Že jsem skeptický ke všem sociálním sítím a podobným žhavým novinkám, už asi víte. Teď mi to byly některé domněnky potvrzeny z „oficiálních míst“.
Nechci vypadat jako chlubil, ale já to říkal. Veřejně a celkem často presentuji svou skepsi ohledně „nových médií“ a pojmů jako je „občanská žurnalistika“. Myslím že nic takového neexistuje a baví mě velkoústá prohlášení „internetových vizionářů“ o tom, že blogy a Facebook porazí tradiční žurnalistiku a pošlou ji na smetiště dějin.
Dnes mi dal za pravdu Jiří Hlavenka v článku na Lupa.cz, ve kterém se mimo jiné píše:
Takzvaná nová média (blogy, Twitter atd.) přinesla novou, žurnalisticky dále využívanou informaci jen v 5 % případů – zcela dominantní v přinášení nových zpráv jsou média tradiční: tisk včetně svých websites 50 %, televize 25 %, odborná média 13 %, rozhlas 7 %.
Je jasné, že tyto takzvané sociální sítě fungují jako velmi rychlý šiřitel informací, funguje na nich klasická a pekelně rychlá šeptanda. Moje máma vypráví, že když ještě pracovala v karvinském obchodním domě Prior, ráda hrávala takovou sociální hru: sjela do přízemí, prodavačkám vykecala nějakou novinku (jako „ředitel odchází“) a než dojela do pátého patra do kanceláře, už jí nějaká kolegyně zastavila s tradičním: „Už jsi to slyšela?!“. Tak fungují sociální sítě.
Fór je v tom, že chybí jedna podstatná věc: profesionální a placení lidé, kteří se zabývají získáváním informací. Zachytit a přeposlat, to jsme tu měli vždycky. Ať už skrze maily, chaty nebo blogy. Jistě, nové prostředky předávání zpráv zrychlily a zpříjemnily, ale nepřinášejí v tomto směru nic závratného a nového.
Myslím, že to z každodenní zkušenosti už koneckonců víme všichni – nová média prakticky nepřinášejí nové informace; jsou schopna ale již jinde vytvořené informace přinést takovou formou, která se nám lépe konzumuje než ta tradiční.
Ano, tradiční média jsou v krizi. Ano, kvůli různým nepříznivým tlakům se zhoršuje kvalita řemesla a dobrých novinářů ubývá. Ale nemyslím si, že vše zachrání, spasí a převrátí tlachací platforma zvaná Facebook. Na tom musejí vždycky pracovat lidé. Ne přeposílací skripty na serveru.
[1]
Contradictio in adjecto
Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Contradictio in adjecto je latinský pojem pro rozpor sám o sobě nebo kontradikci (protimluv). Je charakteristický protikladem mezi přídavným jménem a podstatným jménem, např. černý sníh,[1] hlasité ticho nebo kulatý čtverec.
Pokud je použit záměrně, hlavně v rétorice a poezii, jde o oxymóron.
Podle me to neni oxymoron, stejne jako OSS neni oxymoron - nebo snad lide maji cas psat si doma na kolene software, a kolik ho vlastne vznika timto zpusobem? Ja si myslim, ze jednak na to nejsme zvykli (treba politici hovori do medii, existuji novinarske akreditace, atd.), takze zatim je otazka, zda to vubec bude v nejake forme muze existovat.
Za druhe, co "obcanska zurnalistika" uz ovsem temer zcela zlikvidovala, je tradicni novinovy komentar. Dneska uz nemuze komentator v novinach spolehat na automaticke publikum, ale musi bojovat o chleb s ruznymi blogy. A pokud mohu soudit podle kvality komentaru v novinach, vetsinou je to znacne plus.
Jinak, podivejte se treba na Britske Listy. To je obcanska zurnalistika jak vysita.
Si myslim ze by stalo zato preskumat tuto vetu: "Ano, tradiční média jsou v krizi.".
Ta totiz vystihuje podstatu. Skuste si pozriet ceske spravodajstvo. Ak na novinky.cz mate spravu ze zahynulo 230 tisic ludi na Haiti tak to iste najdete na idnes.cz, lidovky.cz xxx.cz yyy.cz a ked idete do novinoveho stanku tak to iste je na titulkach vsetkych novin. Uplne to iste z rovnakeho zdroja. Pustite si radio CRo1 a kazdu hodinu pocujete tu istu spravu (akoby sa nic ine v ten den uz nedialo). Do nepricetnosti ma privadzaju sportove vysledky NHL (dokonca uz aj NBA). To sa v europe nehraje hokej a futbal? No a ked sa niekomu v USA podari spadnut z 4 poschodia spolu s macickou tak to replikuju vsetky media od Fox News az po CT24.
Toto je bieda medii a preto niet sa co cudovat ze "sepkanda" ala facebook a twitter ma taky uspech. No je to tym ze je rovnako "kvalitna" ako media ktore sa hrdo hlasia k "prime" alebo este horsie k mienkotvornym.
Druhym pohladom na vec je ze ludia asi ani ine nepotrebuju a preto sa im media prisposobuju a nevdojak tak padaju do schemat socialnych sieti a vedome si pilia konar pod sebou.
PS: Radio Cesko a CRo6 este maju spravodajstvo na urovni. Z televizii sa neda sledovat nic. Snad este BBC ale to len ak mate stastie. CNN je vhodne tak na vyprovokovanie epileptickeho zachvatu.
"Sociální" sítě se stávají dobrým médiem pro šíření čehokoli, od zábavného videa, přes reklamu na nějaký "must" po pomluvy.
Zajímavý článek na dané téma vyšel v Respektu Respektu 51/2009 - Kdo se tady nakazil?:
Kampaň k filmu Paranormal activity ukazuje, jak úspěšně filmové společnosti zkrotily internet. ... Internet může být pro filmový průmysl zlatým dolem. Nabízí nové marketingové možnosti, díky nimž mohou studia vydělat. Filmové společnosti tyto možnosti obratně využívají a mnohdy přitom obracejí naruby proklamovanné principy sítě jako jsou demokratičnost, svoboda a zásadní díl moci v rukou běžných uživatelů.
Zatím posledním příkladem tohoto pohybu je mimořádně úspěšná kampaň k nízkorozpočtovému americkému hororu Paranormal Activity, který se právě objevil i v místních kinech. ...
[6] To je skoda, ze je programove nectete. Vezmete si treba toto: http://blisty.cz/2010/2/11/art51179.html
O takovych vecech se z tradicnich medii nedozvite. A jak cekate, ze se ta situace zlepsi, kdyz se o tom lide nedozvedi? A to je jeden z mnoha prikladu. Je to skoro jako kdybyste svym hrdym prihlasenim se k ignoranstvi rikal - "Ja jsem ta ovecka, co chce akorat infotainment, a cekam, co mi kdo v mediich naserviruje."
[10] Hm, tak na Internetu jsem den co den, a o tom filmu jsem neslysel. Jestli s vami nelaskuje spis Respekt. ;-)
[12] Anglicka Wikipedie ma pravidlo, ze vsechno musi byt zdrojovane. Takze oni se tomuto jevu silne a aktivne brani.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 836×
Přečteno 89 919×
Přečteno 73 318×
Přečteno 58 205×
Přečteno 54 486×