XFN neboli XHTML Friends Network možná znáte. XFN je mikroformát sloužící k vyznačení sociálních vztahů mezi přáteli a známými. Používá jej dnes už kdekdo a kdeco (např. WordPress, a proto XFN najdete i na tomto blogu).
Zápis
<a href="http://www.jasnapaka.com/" rel="friend met"> Osobnost roku v Czech Open Source 2008 </a>
tak znamená, že jsme s osobou na stránce www.jasnapaka.com (tedy s Pavlem Cvrčkem alias JasnouPakou) přátelé (friend), a že jsme se osobně potkali (met). Další ukázky najdete na Wikipedii.
XFN již ze své definice zahrnuje pouze přátelské a pozitivní vztahy. Zda jeho autoři Tantek Çelik, Matt Mullenweg a Eric Meyer neměli žádné nepřátele, těžko říct, ale určitě si je nechtěli vyznačovat na Webu.
Zmíněný problém naštěstí řeší nová specifikace XEN – XHTML Enemies Network, která je určená pro mapování sociální sítě vašich nepřátel. Jejími autoři jsou dvě postavy z mikroformátové komunity Brian Suda a Jeremy Keit (oficiální oznámení).
XEN pokrývá čisté nepřátelství (vztahy nemesis, enemy, nuisance), rodinné vztahy (evil-twin), vztahy profesionální (rival) i vztahy emoční (fury a creep). Detaily jednotlivých vazeb specifikace popisuje poměrně detailně.
Navíc XEN lze použít i pro rozšíření seznamu vašich přátel. Jak sama specifikace poznamenává nepřátelé vašich nepřátel jsou vašimi přáteli. Proto označením několika nepřátel se vaše sociální síť může rozrůst do nečekaných rozměrů.
Zajímalo by mne, zda na to někdy zareagují i populární sociální sítě a rozšíří spektrum mapovaných vztahů. Jsem opravdu zvědav, zda mi někdy přijde pozvánka X.Y. si vás chce přidat jako svého nepřítele. Přejete si potvrdit nebo ignorovat?
Autoři v závěru specifikace sice (alibisticky) tvrdí, že je to celé jen vtip, ale co naplat, lidé to stejně budou používat, protože jednou specifikováno, navždy specifikováno.
Trochu mi uniká smysl, proč by měl někdo označovat někoho jiného za nepřítele. To raději budu zveřejňovat kladně vyznívající propojení (jsme přátelé, známe se...) než něco podobného. Pokud se s někým "nekamarádím" a on se mnou, není důvod tuto informaci vytrubovat do světa.
[6] Proč ne? Stejně tak nemusím vytrubovat do světa s kým se kamarádím. To přece také nikoho nezajímá. IMHO se jedná o dobrý nápad a především o recesi. Někdo si jen řekl: všude je tolik sociálních sítí, kde si můžete přidávat lidi do seznamu přátel, tak proč neudělat opak? Seznam nepřátel... Asi se na to díváte příliš vážně.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×