Pořád se mě někdo ptá, jak to vypadá s podíly jednotlivých prohlížečů a systémů u čtenářů Roota. Rozhodl jsem se tedy prozkoumat aktuální čísla.
Dnes jsem psal zprávičku o tom, že Podnikatel.cz začal v listopadu vyzývat uživatele MSIE 6 k přechodu na jiný prohlížeč. Z ní vyplývá, že čtenáři Měšce a Lupy používají přibližně v 11 % MSIE 6. Upozorňuji, že se převážně nejedná o IT odborníky, ale lidi zajímající se o finance a podnikání.
Docela často se mě někdo ptá, jak to vypadá na Rootu. Je jasné, že obecné statistiky se budou od těch rootích dost lišit, protože máme samozřejmě velmi specifickou a úzkou skupinu čtenářů zaměřenou na IT a moderní technologie. Proto jsem připravil konkrétní čísla:
Prohlížeče
Všechny ostatní prohlížeče mají pod 1 % a to velmi výrazně. Další v pořadí je Links s 0,04 %, což je skutečně velmi malé číslo. Osobně mě hodně překvapil Google Chrome, který razantně nastupuje i mezi linuxáky. Významná část mých kolegů už na něj přešla jako na primární prohlížeč.
Dalším, tentokrát nemilým, překvapením je Konqueror, který se pohybuje také hodně nízko. Osobně neznám nikoho, kdo by jej aktivně používal jako primár, ale podle různých internetových diskusí se zdá, že má poměrně hodně příznivců. Čekal jsem tedy výrazně vyšší číslo.
Operační systémy
U Windows je rozdělení následující:
U systémů žádné překvapení, tam je situace dlouhodobě stabilní. Hodně lidí čte Roota z práce, takže používají Windows. Upozorňuji na můj článek O víkendu má Linux o 40 % více uživatelů, který to vysvětluje a ukazuje na číslech.
Trochu překvapivá je nízká účast jakýchkoliv jiných unixových systémů kromě Linuxu (a Mac OS X, já vím). FreeBSD je na 0,23 %, OpenBSD a NetBSD mají za měsíc jen několik málo návštěv. Pak jsou v seznamech ještě různé zajímavosti jako SunOS, OS/2 Warp a několik mobilních systémů (pod desetinou procenta).
Čísla jsou změřena za minulý týden (18. – 24. leden 2010) a změřil je NAVRCHOLU.cz.
[2] Není problém doplnit: dnes už používá novou verzi 3.6 asi 35 % uživatelů Firefoxu. Verzi 3.5.7 pořád ještě má asi 2x víc lidí. Je třeba si uvědomit, že do většiny distribucí nová verze nepřijede sama, ale až s dalším vydáním. Takže 3.6 mají uživatelé s rolling updates nebo ti, kteří si ji aktualizovali ručně.
mna by dost zaujimalo ako je to s popularitou roznych prehliadacov na jablkovom OS. teda ako je to tam s pouzivanostou "miestneho" safari a multiplatformovych prehliadacov ako je opera a firefox. taktiez by ma zaujimalo, aky podiel maju rozne "mac only" prehliadace, ako napriklad Camino
PR Příspěvek ;-)
Ja jsem utekl od nehorazne bloated Firefoxu ke Chromiu... Firefox sice ma o neco vic moznosti, ale ty bych vyuzil spis jako vyvojar rozsireni, nez uzivatel. Chromium zatim nema tak rozsahle API pro rozsireni, ale rozsireni se mnohem snadneji vytvareji, navic ma v sobe chromium debugovaci nastroje (ála firebug a webdeveloper) pro webdesignery.
No hlavní pro mě je, že je chromium SUBJEKTIVNĚ asi 7-10x rychlejší, než Firefox a flash který se často moc roztahuje se dá zabít jedním příkazem (na gnome-panelu mám ikonku) bez pádu celého browseru. Akorát s paměťovou náročností na tom je Chromium podobně jako Firefox díky použití mnoha procesů (což lze zakázat za cenu pádu stability na úroveň firefoxu).
Firefox je prakticky celý napsaný v tzv. XULu (něco na styl HTML+CSS+JavaScript) a zdrojové kódy tak vypadají jako webové stránky, což ale vyžaduje interpreter (případně JIT kompilátor) narozdíl od Chromia, které je nativně napsané v C(++).
Jsem ochoten pouzivat libovolny browser, ve kterem pojede vimperator (http://vimperator.org).
[18.] >>>navic ma v sobe chromium debugovaci nastroje (ála firebug a webdeveloper) pro webdesignery.
