Netinst bylo vždycky malé plnohodnotné instalační médium Debianu se základními balíčky. V čerstvé verzi Debian 12 Bookworm ale docela dramaticky narostlo. Rozhodl jsem se podívat, proč to tak je.
Debian 12 Bookworm vyšel 10. června a jako už tradičně jsem o těch nejdůležitějších novinkách napsal podrobný článek. Hned první komentář naráží na výrazný nárůst velikosti instalačního média zvaného netinst. Jde o příjemně malé instalační médium, které já osobně rád používám v produkci, ale třeba i na školeních, kde z něj s účastníky instalujeme systém.
V případě Debianu 11 Bullseye (dnes oldstable) měl tento obraz sympatických 388 MB. Čerstvě vydaný Debian 12 Bookworm se ale zvětšil na 738 MB. To není málo, je to nárůst o 350 MB, tedy téměř na dvojnásobek. Je tedy na místě se ptát, co za takovým nárůstem stojí. Jal jsem se tedy zkoumat stažený instalační obraz.
V Linuxu není problém si obsah takového obrazu připojit do nějakého adresáře a podívat se do něj. Stačí k tomu příkaz:
# mount -o loop /tmp/debian-12.0.0-amd64-netinst.iso /mnt/debian/
Připojil jsem si takhle nový i starý obraz a jal se jejich obsahy porovnávat. Na první pohled je jasné, že největší podíl nárůstu má na svědomí adresář /firmware
, který má plných 220 MB a na předchozím médiu byl prázdný. Obsahuje tolik probíraný uzavřený firmware pro hardware, který jej potřebuje ke svému běhu.
Když se celá věc s firmwarem řešila, chybně jsem se domníval, že přidané soubory zaberou na médiu maximálně pár megabajtů. Ona taky většina těch balíků má pár set kilo, ale je tu několik bumbrlíčků, kteří dost razantně zvyšují průměr. Dva největší soubory jsou firmware-nvidia-tesla
a firmware-nvidia
, každý z nich má 39 MB. Když k tomu přičteme ještě firmware-libertas
(karty Marvell) s 30 MB, firmware-qcom
(karty Qualcomm) s 27 MB a firmware-atheros
(karty Atheros) s 16 MB, máme jasno. Jenom těchto pět balíčků potřebuje na instalačním médiu celkem 150 MB prostoru, což je velká většina adresáře s firmwarem.
Kromě toho nám ale pořád chybí nějakých 130 MB do zbytku navýšené kapacity. Opět za to může firmware, který je tentokrát mezi běžnými instalovatelnými balíčky v /pool/non-free-firmware/
, kde zabírá právě těch 130 MB. Takže viníka máme, nějaké dílčí nárůsty pak proběhly i u dalších souborů jako je instalační obraz jádra, inicializační ramdisk a podobně, ale tohle je očekávaná změna a proti zmíněným stovkám megabajtů jsou to drobné.
Nárůst velikosti asi v praxi nevadí, přeci jen dnes 738 MB není nic moc a na dnešních linkách i discích se to ztratí. Osobně to nemám za žádnou tragedii a pokud takový obraz umožní lepší instalaci na nejrůznějším hardware, je to dobře.
Pokud vás z nějakého důvodu ta velikost skutečně trápí a firmware nepotřebujete, můžete pořád sáhnout po malém obraze mini.iso, který má 62 MB a obsahuje jen miniaturní operační systém a instalátor, který si všechny potřebné balíčky stáhne z internetu.
Debian posledni dobou roste na velikosti a upada v pouzitelnosti. Iso je vetsi, akorat z nej nelze instalovat na starsi servery Supermicro. Oficialne maji podporu jen pro RH/Suse/WinSRV, ale Ubutu tam nacpu z bezneho desktopoveho ISO! Vazne si mam v dnesni dobe kompilovat drivery pro instalaci serveru? Proc a kdo to ma pak udrzovat?
A aby to nebylo vsechno, debianu trvalo pres IPMI a z virtual media zhruba hodinu, nez jsem z te zoufale slideshow v textovem instalatoru zjistil, ze nevidi disky! Ubuntu komplet nainstalovane za 30 minut. Kde delaji hosi z Debianu chybu?
