S layoutem pomocí kaskádových stylů je to složité. Ujal se ještě dřív, než stihl být dokončen, dodnes dokončen není a tak, abychom jej mohli vůbec používat, si na mnoha místech vypomáháme rozličnými hacky, u kterých jsme navíc už dávno zapomněli, že se jedná o hacky a považujeme je často za standardní řešení.
Nezbývá, než se radovat z maličkostí. Naposled mě potěšila jedna taková maličkost, která českým odborným médiím zatím uniká – Flexible Box Layout. Idea stavby layoutu pomocí vboxů a hboxů je desktopovým vývojářům moc dobře známá, ale na web se zatím nedostala. A přitom ji od svých začátků podporuje Mozilla (je na ní postaveno její grafické rozhraní v XUL) a dokonce WebKit.
Minulý týden se tahle myšlenka stala součástí CSS3 a pracuje se na její standardizaci. Definitivní řešení na otázku CSS layoutu to rozhodně není, ale je to maličkost, která potěší, protože – uznejte sami – se občas hodí.
Více viz CSS 3: Progress! od Alexa Russella.
Autora tohoto článku najdete na LinkedIn, Facebooku i Twitteru. Je také autorem jediného českého blogu o vývoji (X)HTML.
[1] Troufám si tvrdit, že vzhledem k časové rovině, kdy bychom asi tak mohli všeobecnou podporou pro flexibilní boxy očekávat (tj. v horizontu let), nebude IE6 problém.
Rozhodující bude podpora/nepodpora v IE9, které se právě pomalu začíná vařit. I když i její absence by mohla být dobře kompenzovatelná, pokud se objeví vhodný nástroj pro její emulaci, a to by nemusel být problém, vždyť už se objevila (byť zatím spíše akademická) emulace celého Template Layoutu, což je mnohem složitější specifikace.
[4] Píšeš, že IE6 nepodporuješ. Aký máš na to dôvod? Vôbec to nie je ťažké, pokiaľ píšem dizajn od základu tak, aby spôsoboval čo najmenej problémov, trvá mi optimalizácia pre IE6 pár minút aj so zapnutím Windowsu. Zväčša stačí pár zoom:1 a je to v pohode.
Ten, kto si na web umiestni oznam o zastaralom prehliadači a rozpadnutým dizajnom ťa prakticky núti upgradovať, je pre mňa amatér.
A koniec koncov - IE6 dnes používajú 2 skupiny ľudí: 1) BFUs, tí prehliadač nezmenia, nevedia to a nemajú dôvod; 2) tí, čo inú možnosť nemajú, sú v práci alebo na verejnom PC, tí zas nemajú ako upgradovať.
Tak prečo takéto boje proti niečomu, čo nezmeníte?
K článku - ten CSS layout nebudem používať, kým nebude 99.9% mojich návštevníkov používať prehliadač, ktorý to podporuje. Veď pekná stránka sa dá spraviť aj bez toho, takže je to pre mňa zbytočné.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×