Prosím vás tím myslíte co? To "inspect element"? Nebo je v Chromiu ještě něco jiného o čem nevím? Protože podle mě je "inspect element" naprosto nesrovnatelné s Firebugem, a hodilo by se mi mít něco srovnatelného. Pro Chromium je sice Firebug Lite, ale funkcionalitou se nedá s Firebugem srovnat, navíc je silně nestabiní. Bohužel jsem se dočetl, že Firebug silně využívá nějaké funkce ve FF, které Chromium nemá, takže portovat to je velmi obtížné.
Firebug je jediný důvod, proč ještě aspoň občas FF používám.
[24] Uf rozhodne jsem nechtel zalozit na nejakou flame :) Jen jsem chtel potvrdit, ze i nekoho kdo pouziva windows muze linux jako takovy zajimat, proto "nevyhody pro me" . Zasadni asi je , ze ve volnem case hraji hry - no spis je to konicek a to letecke simulatory (MS Flight sim) do ktereho (a jeho doplnku) jsem investoval nemalo penez...No a na co potom mit nejaky dual boot zvlast kdyz si chci neco zkusit nebo s linuxem pohrat pustim vmware.Nevim jak dlouho root existuje ja sem chodim urcite aspon 8 let a nevim co bych delal bez clanku p.Tisnovskeho a jinych , novinkach a super flame na diskuzich pod clankama :)
[28] No pockej nejsem na zadne strane.Chapu proc nasadit linux na server proc je v ruznych malych zarizeni, treba v routrech , ktere se daji priohnout na ruzna multifunkcni zarizeni.Sam si s tim doma hraju , prehravac i net radii ruzne ovladani spotrebicu atd... to je genialni. Ale nejsem ten pravy nadsenec abych na desktopu ladil proc na linuxu nejde na hdmi vystupu zvuku, proc mi nefunguje SB X-FI tak jak na windows, problemy s drivery .Proste ty obvykle klise-argumenty na ktere linuxak odpovi , ze to nastavit jde .Jde ale za daleko vetsiho usili nebo nutnosti znalosti toho systemu.Nemam touhu mit vse pod kontrolou nebo vyznavat nejakou filosofii chci jen pocitac pouzivat. Jo a mam pocit , ze s temi pohledy z druhe strany se setkavas dnes a denne takze me nazory asi nic noveho :) Pamatuju si jak jsme se do krve hadali my co vlastnili atari s temi commodoristy a ty pocitace se lisily v podstate v detailech :)
Konqueror se posledních několik měsíců ve vykreslování hodně zlepšil - aktuálně nemám na drtivé většině webů problém (mimochodem ve 4.4 už funguje i video pomocí HTML5 - byť asi jen OggTheora, ikdyž díky použití Phononu by snad mohl časem fungovat i ten h.264), akorát ten javascript je furt slabý. Dříve jsem furt musel používat Firefox, ale teď už zcela minimálně jen na některých speciálních aplikacích, vesměs optimalizovaným přímo pro Firefox. Aktivita při vývoji jádra KHTML výrazně roste a přechod na webkit se tak viditelně už nechystá. Jinak Konqueror jako správce souborů bohužel proti trojkové řadě zatím stále zaostává, zpočátku ho vývojáři vyloženě zabili (ve prospěch Dolphinu), ale zlepšuje se to, protože po neustávajícím tlaku uživatelů si nakonec dali vývojáři říct.
[30] - Linux používám, ale stále mám dualboot a v rámci své profese - geodeta - musím používat Windows. Z profesního hlediska schází software na stahování dat z teodolitu - konkrétně Leica Geooffice Tools a Autocad nebo Microstation. Pro volný čas pak Mapsource pro výměnu dat (hlavně map) s Garmin GPSkou.
[29] Když už jsem tohle téma začal, tak taky přispěji. Můj asi jediný důvod je moje lenost.:) 99% času bych mohl fungovat i na Linuxu, ale pak se objeví něco, kvůli čemu bych měl stejně Linux jako dualboot. A protože jsem líný, tak mám radši Windows, protože v nich můžu strávit 100%. To že to není problém Linuxu, ale lidí, kteří nedělají ovladače/programy/hry na Linux, je podle mě špatný argument, protože proč bych se měl dobrovolně trápit, když potřebuji pouze něco konkrétního dělat.
Linux mám rád, ale ne domů. Doma si nechám Windows. Kdybych měl počítač, kde mám pouze vykonávat nějakou konkrétní činnost, která tam bude 100% spolehlivě chodit (např. v zaměstnání), tak bych tam Linux klidně nasadil.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 291×
Přečteno 89 764×
Přečteno 73 160×
Přečteno 58 108×
Přečteno 54 434×