Takže na základě jedné zkušenosti s problémovou značkou serverů, které nejsou oficiálně podporované, usuzuješ na klesající použitelnost Debianu? Gratuluji k životnímu úspěchu. Už jen Tvá poznámka o tom, že Ti trvalo zhruba hodinu zjistit, že instalátor nevidí disky, to taky o něčem svědčí... Textový instalátor Debianu je až primitivně přímočarý.
Ne, je to dalsi stripek a zajimavy pripad, kdy nepodporovane zelezo na Debianu pouzivanem na servery nefunguje, ale nejaky obycejny desktop ani necekne a nainstaluje se.
Mam snad do kazdeho prispevku psat elaborat se vsemi zkusenostmi a hwinfo? Trocha soudnosti by ti neuskodila. Nebo jsi snad produkt inkluze a mam byt vuci tobe jemnejsi?
Cti pozorne, psal jsem o brutalni SLIDESHOW, hodinu se prekreslovala obrazovka instalatoru, nez dosel k diskum! Uz to bylo velmi podezrele. Rika se tomu zkusenost, starsi verze fungovala a ze zvyku jsem pouzil aktualni Debian.
Ubuntu se jednoduse bez kecu nainstalovalo.
Já jsem také dříve používal debian, ale po postupných problémech jsme přešli na Ubuntu server. A jak tak koukám, udělali jsme dobře.
Tak jestli se chceš posunout do roviny urážek, tak prosím, jak je libo, ty ...vole (už jen Tvá přezdívka ukazuje na vybrané způsoby, že).
Mezitím se omlouvám všem, kterým věštecká koule funguje, ale moje je v opravě, takže nevím, co všechno jsi zkusil/nezkusil/trvalo atd, protože mám k dispozici pouze to, co jsi sám napsal. Asi jsem skutečně výplod inkluze, protože pod pojmem brutální slideshow si představím ledasco, včetně zmateného pobíhání mezi jednotlivými dialogy instalátoru, ale problémy s emulovaným grafickým výstupem na virtuálním monitoru managementu ne.
Takže jsi zároveň otevřel bug report, aby se na to někdo podíval a pro příště to opravil, že? Můžeš sem, prosím dát odkaz? Rád bych se na to taky podíval.
S Debianem mám bohaté zkušenosti, včetně automatických instalátorů na velmi rozdílném HW. Vesměs nejsou negativní, i když s některými kroky nesouhlasím.
Neokecavej. Co cekas, kdyz reagujes jako primitiv? Na rootu jsou mnohem zajimavejsi prezdivky, napriklad kkt a podobne. Je to past na lidi jako jsi ty.
Mas-li nejakou poruchu autistickeho spektra, zkus priste predpokladat, ze nejsme vsichni tupci a budes mit zivot snadnejsi.
Na bugreport nemam cas, ani chut. Musel bych to zdokumentovat a tohle peklo nehodlam opakovat. Od doby co zemrel Murdock, nema cenu se dohadovat s byrokraty. Myslim ze jim nejak preskocilo. Mame Ubuntu server, pripadne i s placenou podporou ;-)
Vsimni si, ze nejsem sam v teto kratke diskusi, kdo ma problem s ukrutne pomalym instalatorem pres KVM ;-) Zkus se zeptat ostatnich na bugreport.
Jak myslíš.
Nadávat na komunitní projekt by Ti šlo, ale přispět alespoň tím nejmenším ke zlepšení situace, na to už nemáš čas.
Svým předchozím příspěvkem jsem jen jemně naznačil, že bys mohl v diskuzi s druhými jednat slušně. Já z Tebe hlupáka nedělám. A jestli jsi tak dobrý, že ze dvou příspěvků poznáš psychickou poruchu, tak se raději dej do medicíny. V psychologii máš velkou šanci udělat díru do světa.
Prispet penezma a jinou praci pro FOSS uz nestaci, uz musime poctive hlasit kazdy bug a bez ohledu na cas, ktery tim ztratime? Aby to pak nejaky borec uzavrel s poznamkou ze problem hlasi jen 2 uzivatele a neni zajem o opravu? Nejsem masochista!
Komunita je posledni dobou hodne rozmazlena, utocna, byrokraticka a nekdy az fasisticka. Asi potrebuji odradit co nejvic lidi ochotnych prispet k rozvoji a hledaji jen konzumenty, submisivni ovce.
