Předem musím napsat, že zatím nemám tablet, takže mé zkušenosti vycházejí z mobilní verze Android 2.3, která nativně tisk nepodporuje, je třeba vybrat si z nabídky třetích stran. Uvítám, pokud se podělíte o zkušenosti z trojkové (či čtyřkové) verze.
Pro tisk textového či grafického obsahu přímo z telefonu jsem objevil tři druhy řešení:
K realizaci je třeba mít kromě mobilního zařízení s Androidem také tiskárnu, zapojenou v síti, nejjednodušší je, pokud má svůj vlastní tiskový router. Vzhledem k využití mobility je vhodné používat síť přes wifi (jsou možnosti jak se připojit pomocí bluetooth nebo dokonce kabelem, no ale…).
Software pro konkrétní značku tiskárny (výrobce)
V práci mám Samsung scx3200, připojenou přes vestavěné wifi, nainstaloval jsem si tedy Samsung MobilePrint. Autodetekce tiskárny na jedničku během vteřiny, tisk bez chyb, v nabídce je i snadné použití telefonu jako scanneru s následným tiskem, je to zdarma – ale nedá se tisknout všechno, pouze to, co aplikace nabízí. To je první nevýhoda, druhá je potenciální, pokud mám různé tiskárny na různých místech, budu potřebovat různé aplikace.
Univerzální software pro tisk
Asi nejlevnější varianta v podobě PrintBot (je i verze zdarma, ale kvůli omezením prakticky nepoužitelná) se mi nelíbila, navíc jsem tu nenašel svou tiskárnu. Naopak co do funkcionality se mi líbil program PrinterShare (podpora velkého množství tiskáren, přehledné prostředí, větší nabídka tisku), ale pro wifi tiskárnu musíte zakoupit placenou verzi a platit 243 Kč se mi opravdu nechce. Výhody jasné – jedno prostředí pro více tiskáren, kdo chce tisknout často, koupí si možná i předražený PrinterShare. Nevýhodou je cena.
Tisk přes Google Cloud Print
Pochopil jsem, že jde o cloudového zprávce tisku, skrze kterého je možné po síti posílat data do námi přednastavené tiskárny. Tiskárna může být připojena k počítači s nainstalovaným prohlížečem Chrome, může být v síti samostatně nebo může být cloud print ready, takže je připojena přímo na web. Nastavení je celkem snané, jednoduchý návod zde.
Vyzkoušel jsem i tuto variantu, můj Samsung jsem pomocí Chrome připojil pomocí autodetekce hravě, z Markteru pak stáhl jednu z mnoha aplikací – Cloud Print. Program je zdarma, prostředí je přehledné a jako řada programů v této kategorii je zdarma. Co jsem opravdu ocenil, je přidání aplikace do nabídky možností při sdílení dat. Tím chci říct, že pokud nějaký software nabízí možnost sdílení, výběrem Cloud Print můžeme obsah tisknout. Nebo jste v nějakém programu v Androidu našli přímo položku Tisk?
[1] Řekl bych, že i v Androidu je zprovoznění tisku triviální, hlavně přes aplikaci šitou na míru konkrétní značce. Fakt je, že aby tohle člověk zjistil, musí se tím trochu zabývat. Kdyby byl předinstalovaný průvodce "Instalace tisku", který by se zeptal na výrobce tiskárny a z Marketu by stáhl odpovídající aplikaci. Nic takového není, tak jsem to přežvýkal v krátkém návodu nad diskuzí:-) Google Cloud Print je zatím pro hračičky nebo IT, v Chrome je to také "pod pokličkou".
[4] Jasně, spousta ldí to nevyužije, ale možné to je a už se mi to i hodilo - foákem jsem si udělal rychlou kopii tištěné předlohy a hned jí vytiskl, tiskl jsem také stažené přílohy z mailu, které jsem si četl na cestě a už jsem nemusel podobnou aktivitu znovu opakovat na PC...
[6] Triviálnímu zprovoznění tisku říkám:
1. Mrknu na značku a typ tiskárny na stole
2. Otevřu Android Market a do vyhledávače napíšu značku (výrobce) tiskárny
3. Spustím nainstalovanou aplikaci a autodetekcí dokonfiguruju tiskárnu
To je vše, CUPS ani jádro to není, ale jednodušší než ve Windows to je a například u mého bezdrátového Samsungu je to rozhodně jednodušší než ruční instalace ovladačů v linuxu.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×