Mluví se o tom dlouho, píše se o tom dlouho a už se nám to i blíží. Počítadlo volných IPv4 adres skočilo ze sedmi na šest procent.
Jsou to čtyři měsíce, co jsem tu psal o tom, že počítadlo volných IPv4 adres skočilo z desítky na devítku. Poslední spořící opatření posunula termín konce IPv4 rozsahu na září 2011 a zatím se tato prognóza drží. Hodiny tikají a počítadlo padá:
O problému se na blogu zmiňuje i Ondřej Filip z organizace CZ.NIC a přidává některé podrobnosti: Ještě včera [počítadlo] ukazovalo 7 % a dnes je to již jen 6 %. Důvod je poměrně jednoduchý. Zhruba před měsícem jsem referoval, že dva velké adresní bloky byly přiděleny evropskému RIPE NCC a včera naopak dva velké bloky 177.0.0.0/8 a 181.0.0.0/8 (dohromady cca 33 miliónů adres) putovaly k LACNICu do Latinské Ameriky. Takovýchto volných bloků už je jenom 16, tedy pouze zhruba tři na každý geografický region.
I on připomíná, že se čas velmi rychle krátí: Počitadlo nám dnes říká, že lidé, kteří v IANA přidělují IPv4 adresy nebudou mít na konci příštích prázdnin co na práci.
Ja jsem se pred par dny obratil na ISP aby mi poskytl IPv6 adresu pro muj server. Trvalo mu to 3 dny a pak mi dal adresu s /48 prefixem. Nedokazu popsat jak moc mi to prijde divne. Kdo se v tom trochu orientuje vi, ze IPv6 adresa je dlouha 128 bitu. Kdyz mi ISP poskytne /48 rozsah, dava mi tim k pouziti 2^(128-48) IP adres, tj. 1208925819614629174706176 adres, to je slovy 1 septilion adres. Na co proboha? Potrebuju jen jednu. Jestli budou vsichni takhle plytvat, tak IPv6 adresy vyresi velke kulove.
[3] nejmenší blok, který Vám mohl poskytnout je /64, aby Vám v domácí síti fungovala autokofigurace. Blok /48 není moc velký. Pokud má ISP /32 (což by měl mít), tak /48 bloků mu vydrží na 65tis zákazníků. I kdyby tímhletím způsobem spotřeboval všechno za několik let, tak mu RIPE dá s potěšením další /32 a nikomu to nepřijde divné. IPv6 adres je zkrátka tolik, že se s nimi dá nehorázně plýtvat a stejně nehrozí žádné vyčerpání.
Hmm, nejvyšší čas zjistit, jak bude potřeba nastavit linuxový router, aby se za jednu IPV6 adresu schovala celá síť a hlavně, aby uvnitř mohly být IPV4 zařízení, které IPV6 neumí a umět nebudou.
Nebyl by na toto téma článeček pro ne zcela lamy, ale přeci jen nepříliš zkušené uživatele?
[10]
1) To se nemusí měřit. IANA prostě spravuje určitý blok IP adres a ten postupně rozdává. Čili to je známé číslo.
2) Ano, obyčejné počítače bývají na subnetu, ale NAT není nekonečný. Nemůžeš pověsit deset milionů počítačů na jednu veřejnou IP. Jsi omezený počtem portů. Zjednodušeně: NAT router si páruje porty z vnitřní sítě s porty z vnějšku. Pokud přijde na vnější port odpověď, ví komu ho dovnitř předat. Každá IP adresa má jen 65K portů, takže počty spojení od všech uživatelů v síti nesmějí překročit počet portů krát počet IP adres venku.
Všichni přeci víme, že IP adresy dojdou až v prosinci 2012. A také víme, že pak přijde konec světa.
A teď vážně: IP adresy nedojdou. IP adresy nikam nemizí, stále tu zůstávají. Jen se z nich stane zajímavý obchodní artikl. A to je i odpověď na otázku, proč provideři spí. Nespí milé děti, čekají, až okolnosti donutí uživatele platit klidně 1000Kč měsíčně za "pronájem" veřejné IP adresy. I kdyby to mělo být jen na pár let, než se prosadí IPv6. A navíc, proč se v roce 2010 plácat s IPv6, pořizovat drahý nový HW a SW a prošlapávat cestičku konkurenci? Na to je času dost...
13: S IP adresami nelze obchodovat takto okatě, IMO tomu brání pravidla IANA. Musí se na to oklikou, například poplatek za statickou veřejnou adresu. Tohle už pak jde.
Jinak není mi dost dobře jasné, jak někteři ajťáci (i v této diskuzi) můžou mít tak divné názory (1, 2, 3, 10 (2. otázka - bývaly doby, kdy Internet byl opravdu Internet a kdy každá stanice mohla přímo komunikovat s jinou. To je internet, bordel který je dnes je prostě jen ... bordel.). Jste lidi, kterým by výhody IPv6 měly imponovat a měli byste se za jeho prosazení být. A ne se zavřít do ulity a doufat, že si do konce života vystačíte s NAT/PAT.
