Častým tématem hovorů s kolegy po právě proběhnuvších svátcích bylo to, jak naše malé děti vnímají Ježíška a jak k nám přišel, tedy z technického pohledu na věc. Vyslechl jsem si několik verzí řešení a představím vám i svou verzi. Jak jsem zjistil, není to úplně jednoduché. Dá se vůbec moderní technika do celého procesu zapojit? Ano a vše výrazně zjednodušuje!
Vše začíná 24.prosince večeří. Všichni se sejdeme u stolu a večeříme. Jste-li dítě, mají události následující průběh :
Trochu jinak to samozřejmě vnímáte z pozice rodiče :
Ale jak technicky zajistit zvonění zvonečku a zároveň alibi v podobě přítomnosti u dětí tj. „Já to nebyl/a, to Ježíšek…“?
Scénář 1 : Ochotný soused/sousedka/jiný člen rodiny na oko nepřítomný
Zvonění obstará zvonečkem práv ten někdo z nadpisu tohoto bodu. Nevýhodou je, že dané prostory musí mít nějakou únikovou cestu, aby nebylo možné danou osobu na místě zastihnout se zvonečkem v ruce. Dalším mínusem je, že musíte vše synchronizovat ještě s někým jiným a lze to dělat recipročně tj. nejdříve u vás a pak u sousedů…
Toto je metoda klasická.
Scénář 2 : Zvoníme přes důmyslný mechanismus
Od svých kolegů vím, že někteří si doma budují kladkostroje a natahují provázky až ke zvonečku, za které pak tahají. Tato metoda je nejvíce náchylná k tomu, že něco někde selže. Ale také patří ke klasickým.
Scénář 3 : Zvonění z mobilu
Dnešní mobily jsou dostatečně flexibilní v tom, že umožní změnit vyzvánění na „zvonění zvonečku“ a pokud máte chytrý telefon, existují i speciální aplikace, které mají i časovač. Před odchodem z místnosti si jej nastavíte a máte vyhráno. Někteří kolegové v práci si stěžovali, že výběr zvuků zvonečků nebyl úplně dobrý, ale dalo se to řešit.
Scénář 4 : Speciální CD / MP3
Přiznám se, že verze s využitím mobilu mne vůbec nenapadla a šel jsem cestou spíše archaičtější, ale úspěšnou. Svou přípravu jsem začal tím, že jsem si stáhnul zvuk zvonečku. Je to prosté – zkuste stránky projektu freesound, což je rozsáhlá databanka zvuků šířených pod licencí Creative Commons. Ta vám umožní zvuky použít a upravit si je pro vaše potřeby. Já jsem nakonec skončil u zvonečku Bell11 uživatele lth_stp (Sounddepartment Statetheater Loweraustria ). Mimochodem pokud tyhle stránky neznáte, vřele doporučuji jejich prozkoumání.
Ale zpět ke zvuku zvonečku. Samotný zvuk je dlouhý skoro 30 sekund, což je poněkud moc, protože i docela pomalé dítě dokáže proběhnout byt za 30 sekund a přišlo by na ten trik. Proto jsem zvuk upravil v Audacity a vzniknul kousek dlouhá cca 10 sekund obsahující celkem 3 zazvonění. samozřejmě, že se to dá stříhat dál.
Výsledný upravený zvuk jsem umístil na konec dvou minut ticha. Vznikla mi MP3, kterou můžete použít do přehrávače v mobilu nebo jinde. Já jsem pak ještě vypálil CD s jednou stopou. Při odchodu z místnosti ze stromečkem stisknete na CD přehrávačí tlačítko pro přehrávání a s klidem můžete odejít. Za nějakou dobu se ozve zvonění a zážitek je dokonalý…
Napadá mne například variace v podobě 10 stop na CD kde číslo stopy značí počet minut ticha. Více na CD nedostanete, je k dispozici 74 minut, což je u deseti stop tak akorát. Dle mých propočtů by to bylo asi 11 stop včetně cca 10 sekund zvonění. Třeba to bude díra na trhu…
Ja mam pro tyto ucely dalkove ovladane zasuvky, do kterych mam strceny prehravac a osvetleni stromku. S detmi cekame v hornim patre a "vyhlizime". Zvonek pustim pres mobil ala Petr a kdyz se deti blizi ke stromecku, tak ho pres dalkac rozsvitim a zaroven se spusti z prehravace koledy.
A nebo takhle:
http://www.youtube.com/watch?v=-krh1JU6Vl4
Ale je potřeba včas, protože to nefunguje retroaktivně :)
U nás "děděná" klasika. Někdo ze starších vezme děcka k podívání na "Zlaté prasátko" na ulici. (Pozn. Je to dobré i na rychlé částečné vytrávení na čerstvém vzduchu.) Druhý dospělák nacpe dárečky pod vánoční stromeček. A až se venku děcka proběhnou a jako každý rok "Zlaté prasátko" neuvidí, vrací se domů a objeví, že promeškali přílet (příchod, zjevení ...) Ježíška s dárky.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 154×
Přečteno 41 382×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 964×
Přečteno 25 764×