V souvislosti s oznámením společnosti Google o tom, že odchází od MySQL k MariaDB mne napadlo, jak si vlastně stojí naše malá česká kotlina s projektem MariaDB? A zjistil jsem, že jsem nic nezjistil.
Jen si to shrňme. Z posledních zpráv je zřejmé, že více a víc projektů přechází od MySQL k MariaDB. Vypadá to, že to je hlavně kvůli Oraclu a tak všeobecně. Když však začnou migrovat velcí hráči typu Google, Mozilla, Wikipedie či openSUSE, je načase se nad tím zamyslet. Důvod asi můžeme přeskočit – „bo Oracle“ (řečeno razovitě).
Zůstává však otázka – měl bych i já, malý člověk? V zásadě tam nevidím žádný problém. MariaDB se chlubí Uniserver zero).
Ale pak narazíte na větší překážku – žádný větší český webhostingový server otevřeně nenabízí webhosting s MariaDB. Zkoušel jsem opravdu jen těch několik nejznámějších, ale nic. Předpokládám však, že po nějaké individuální dohodě by to mohlo jít. A předpokládám, že když si objednám VPS, tak to problém nebude. Chtěl bych ale vidět někoho, kdo řekne jako Google : pryč s MySQL, máme jen MariaDB. Na nikoho jsem nenarazil.
A teď čím to je? Malý zájem ze strany zákazníků? Zatvrzelostí webhosterů? Vzpomeňte jen před několika lety, jak to vypadalo na poli internetového bankovnictví v neWindows prostředí a bez nutnosti Internet Exploreru.
Chcete a používáte MariaDB? Je vám to jedno? Je to zbytečné víření vody ve které o nic nejde? Příkladem, kdy se Oracle staral, až se postaral, je pro mne OpenOffice.org. A jak se vlastně díváte na forky? Já jsem zjistil, že jich používám docela dost – namátkou LibreOffice, Joomla, Mageia a všem se daří dobře a původní projekt skomírá. Na druhou stranu výkon databázového serveru nevyužívám na doraz a není to u mne nějaká kritická aplikace, ale dokážu si představit, že pro spoustu lidí ano.
Budete tlačit nebo je to v tuto chvíli nezajímavé?
Taky mě to už napadlo :-). Podle mě některé hostingy čekají na MariaDB 10.0, která nabídne killer feature v podobě podporovaného JSONu, při přenositelnosti aplikací z MySQL. Leaderem budou menší hostingy, ty jsou mnohem pružnější v zavádění novinek. V českých luzích a hájích znám třeba <a>StarLab, který MariaDB nabízí (možná jej nemají na webu, ale mám potvrzeno).
Websupport MariaDB uz v ponuke ma: https://websupport.sk/technicke-parametre
Lenost? O tom, že jsem si na stanici přeinstaloval OOo na LibreOffice je moje věc a nikdo si ničeho ani nevšiml. Proč předělávat něco na serveru, kde si odstávky zaručeně někdo všimne a ve finále v podstatě nic nepřinese?
Až to bude vyžadovat aplikace s databázi pracující, nebo budu instalovat nový server a MariaDB už tam bude, tak na to sáhnu, ale do té doby klasické "co funguje, na to se nesahá".
Na Roští.cz jedou nové databáze na MariaDB. Vesměs nikoho nezajímá, kam ta data strká. Většina zákazníků nepoužije žádnou pokročilou a unikátní funkci (pokud taková vůbec je) a drží se toho, co jim nabízejí buď ORMka nebo už hotové open source projekty, které se zpravidla snaží běžet na všem možném. Na MariaDB jsme přešli z čistě politických důvodů.
Na Mariadb jsem zkousel prejit, a dost me stvalo, ze se nektere veci jmenuji mariadb* a jine veci se stale jmenuji mysql*, takze treba mysqldump, a pod. Konfiguracni soubor (my.cnf) z MySQL je v mariadb rozdeleny na mnoho podsouboru, prase aby se v tom vyznalo. Ale budiz, porodni bolesti se cekaly. U me problem nastal, ze nemuzu switchnout na mariadb hned, musi to chvili bezet v testu, a test nelze provest, protoze si mariadb slave neumi replikovat data z MySQL masteru. Tak sem se na to vykaslal, mysql ma sve mouchy, ale aspon je odzkousene a funguje mi replikace.