[14]Ale ten internet, na který vzpomínáš, se už stejně nikdy nevrátí. V téhle době spam neexistoval, nikdo mi permanentně neskenoval otevřené porty a nesnažil se je zneužít. Něco jako Windows Update začalo nesměly vystrkovat růžky až s Windows 98. Do té doby v podstatě nikdo necítil potřebu nějak masově záplatovat dominantní OS, o dalších aplikacích ani nemluvě.
Z internetu se stal bordel, ale házet to všechno na NAT by bylo moc jednoduché. Budeme mít IPv6 a stejně budeme všichni zabarikádovaný za svými firewally, takže se toho pro koncového uživatele zas až tak moc nezmění.
Aktuálně by nás mělo IMHO víc trápit, že čím dál víc ISP začíná cenzurovat internet ve jménu boje proti dětskému pornu. Věci, která tam někde na tom "zlém internetu" údajně je, ale v praxi ji nikdy nikdo neviděl. Co bude tak nebezpečné zítra a pozítří, .. a přibude na seznamu nežádoucích věcí, které je přece správné blokovat?
IPv6 se časem prosadí, ale naše cenzurované linky už takové nejspíš zůstanou na vždy.
Mno, neni mozne, aby se firmy a velke organizace, ktere vlastni porad jeste nekolik A-class IP adresnich bloku dohodly, ze nejake pusti? Sam pracuji ve firme, ktera ma dve A-class a myslim, ze potrebuje dohromady tak dve C-class :-( Nejvetsi spotrebitel A-Class je stejne US DoD. Kdyby se zatlacilo, tak by je jiste pustili ;)
P.S. vzpominam na prednasku Billa Cheswicka, ktery povidal, ze na univerzitu koupili Cray. No ale Cray neumel jinou masku nez /8, tak si zazadali o A-class rozsah a ... dostali ho. A na celym A-Class sedel jeden Cray... ;-)
S tim Cray to zni podivne. Ale i takova situace se da resit ruznymi zpusoby.
Napr. si udelame privatni sit 10.0.0.0/8. Cray dostane nejakou adresu v teto privatni siti. Tato sit bude do netu pripojena routerem s NAT, ktery jednu konkretni verejnou IP adresu s vaze s privatni adresou Cray.
Pro 3)
Co máš za ISP?
Já jsem u UPC v Brně. Před cca měsícem jsem se ptal, kdy mi konečně přidělí IPv6 adresu. A pokud je zatím nikomu nepřidělují, kdy plánují IPv6 adresaci zavést.
Odpověď si teď nevybavuji doslovně, ale zhruba zněla takto:
IPv6 adresy nikomu nepřidělujeme a ani do budoucna o tom neuvažujeme. IPv6 adresace není v naší síti podporována.
No takže nakonec budu snad muset měnit poskytovatele, jinak se IPv6 od těch amatérů nedočkám. <b>Možná ani IPv6 UPC zavádět nechce z jiných důvodů. Přeci jen za pevnou IPv4 podle ceníku aktuálně měsíčně inkasují 201.68Kč.</b> A mám pocit že dříve to bylo pod dvě stovky. Podporují nedostatek IPv4 adres, aby následně je jako drahý artikl prodávali.
Důvodem, proč ISP se do nasazení IPv6 nehrnou, je ten, že to stojí peníze a čas, který se těžko vrátí. A ISP je firma, která se snaží vydělávat. Zákazníků, kteří žádají IPv6, je v celkovém poměru minimum. Pro většinu zákazníků to není žádný přínos (lépe řečeno ho nevidí) a znamená to pro ně pouze nutnost investovat do nové "krabičky".
RE: [14]Právě naopak je vidět, že postupně z fanaticky-geekovského prosazování IPv6 se z toho stává reálně vyhlížející budoucnost.
To jako, že novější věc musíme hnedka hltat?
Ano je hezké vymyslet něco co by mohlo používat miliarda lidí, je hezké že to má milion nových vlasností a možností... ale pokud to reálně přinese více nákladů než přínosů tak to asi není ono... stejně hezké by bylo vyrábět auta pouze z karbonu, duralu a jiných super materiálů a ne ty reznoucí šmejdy, ale realita není ideální.
Jen si představte co to moře adminů/neadminů (úlety typu, když neumíš IPv6 tak k počítači nepatříš si necháme někam k pivu, protože si samozřejmě umím přestavit, že Vy máte vše v IPv6 krásně fungujícího, zabezpečenýho a automatickýho a jste schopen to všem podnikům v čechách přestavět zadarmo)
Stavim sa o hocico ze IPv4 adresy o rok NEDOJDU!!!
Nebudem sa opakovat, viac mojom starsom prispevku tu:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/site/internet-se-meni-jak-celit-vycerpani-ipv4-adres/diskuse#42
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 771×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×