Proc nechces bugreport po ostatnich v teto kratke diskusi? Problemy s Debianem mam ja, Jk3. a Svaca ma stejny problem s KVM jako ja. Ty jsi tady ctvrty a jen trollis a utocis a pak Jenda, ktery by rad bugreport, ovsem slusnym a neutocnym zpusobem.
Problem neni v tom ze se Svaca pouziva Apple, ale v instalatoru Debianu od verze 10 a stupnuje se. Nastal cas na migraci a vyhladoveni byrokratu. Debian jde podobnym smerem jako Mozilla, kde se resi pohlavi misto kvality software. Komunita lidi kolem Ubuntu je mnohem pratelstejsi.
Netinst ISO neni pro BFU, proto nechapu, proc tam cpou nekolik set MB blobu pro nVidii a nedaji tam par MB ovladacu pro radice. Pokrok nezastavis :-)
Hlášení problému bylo naopak vždycky tím prvním a hlavním, čím se dá přispět k řešení problému. Platí to nejen v prostředí informačních technologií, ale i v běžném životě. Pokud o chybě nikdo zodpovědný ani neví, tak nemůže spustit proces její nápravy.
Nestačí jen nadávat v diskusích nebo v hospodě, naopak je potřeba přispět k zahájení řešení. Já jsem třeba nedávno hlásil upadlou dopravní značku. Během odpoledne byla oprava hotová. Kolik lidí prošlo ten den kolem a neudělalo nic? Kolik lidí by nadávalo měsíc v hospodě na diletanty z technických služeb? Já jsem zahájil proces řešení jedním telefonátem.
Chyby se mají hlásit, nemá smysl si o nich povídat v diskusi.
Chybu při obědě nenahlásím. Ale na diskuzích napsat pár vět problém fakt není. Vidíte to dost jednostranně, pane Krčmáři. Čas jsou peníze.
Chtělo by to napsat příčinu (konkrétní ovladač, konfigurace jádra atd.) proč to v Ubuntu funguje a v Debianu ne, protože takhle to (ještě ve spojení se zbytkem příspěvku) vypadá na klasický problém s neznalostí něčeho.
S Debianem 10 jsem měl problém s vadným nainstalováním TeXu (on se nainstaluje, ale kompilátor "vidí" jen Knuthovský základ, nevidí ani LaTeX, ani CsPlain ani další rozšíření toho základu, přestože na disku jsou).
Pokud to nebude fungovat ani na 11, budu muset přejít na jiné distro, protože s TeXem dělám prakticky denně.
Ja mam zase spatne zkusenost s Ubuntu, at uz distribuci jako takovou, vydavanim novych verzi, jejich "ficur" a pak typicky se stavem systemu, protoze to pouzivaji unixu neznali lide.
Popravde, diky za zajimave info ! :-)
Mam zkusenosti z IPMI a Proxmoxem (Debian), uplne stejne: Proste instalace trva pres hodinu, vse je ukrutne pomale a ja UPLNE jedno, zda jsem vzdalene, na Wifi, na kabelu, proste to nefunguje :-)
Popravde Ubuntu ci cokoliv jineho jsem nezkousel, vzdy jsem si myslel, ze je to nejaka chyba napr. browseru, nebo toho, ze pracuju z Maca ...
A ano. Debian 10 to nedelal, debian 11 ano a ted cekam na Proxmox 8 = Debian 12 ... Mimochodem Proxmox pouziva Ubuntu kernel ...
Omlouvam se za offtopic.
Proxmox dela zatim stejne problemy a posledni verze nevidi disky stejne jako Debian.
Cisty Debian byl podobne problemovy jeste na ILO, ale jen pri instalaci.
Na základě hodně dávných zkušeností s IPMI... bych se mračil spíš na IPMI než na Debian. Už to IPMI jede aspoň nad TCP ? Emulace lokálních disků nad nějakým transportem, který byl dřív nad UDP... uff.
Můj oblíbený způsob bootu debianího instalátoru je přes "PXE" (DHCP, TFTP atd.). A pokud se jako bootloader použije iPXE, tak následné ládování kernelu a initrd tuším ani nemusí probíhat přes pomalé TFTP, je k dispozici NFS a další (tuším např. HTTP a SMB), takže už start initrd může být poměrně rychlý.
Chápu, že někde v DC, kde má člověk vedle IPMI už jenom divoký internet, je moje kázání o PXE trochu mimo. Trochu víc mimo. Ještě mě tak napadá, přes IPMI na dálku chainloadnout iPXE (pár set kB) třeba z emulované diskety, a dál už natáhnout třeba kernel a initrd odkudkoli na dálku klidně přes divoký internet... ne že bych to někdy zkoušel.