Domnívám se, že je to otázka značky. Klienti chtěj MySQL, protože nic jiného neznají. (Když by znaly, tak by nechtěli a chtěli by PostgreSQL například.) Tudíž poskytovatel tam třeba může mět i Mariu, ale oficiálně to zveřejňovat nebude, protože by si vyplašil zákazníky: "Si říkal, že potřebuješ MySQL, ale voni tam maj nějakou Marii, či co."
[9] PgSQL bych moc nerozebíral. Hodně lidí používá systémy, které jsou psány pro MySQL/MariaDB (viz popularita Wordpressu, Prestashopu, ...) a po PgSQL je malá poptávka, pročež se od webhostera dozvíte, že PgSQL se jim pro pár lidí nevyplatí provozovat.
[5] Snaha F/L/OSS projektů běžet na všem možném je docela prokletí. Radši pořádně využít možností MySQL, než používat konstrukce psané tak obecně, aby nějak fungovaly všude. Pravda, když vidím co pustí ven i někteří velcí webdevelopeři [nejsložitější konstrukcí je balík SELECTů všech sloupců v cyklu], tak se mi chce téměř brečet.
Na mojom malom domácom serveri mám FreeBSD-9.1, používam MySql-Server-5.6.14. Rád by som prešiel na MariaDB, ale pokiaľ viem, tak MariaDB je binárne kompatibilná s MySql-server-5.5.
V MySql-Server-5.6 využívam fulltext index na InnoDB tabuľkách, ktoré na verzii 5.5 neboli.
Nie je pre mňa problém skompilovať MariaDB v jaily (MySql-Server tiež v jednom beží), napojiť naň databázové súbory - majú osobitnú zfs-partíciu a vyskúšať to, no neviem, či to pôjde.
Maria je pro mne jednicka v db uz delsi dobu oproti mysql.
@marek olsavsky #10 a #9:
Nebojte, PgSQL je specificka databaze a nemusi mit ani tolik priznivcu a vyuziti aby byla mezi temi nejlepsimi.
My treba pro konkurenci SAPdb Hana bereme jako nahradu prave PgSQL.
Jakmile zakaznik zada big data, in memory db, bussines inteligence...atd. tak nas to i pres maly pocet vyvojaru tahne prave dal od mysql a maria.
Mozna to je i duvod, proc to vyviji nekdo jiny nez ten, kdo mysql koupil.
Vidim to jako [8], ale s tim rozdilem, ze u me je to Ubuntu LTS (zatim, uvidime co bude). Takze Maria bude ve chvili kdy budu potrebovat upgrade serveru a zaroven bude jako hlavni v mem distru.
[9]: myslim, ze Maria neni neco na co by hosting lovil zakazniky... takze proste "poskytuje mysql" a nekde dole je napsany ze to bezi na maria, ale je to kompatibilni... marketingove zadny pruser
[13]: plecka mozna jo z pohledu nekterych "profíků", ale pro potreby drtive vetsiny webu je to proste dostatecne dobre a rychle (Percona)
[13] Nemohu nesouhlasit, ale… Kolik webařů používá db jinak, než jako „rychlé úložiště textů s pohodlným přístupem“ a kolik jich používá složité JOINy, subSELECTy, stored procedury. V drtivé většině případů vyhoví SQLite, až na výkon (na web kde očekávám velkou návštěvnost bych si použít netroufal), či absenci národních collations.
Jakmile Fedora ohlasila změnu z MySQL->MariaDB nainstaloval jsem to a na žadné problémy jsem nenarazil. Je to prostě fork, fungoval mi v pohodě i MySQL JDBC connector + MariaDB. Takže spojení Java + MariaDB JDBC connector + MariaDB mi funguje stejně dobře jako předtím MySQL + Java.
Pro me je zajimava multimaster replikace - https://mariadb.com/kb/en/multi-source-replication/
Tak uvidime, kdy verze 10 bude stabilni...
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 154×
Přečteno 41 380×
Přečteno 35 905×
Přečteno 25 962×
Přečteno 25 764×