Rozhodl jsem se porovnat aktuální verze čtyř nejpoužívanějších prohlížečů a zveřejnit výsledky. Porovnával jsem Firefox, Chrome, Operu i Internet Explorer.
Už dlouho jsem nepsal nic o webových prohlížečích a včera se pod naší zprávičkou o OpenSUSE objevil názor, který říkal, že Firefox 4 je úžasně rychlý a „Gecko teď vykresluje i rychleji než WebKit použitý v Safari a Chrome“. Pochybovačně jsem se ušklíbl a rozhodl jsem se to prověřit. Zvolil jsem nejnovější verze všech prohlížečů: Firefox 4 RC, Chrome 10, Opera 11.01 a Internet Explorer 9 RC.
Samozřejmě vím, že benchmarky nejsou přesné, výkon není to nejdůležitější a dalo by se to otestovat jinak a intenzivnějí a vůbec, ale i tak je to zajímavé. Nejde mi ani o nějakou přesnost, je to jen takové měření pro mě a na blog. Pokud vás to nezajímá, můžete přestat číst, nic dalšího než testy už tu nebude.
Dva prohlížeče v tomto testu jsou sice RC, ale to zároveň znamená, že jsou de facto hotové a dost možná jde o úplně finální verze. Pokud se nenajde žádná chybka, budou prohlášeny za ostré. Pokud se najde nějaká chybka, tak to bude bezpečnostní nebo nějaká drobnost, ale už se určitě nebudou měnit žádné významné části kódu ani se nebude nic dolaďovat. Takže je možné je bez problému prohlásit za dokončené.
Použil jsem známý test SunSpider a postupně jím prohnal všechny zmíněné prohlížeče. Abych měl srovnání s novým Internet Explorerem, poprosil jsem Martina Malého o pomoc. On má k dispozici Windows, já ne. Provedl stejné testy jako já, ale samozřejmě na jiném hardware. Výsledky jsme tak museli přepočítat, aby seděly k mým testům na Linuxu. Nedívejte se proto na absolutní čísla, ale na relativní poměry mezi výsledky. To je to podstatné.
Tady je graf výsledků pro jednotlivé prohlížeče:
Překvapivě je to tak, Firefox výrazně zrychlil a asi o 5 % předběhl Internet Explorer a o 12 % Chrome. Na třetím místě je Opera se ztrátou 15 % na Firefox. Nutno říct, že v absolutních číslech nejsou ty rozdíly nijak dramatické, zatímco dříve se stávalo, že jeden prohlížeč (třeba Chrome) předběhl jiný prohlížeč (třeba IE) o několik násobků svého výkonu, dneska jsou rozdíly v zásadě vyrovnané a při práci se stránkami uživatel rozdíl nezpozoruje.
Musím říct, že Firefox 4 je pro mě příjemným překvapením. Skutečně se zdá, že vývojáři zamakali nejen na panýlkách a čudlítkách, ale promazali i kolečka a pár jich vyměnili, aby se to celé točilo rychleji. Taky Microsoft očividně zapracoval a ohromný náskok konkurence se mu podařilo dohnat. Podle aktuálního vývoje to navíc vypadá, že je stále kam se posouvat, protože například vývojáři Chrome tvrdí, že se jim v poslední verzi zase podařilo o kus výkon zlepšit. Jen tak dál.
schválne som dal do testu najnovšiu operu 11 a najnovší stabilný firefox (3.6.niečo). opera vyhrala na celej čiare. Som zvedavý, ako to dopadne pri porovnaní s Firefox 4. Aj keď neočakávam nejaké výkonové zmeny oproti RC vydaniu. Verím týmto testom, no rád si takéto niečo skúsim aj u seba. Fajn, že je všetko k tomu potrebné na webe.
Co ten graf udělat od nuly? Pak by ten rozdíl mezi 420 a 430 už tak nevyzněl? ;)
Ale to je detail, Sunspider nikoho nezajímá, podstatná je rychlost UI a startu. Když mám default Firefox a kliknu v Outlooku na odkaz, 10 sekund se něco děje a pak se zobrazí stránka. Když mám detault IE9, za 0.5 sekundy se zobrazí stránka. A proto je 20x lepší IE (srovnávám s FF 3.6).
[2] To je ovšem otázka. Já třeba mám prohlížeč spuštěný pořád, takže takový rozdíl se u mě neprojeví a stránka se otevírá okamžitě. Explorer má tu výhodu, že je pořád v paměti, protože je součástí systému. Takže i když je "vypnutý", tak pořád vlastně běží a může reagovat okamžitě.