Každopádně interakce mezi různými bootloadery a různými BIOSy (s UEFI nebo bez) je široký prostor pro různé bugy a vzájemné nedohody, a opět bych nekladl vinu zrovna distru. Různých značek a modelů x86 motherboardů je strašně moc, a obvyklými podezřelými co se týče "novinek" (nekompatibilit) jsou bohužel ti největší výrobci...
Jo a co se týče rychlosti instalátoru, nemusí být od věci, přepnout se na konzolu (terminál) a za chodu tomu poštelovat dirty_ratio a dirty_background_ratio. Klidně na 90/80%.
Karty Atheros budou mít těžko firmware v souboru "firmware-qcom" (zvlášť když v tomto souboru mají firmware karty Qualcomm). Opravte si to prosím :-)
Troufnu si pípnout, že Atheros byl před pár lety Qualcommem pozřen. Takže jména nových čipů už nezačínají ATH ale QCA.
Jo FW me napadl hned jako 1. ale proc do neceho, co ma imho textovy instalator perou hned do instalace FW tesly na vypocty a nebo grafiky, kdyz je to treba jen pro OpenGL - tedy free driver s mizernou akceleraci by bezel taky.
Co se debianu tyce, je to asi lepsi, ale pamatuji doby, kdyz to byla strasna plecka, kde nefungoval ani scanner a muzel jsme zkompilovat kernel a bylo po problemech, ale slackware - cili vanilla vse bez pachu jelo.
RedHat byl vzdy bez problemu, teda ne ze by nemel chyby, ale opravuji se a celkove je RHEL uplne jinde i fedora.
Ubuntu - radeji pomlcet, nekdo se rozhodl to nasazovat jako servery a neustale nejake problemy, treba z sssd
Jenze proc tam cpou binarni blob pro nVidii velky stovky MB, kdyz uzitecnost je temer nulova a vynechavaji radice disku a jine, dulezitejsi veci?
Pro server s Tesla/RTX si stejne udelam vsechno podle sebe, s podporovanymi drivery a firmware. To co je na netinst mi nepomuze.
Do netinst patri co nejsirsi podpora radicu a HW nutneho k nainstalovani OS, protoze netinst se nepouziva na desktopy BFU, ale na servery a instalovat tohle pres IPMI/KVM je fakt lahudka. Pomalost se da vydrzet, kdyz vede k vysledku, ale abych po hodine zjistil, ze system ktery s deb10 a 11 fungoval, uz s deb12 nefunguje, to vazne nas.re i mrtvyho. Kvuli par serverum snad nebudu v dnesni dobe kompilovat driver pro diskovy radic. Mountnout Ubuntu a zkusit jestli nahodou nezafunguje, je pohodlnejsi a vyplatilo se. Kompilaci driveru diskoveho radice, necham lidem kteri si nevazi sami sebe a sveho casu. FOSS nema byt o masochismu.
Ahoj,
Debian je nejlepší distribuce ever :)
Rozběháno snad na všemožném železe, co se mi dostalo do ruky od hw serverů, notebooky, pecka.
Stejně tak ve virtualizaci perfektní. Vmware, virtualbox, hyper-v.
Customizované jádro, paráda.
Kompilační sada nástrojů build-essential paráda.
V podstatě je to tak profláknutý OS s hlubokou historií, že není možné nenajít návod, jak na debian kde co rozběhat. Což je taky fajn.
@Petr Krčmář moc dík za to 62MB mini.iso, paráda.
Navíc jsem koukal, že to 700MB netinst.iso rovnou samovolně skočí do partition managera a naseká partice, jak se mu líbí.
Jinak na 12-ce už jedu od vydání a vše super.
Bordeláři, pěkně jste tu zaflákali vlákno hemzama o ničem okolo ztopořeného ega a přitom je to parádní článek.
Čus.
Tys nam to nandal, diky.
Asi nevidis vsechna pismenka, ale problem se slideshow v IPMI KVM ma v tomto threadu hned nekolik lidi ;-)
Stahni iso debian12, pripoj jako virtual media v IPMI a instaluj pres KVM. Hodne stesti.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 285×
Přečteno 89 762×
Přečteno 73 157×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×