Blíží se prázdniny a děti budou doma. Vyjedeme s nimi na různé dovolené třeba pod stan nebo k moři. Nejednou se stane, že prší, nelze dělat nic venku a pak přijdou na řadu hry. V dnešní době tabletů a mobilů a přenosných konzol vás ihned napadne pár titulů, které dětem dovolíte hrát. Já však chci zůstat u klasické platformy tj. hry společenské ať už karetní nebo deskové.
Předjímám, že dcery jsou ve věku 9 a 6 let, takže Dračí doupě a jiné fantasy hry zatím vyřazuji. I tak je k dispozici celá řada zajímavých her, které s dcerami hrajeme. Pokud máme k dispozici žolíkové karty (bez žolíků), hrajeme (obvykle ve dvou) hru Vojna. Každý dostane půlku balíčku a vyhrává ten, komu se podaří získat všechny karty. Hráči postupně ze svého balíčku berou karty a obracejí je. Vyšší karta bere. Pokud se sejdou stejné karty (stačí i jen hodnotou), vede se tzv. válka tj. vyloží se ještě další tři karty a vyšší poslední karta opět bere. Nevýhodou může být to, že hra může být poměrně dlouhá i vádu desítek minut.
Pak přicházejí ke slovu známé dětské hry. Třeba Kvarteto (sbíráte od protihráčů karty a řadíte je do tematických skupin po čtyřech kartách) nebo Černý Petr (postupně odkládáte dvojice karet a berete si karty od souseda. Jedná je lichá a to Černý Petr. Kdo jej má na konci, prohrál). Obě hry je nutno hrát striktně ve 4 hráčích.
Pokud máte k dispozici stabilní stůl, vždycky nás pobaví hra Záchod. Na stole se rozloží karty a na vrchol se postaví konstrukce záchodu (dvě karty do tvaru písmene A). Hráči postupně odebírají karty ze stolu a tomu, komu záchod spadne při odebírání, prohrál. Hra není omezena počtem hráčů, hrál jsem ji i v osmi lidech.
Z dětství si ještě pamatuji hru Vole, lehni (nebo někdy také Vole, padni). Rozdají se karty všem hráčům (obvykle mariášové tj. 4 sady karet jedné barvy) a ti mají za úkol poskládat postupku stejné barvy. Komu se to povede, složí karty na stůl a ten kdo zaspí a své karty položí jako poslední, prohrál. Tato hra se hraje jen ve čtyřech hráčích. Jiný počet nemá smysl.
Klasika všech klasik jsou karetní hry s mariášovými hrami. V tomto ohledu asi nejvíce hrajeme Prší. Mám zkušenost, že naše mladší dcera již od svých pěti let byla schopná chápat pravidla a hrát s námi, i když nebyla sto používat nějaké strategie (např. hráč vedle má jen jednu kartu, tak se pokoušíme měnit barvu na jinou než aktuální apod.) Hru hrajeme v počtu 2 – 4 hráči a má to spád.
Předchozí výčet karetních her asi mnoho lidí zná. U nás doma jsme však začali hrát i hry novější. Přiznám se, že jsem byl trochu skeptický a konzervativní, ale v oblibě máme dvě hry. První se jmenuje Uno. Je to hra vzdáleně připomínající prší, část pravidel je totožná. Cílem hry je zbavit se co nejdříve všech svých karet. K dispozici je 108 speciálních karet s podobnými funkcemi. Najdete zde měniče (mění barvu možných odhazovaných karet), přibírače (vezmete si z balíčku příslušný počet karet) nebo třeba směrovníky (mění směr hry). Je to hodně zábavné, akční a má to rychlý spád.
To, co hrajeme poslední dobou hodně často, je hra Bogoss. Vyrábí ji firma Djeco a je to kombinace několika karetních her, nejblíže má ke kvartetu. Hra obsahuje sadu čtyřiceti speciálních karet (jsou vylepšeny, ve tmě svítí). Cílem hry je na stůl vyložit kompletní kostru. Jedna kostra se skládá ze šesti částí (2× ruka, 2× noha, hrudní koš a lebka). Hru začínáte hrát jako kvarteto tj. ptáte se libovolného hráče, zda má či nemá část kostry, kterou chcete. Pokud ano, musí vám ji dát. Ve hře jsou celkem dva druhy koster – zelené a červené. Pro konec hry musíte mít na stole buď dvě zelené kostry nebo jednu červenou. Pokud dostanete od spoluhráče červenou kartu, už se neptáte a pokračuje další hráč po vaší levici. Pokud splouhráč nemá danou kartu, berete si z balíčku. Pravidla jsou ještě propracovanější, tohle je jen lehký souhrn.Ve hře jsou tak celkem 4 kostry zelené (4×6 karet) a 2 kostry červené (2×6 karet). Navíc jsou k dispozici 4 žolíci. V první chvíli (po přečtení pravidel) jsem si říkal, že je to takové nijaké, ale když se do hry zaberete, je to opravdu hodně zábavné. Pokud chcete dobrý tip na karetní hru, právě jste jej dostali!
