tak) tím pádem všechno víte nejlíp. Mě to kupříkladu vůbec nezajímá, a vidím-li vaši potřebu zdůraznit vaší profesi jako podporu Vaší argumentace, pak to velmi znehodnocuje (aspoň u mě) Váš názor.
Pokud chcete používat MS Windows, MS Office, MS Visual Studio, atd... na svém desctopu, prosím to je Váš problém. Já používá Debian GNU Linux na desktopu a jsem jako uživatel na výsost spokojený. A mohu vám říci, že také píšu programy, nevrtám se v systému (nepočítám pravidelný upgrade verzi jádra, které si sám nastavuji a kompiluji).
(ono to tam již není napsáno, ale vyzní to tak) této souvislosti vám (a ostatní podobným kecalům) odcituji jedem moc krásný příspěvek (Gary):
Na tento emotivně podaný článek budu emotivně reagovat. Velmi mne hřejí takovéto názory. Utvrzují mne v myšlence, že jsem geniální linuxový guru. Já totiž používám Ubuntu ke své spokojenosti už asi 2 roky a i když nemohu říci, že by se problémy nevyskytly, jsem spokojen. Rozhodně jsem hodně dalek nějakých povzdechů a toužebných pohledů na instalační disk systému Windows.
Má to "jen" tato omezení - v Linuxu nehraji hry (no, občas freeciv), před jakýmkoliv zásahem do systému (přidání HW, instalace programu, změna konfigurace) provádím informační průzkum na internetu (30 minut pro přehled je až dost). V terminálu jsem naposledy něco psal někdy v říjnu loňskýho roku. Jak jsem psal - jsem linuxový guru, který dokáže hrdinně a neohroženě krotit ten drsný a nepřívětivý Linux :-)
Pro rejpaly, které zarazilo, že nehraju hry: jo jsem starej kořen.
Myslím, že je to jasné, :)
D.A.Tiger, mm: Při čtení příspěvků (zejména pana Tomeše a pana Ponkráce) jsem si zpočátku připadal jako egoistický narcistický idiot, který zaslepeně miluje Linux, ale jsem rád, že tomu tak není. Jsem asi jen linuxový guru, když už čtyři roky používám výhradně ten drsný Linux :)
[1] Petr Tomeš: To nedavno nebyla pravda. Uživatel si koupil noťas, na něm W JehoVista a když si tam nainstaloval system (XP) hledal týden ovladače. To už se tak moc od linuxu neliší. Jen kdyby bylo nejaké komplexnější řešení. Strčim cd do pc odklikam a mam linux.
Posledně mi po instagalaci linuxu nejela grafika a 3 měsice sem se ho zbavoval.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 175×
Přečteno 41 384×
Přečteno 35 910×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 767×