Nemusí se to zrovna každému líbit, ovšem k takovému výsledku dospějeme, použijeme-li nově spuštěný nástroj Googlu pro vyhledávání v zdigitalizovaných knihách.
Jmenuje se Books Ngram Viewer a při hledání slova robot bychom očekávali, že se první výskyty objeví až ve dvacátém století, ovšem není tomu tak, jak se můžete sami přesvědčit, první výsledky se objeví daleko dřív. Jak je to možné?
Podařilo se snad Googlu odhalit, že by Čapek robota nevymyslel a inspiroval se ve staré anglické literatuře? A kde? Kdo je skutečným autorem slova robot?
Odpověď neprozradím. Můžete si zahrát na detektivy a odhalit původ tohoto slova sami přímo z tepla svého pokoje. A řešení můžete psát do komentářů. (Zatím je nechám skryty, aby to nikoho nesvádělo.)
Update: Přijít na to, kde je háček, nebylo tak složité, jak jste se mohli sami přesvědčit. Většina odpovědí v komentářích je proto správných.
nemusím snad ani "detektivně" nic hledat, když si stačí uvědomit, že
1. Google hledá i části slov
2. slovo "robot" je slovní základ mnoha jiných (pravda dnes už nepříliš používaných) slov jako například "robotovat", nebo "robotníci"
3. může nést význam i v jiných jazycích než v češtině
Anglický (a poněkud nepřesný) přepis českého slova "robota". Řekl bych, že Čapek vycházel z toho samého, ale stroj to v této době určitě nepopisuje. Jenom důkaz toho, že to slovo opravdu před Čapkem nikdo nepoužil. To co je ovšem nejvíc zarážející, je to, že ho opravdu celý svět přijal...
Prvni vyskyt ktery jsem nasel je z roku 1620. Ovsem kdyz se podivate na ten text samotny je jasne ze to z roku 1620 neni ani nahodou. Vyskyty slov laser Programming a rok 1995 v zahlavi dokumentu mluvi samo za sebe.
Dalsi vyskyt v roce 1651 neni robot ale "what".
1676 - opet "what"
1684 - "Robert"
1657 - "Robert"
1698 - "Rob or"
1658 - "Robe-"
1700 - "Robert"
atd..
atd..
Celkem casto se vyskytuje i "Robat" coz netusim co je:). Nezkoumal jsem to cele ale pravdepodobne pujde vzdu o chybu prevodu na text.
Karel Čapek slovo robot skutečně nevymyslel. Poradil mu ho bratr Josef, sám chtěl uměle vypěstované bytosti nazvat laboři.(ale to asi bude i v ostatních komentářích)
Nemá to něco společného s robotou? (z googlu mi josef ii robota vyhodí článek Robot Patent, což by odpovídalo - ačkoliv jsem myslel, že se anglicky řekne jinak).
co jsem na to koukal , asi to google spatne prepsal, vetsina vysledku mi prisal jako robert atd, robot jsem nenasel http://www.google.com/search?q=%22robot%22&tbs=bks:1,cdr:1,cd_min:1650,cd_max:1687&lr=lang_en
v 18. století jsem našel jen samé chyby v OCR. ani jednoho robota.
Ale "pánský magazín" od této strany dále je zajímavý.
http://books.google.com/books?id=9Rs7AAAAYAAJ&pg=PA502&dq=%22robot%22&hl=en&ei=tmILTZH2D8-K4gba2amyDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=2&ved=0CDYQ6AEwAQ#v=onepage&q=%22robot%22&f=false
Hehe, Robot Walpole mě skutečně rozesmál :-)
Jinak je k tomu docela dost zdrojů, Google se s tím množstvím informací moc nemazlí (náhodně jsem hledal "google books mess" a vyskočily třeba tyhle slajdy: http://people.ischool.berkeley.edu/~nunberg/GBook/GoogBookMetadataSh.pdf).
Chyba v OCR v dokumentu z roku 1721. Obcas si moje jmeno stroje proste popletou. Neco jineho je, kdyz ho holky chteji zdrobnovat ...
http://books.google.com/books?id=UcsPAAAAQAAJ&pg=PA79&dq=%22robot%22&hl=cs&ei=33QLTbPrOseI5AaY-6XCDA&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CDAQ6AEwAA#v=onepage&q=%22robot%22&f=false
Jinak spravne je to samozrejme takto: http://capek.misto.cz/robot.html
Tak například zde:
http://books.google.com/books?id=WK4vAAAAIAAJ&pg=PA568&dq=%22robot%22&hl=cs&ei=bIELTcj2G6eG4ga_8-iFDQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=3&ved=0CDYQ6AEwAg
Vyhledávač rozezná špatně čitelné slovo "Robert" jako "Robot". Dokud tedy google nezvýší kvalitu skenovaného textu, autorem slova "robot" zůstává Karel Čapek.
Jak to slysel ja, roboty vymyslel Karel Capek, ovsem slovo same vymyslel jeho bratr. Doslo k tomu tak, ze Karel pobihal po dome, trhal si vlasy a pokousel se vymyslet tem potvoram z RUR nejake jmeno. Jednim z kandidatu bylo slovo laboři. Nacez Josef rekl: "Tak proc jim nerikas roboti"?, nebo tak nejak. Cili Karel Capek v zadnem pripade slovo robot nevymyslel, i kdyz se mu pripisuje.
Jinak treba tady je videt, ze slovo robot vymyslel Google tim, ze to maji blbe oscanovane. Podobne i v dalsich pripadech, kde se treba slovo Robert nahle stane robotem.
P.S.: Kurnik, proc neni na foru tlacitko "Zobrazit nahled", jako v jinych diskusich?
http://en.wikipedia.org/wiki/Robot_Patent
i tak to ale s nasima koncinama souvisi
Robotní patent vydal Josef II. už v roce 1775 a v jeho překladu do češtiny se vyskytuje slovo robota i v 2. pádu množného čísla ;-) Když navíc na wikipedii zjistíme, že Robotní patent se do angličtiny překládá jako Robot patent, není na tom nic překvapujícího. Nakonec slovo robot se vyskytuje i v deskách zemských, resp. jejich přepisech, akorát si nejsem jist významem, staročeština není můj obor.
hehehe -- toto si kuknite: http://blog.sme.sk/diskusie/565406/1/2417129/Slovo-robot-nema-cesky-povod.html#2417129
toto treba podchytit
ze totiz Capek pri prehliadke Cimrmanovej bane "Marcelka", kde zaviedol vysoky stupen automatizacie a pracovnej discipliny, videl ze manici makaju "ako stroje", pricom samotne slovo "robot" malo povodne hanlivy vyznam niekoho kto sa bezhlavo "snazi" ale pritom narobi viac zmatku ako uzitku - vzniklo totiz tak, ze ked Cimrman sprevadzajuci po svojej bani bavorskeho arcivojvodu s manzelkou videl ako sa mlademu laboratornemu pomocnikovi Robertovi Roblejskovi v zapale snazivosti podarilo rozbit drahu chemicku aparaturu, v hneve nanho vyskocil a takmer skrikol "ty ko...", ale pred damou sa ovladol a vznikla nadavka "ty robote!"
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 503×
Přečteno 24 030×
Přečteno 20 750×
Přečteno 19 837×
Přečteno 19 808×