Máte ještě tip na jiné hry (opravdu vynechejte fantasy)? Sem s nimi do diskuze!
Děti podobného věku kromě některých již zmíněných milují hru Citadela a to starší i Robo Rally. Robo Rally je obecně velice oblíbená hra a i když již máme i originál (nějakou dobu už se dá opět koupit), tak více hrajeme s verzí, kterou jsem s kamarády vyrobil podle podkladů z internetu před více než deseti lety.
A co Maršál a špion (Stratego), na to už každý zapomněl?
http://www.zatrolene-hry.cz/spolecenska-hra/marsal-a-spion-183/
http://www.slunecnice.cz/tipy/probe-chytte-si-sveho-marsala/
Existuje i stará DOS verze od Acolade. Na XP běží v poho. Případně DOSBox to jistí.
https://cs.wikipedia.org/wiki/Sedma_%28karetn%C3%AD_hra%29 Popis vypadá složitě, ale hra samotná je překvapivě jednoduchá.
Hráli jsme jí, když už jsme byli větší, prší nás už nebavilo a mariáš ještě nebavil.
Jj, sedma a taky tisic pro ty vetsi. Z deskovych her Horolezci, Zivot psa (http://www.psizivot.eu/). A pak dost dobre jsou Aktivity. A kdyz nejsou ani karty tak Mafiani :-)
Mafiani!!!
ale na to je treba tlupa. Ve ctyrech se to hraje asi docela spatne.
Mam kluky 4 a 7. Zatim docela uspesna hra (krome ruznych klasickych) je 'Mysli si cislo' (ten starsi pocita a zatim ho to bavi, ten mladsi zatim kouka a posloucha s otevrenou pusou i ocima):
- mysli si cislo od 1 do 5
- pripocitej 6
- odpocitej 3
- pripocitej 2
- odpocitej cislo, co jsi si myslel
- pripocitej 4
- pripocitej 2
- vysledek je 11
(a podobne kombinace)
a s mladsim zas 'Ukaz prsty' - jeden ukazuje za zady nekolik prstu na jedne ruce a druhy hada. kdyz uhodne zvysuje se mu skore (pocita ten starsi). a stridame se. (mladsi jeste nepodvadi)
Z postřehovek lze kromě Dobble doporučit i Ducha (www.mindok.cz/3/hry/detail/8595558300877-duch-52), na trénink počtů je šikovný Heckmeck (http://www.mindok.cz/m/hry/vyprodano-12/heckmeck-z-zizalek-8595558300365-56) či Noe (http://www.rexhry.cz/hra/noe), moc pěkná rodinná hra je Takenoko (http://www.rexhry.cz/hra/takenoko), na rozvoj vyjadřovacích schopností jsou bezva Příběhy z kostek (http://www.mindok.cz/m/hry/detail/91037131409-pribehy-z-kostek-87).
Jinak je ale pravda, že spoustu zábavy si člověk užije i s tím balíčkem karet.
14: knizky a vecerni pohadky (improvizovane na objednavku) jsou naporostou samozrejmosti - ale to je o necem uplne jinem.
pokud jsem spravne pochopil puvodni 'zadani', slo o zamestnani i te sede kury mozkove tech vsetecku :)
pak mne jeste napadaji jenom ruzne verze slovnich fotbalku ... musi se to dostatecne prostridat, jednak pro ruznou uroven 'soutezicih', a hlavne aby hra nenudila, aby byla ruznoroda.
treba jizda autem na velike vzdalenosti je vec docela narocna: kdo napocita vice kominu? zlutych aut? krav?
(mam samozrejme i mp3 prehravac a 2 sluchatka - ale to je uz pripad nejvyssi nouze)
Jsou i hry na hrdiny (dračák) pro malé děti: http://vetvickabase.borec.cz/Shadows.html
S přítelkyní jsme vymysleli kombinaci zrychleného prší, una a žolíků. Překvapivě docela zábavné. Pravidla viz https://docs.google.com/document/d/1KZmfT0VEuKeL2GYMW-AmjAsuSZRYM6E0Hp_Kv2loP_8/edit?pli=1
FERBL (my tomu takto špatně říkáme od mala)
a hrajem ho takto
základ je Prší
plus
spodek mění čísla
zavřít se musí svrškem
na zeleného krále se bere 5 karet (může to zrušit zelený spodek)
ten kdo prohraje bude mít v přítí hře o kartu mín až do nula karet, kdy končí.
Vyhrává zaslouženě, ten co mu zůstane karta, když ostatní se "vyprohráli" na nula karet.
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 152×
Přečteno 41 380×
Přečteno 35 905×
Přečteno 25 962×
Přečteno 25 764×