Taky jsem nikdy nepochopil, co lidem vadí na tom, když systém nebo prohlížeč startuje trochu déle. Ráno pustím počítač, pak pustím prohlížeč a pak mi to celý den jede, zavírám zase až večer/v noci. Opravdu mě nikdy netrápilo, že Firefox při startu nabíhá o pár sekund déle než jiné prohlížeče, stejně jako mi obvykle bylo ukradené, jestli mi systém (kterýkoliv) nabíhá o nějakou tu minutku déle. Hlavně že je to dostatečně rychlé potom při běžném provozu.
Tento test nič konkrétne nepovie, a už vôbec nie to, ktorý prehliadač je najrýchlejší. Treba si uvedomiť, že Sunspider testuje rýchlosť pri vykonávaní veľkého počtu nejakých matematických operácii, ale toto nie je tá časť Javascriptu, ktorú nejak vídať na stránkach. Prístup k DOM či práca s veľkým množstvom prvkov na stránkach sú podľa mňa testy s omnoho väčšou výpovednou hodnotou, viď testy na IE Test Drive alebo "HTML5 Games" test od Facebooku. Viac by sa mi na vašom blogu páčilo zrovnávanie v takýchto testoch.
[1], [2] Porovnávať s Firefoxom 3.6 nie je spravodlivé.
[4] Explorer v tomto výhodu nezískava, nebeží stále v pamäti. Jediný rozdiel oproti zvyšku je ten, že jeho vykresľovacie jadro (mshtml.dll) využívajú aj iné časti OS. To je ako povedať, že Firefox má výhodu, lebo ten istý xulrunner využívajú (minimálne v Linuxe) viaceré aplikácie.
Tak ve windows je IE9 rychlejsi nez FF a podstatne rychlejsi nez chrome:
IE: Total: 276.6ms +/- 2.2%
FF: Total: 321.5ms +/- 2.6%
Chrome: Total: 393.1ms +/- 4.9%
A rozhodne HODNE zajimave je, ze ani IE, ani FF nepouzivaji vic jader, ale chrome, ktery byl mimojine nejpomalejsi, vyzral VSECHNY(2) jadra na maximum.
[4] No nevim, proc by mel byt v pameti a bezet porad. Je smula, ze si lidi pletou explorer a internet explorer, to jedno je okenni spravce a to druhe webovy prohlizec. Pochybuju tedy, ze nejake knihovny pro praci s webem budou v pameti. Realne diky prefetchi a podobnym vecem tomu tak bude, ale bude tomu tak i u FF nebo jakehokoliv jineho programu, pokud se pousti castej. Ja IE nepouzivam, takze u me se nejspis ani do pameti neprefetchuje. Kazdopadne souhlasim s tim, ze rychlost spousteni je pro me taky az na poslednim miste (stejne jako pousteni PC), protoze oboje mi bezi v podstate nonstop.
Nicmene jeste k FF, porad (i kdyz jsou uz pluginy jako flash davno v samostatnem procesu), tak se mi stava, ze zatuhava (treba gesta), ale nejspis to bude tim, ze mam otevrene tri prdele oken:)
[2] Mám default Firefox a když v Thunderbirdu kliknu na odkaz, stránka se zobrazí hned (pokud zcela vzácně nemám Firefox spuštěn, tak jenom skoro hned). Naproti tomu IE se v mém Linuxu nespustí vůbec. A proto je nekonečněkrát lepší Firefox.
Uděláme-li průměr z našich osobních zkušeností, je pořád někonečněkrát lepší Firefox, protože dvacet je proti nekonečnu zcela zanedbatelných ;-)
"Abych měl srovnání s novým Internet Explorerem, poprosil jsem Martina Malého o pomoc. On má k dispozici Windows, já ne. Provedl stejné testy jako já, ale samozřejmě na jiném hardware. Výsledky jsme tak museli přepočítat, aby seděly k mým testům na Linuxu."
To je doufam vtip. V opacnem pripade bych rad vedel, jak se to prepocitavalo.
[11] Jde o relativní čísla, ten graf je tam jen pro porovnání. Takže Martin prováděl svá měření na Windows a použil stejné prohlížeče jako já. Vyšly mu stejné relativní poměry mezi prohlížeči plus k tomu přidal ten Internet Explorer. Nehledal bych za tím záhadu, jen jsem to asi popsal v tom textu špatně. Prostě: jde o relativní vztahy, ne o ty časy v grafu.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 283×
Přečteno 89 758×
Přečteno 73 155×
Přečteno 58 106×
Přečteno 54 434×