V předchozích třech dílech jsem hovořil převážně o hardware, proto je čas to trochu změnit. Tenhle díl bude naplněn mými vzpomínkami na software, který jsem používal na svém Atari 800 XE. Dnes zmíním jen programy, chtěl jsem i hry a nějak jsem se rozepsal.
Snažím se přijít na to, v čem bylo za komunistů líp, vzhledem k software. Z dnešního pohledu je to nepochopitelná věc, ale oficiálně v Československu neexistovala jakákoliv síť, nabízející software a hry k používaným počítačům. Je pak tedy jasné, že tím trpěla především autorská práva. Distribuční kanály jsem přesně neznal, ale předpokládám, že někdo někde na západě zakoupil jednu hru a tu pak rozmnožil. V oblasti, kde jsem vyrůstal, přicházelo spousta věcí z Polska, ale další kazety s hrami se daly sehnat původem z Německa. Mám-li to říct otevřeně, snad nikdy jsem neviděl jediné oficiální balení jakékoliv hry nebo programu. Taková byla doba, nikdo to neřešil a nikdo se nad tím nepozastavoval. Ale tím neříkám, že to bylo správně, jen nikoho jaksi nenapadlo se nad tím pozastavovat.
Obvykle to totiž mezi kamarády fungovalo na principu výměnného obchodu. Já jsem svou kazetu s hrami půjčil někomu, kdo mi také půjčil svou kazetu. Nikdy jsme si nic neplatili, prostě jsme jen vyměňovali.Jak už jsem říkal, mé distribuční kanály sahaly jinam, než do Polska a proto jsem se mezi svými kamarády – Ataristy, stal oblíbený. Trpělivě jsem přepisoval programy z časopisů a převáděl je do Turba. Po čase totiž někteří zjistili, že používání jiných věcí, než her, je totiž obrovská sranda. Měl jsem spoustu výukových programů, vévodil jim program o Československu. Byl přepsán z Elektroniky a o autorech už nevím nic. Princip spočíval v tom, že se vám objevila mapa Československa a také jméno města, které hledáme. Vaším úkolem pak bylo pomocí joysticku najít co nejpřesnější polohu města. Otázek bylo 10 a vítězil ten, kdo měl nejnižší skóre. Skóre se počítalo jako součet odchylek od přesné polohy města.
Mám k tomu svou osobní historku. Tu hru se mi opravdu dařilo. Měl jsem celkem málo odchylek a útočil jsem na absolutní rekord, který se nám kdy povedlo dosáhnout. Přišla poslední, desátá otázka. – Najdi město Svidník. Nevěděl jsem, jen zkusmo jsem se pokusil jej zařadit někam do Jižních Čech. Bystřejší už tuší. Svidník je na Slovensku a povedlo se mi docílit opravdu veliké odchylky, tedy i rekord byl v trapu. Je však zvláštní, že si tuto scénku pamatuji až dodnes a také vím, že je Svidník na Slovensku, i když je to dnes už v jiném státě.
Když si sáhnu do paměti, vybavuje se mi program Čapek, což byl textový editor. V porovnání s těmi, které známe dnes, to byl neskutečně nevybavený program. Jenže se v něm dalo psát česky, šlo to pohodlněji než na psacím stroji. Svou tiskárnu BT-100 jsem pak tak upravil, že psaní bylo dokonce i pohodlné a já jsem věděl, že 2 řádky na obrazovce, je jeden řádek na tiskárně. Na nějaké WYSIWYG se tehdy nehrálo. Práce s editorem byla docela dobrá, napsal jsem v něm spoustu textů. Vrcholem byla už zde zmiňovaná diplomová práce. Pak si také pamatuji na program Čížek, což bylo něco velmi podobného a snad to umělo psát v azbuce. Je to opravdu dávno a přesně si to nevybavuji
Z dalších programů je to pak hudební editor Atari Music Composer. Nebyl to tracker a šly tam zadávat noty. Atari umělo až 4 hlasou polyfonii. Jak jsem již zmiňoval, zpíval jsem v dětském sboru a tohle byl ideální nástroj na výuku těžších skladeb. Noty umím, takže přepsat nějaký part do počítače, to opravdu nebyl problém. Nutno ihned dodat, že později (už v 90. letech) vládlo MIDI rozhraní a tam jednoznačně kralovalo Atari 1040 ST. Mnoho hudebníků jej používalo jako MIDI sekvencer. Tohle však bylo ještě dříve, kdy se u nás o MIDI nějak moc nevědělo. Bylo to hodně amatérské, ale o to více efektní.
Ruku v ruce jde i Atari Drum Machine, což byl program, který dnes nazýváme automatický bubeník. Šlo programovat různé bicí smyčky a nutno říci, že to bylo opravdu velmi povedené.Podobného ražení byl i Atari Microrhythm.
Hudební vlastnosti Atari 800 XE byly hodně dobré. Co jsme se jen naposlouchali hudby k různým hrám, měl jsem i několik programů, které obsahovaly jen hudbu z her. Takový Jukebox, ale s největšími peckami tehdejší herní scény.
Samostatnou kapitolou jsou dema, tedy programy, které měly ukázat, jak moc dobře si Atari poradí s grafikou a hudbou. Bylo jich k sehnání docela dost. Asi největší dojem na mne udělalo demo, které jsme důvěrně nazývalio Robot/Raketa. Skládalo se ze dvou částí. nejdříve proti vám kráčel zelený robot, k tomu hrála stylová hudba. Poté následovala scéna s letící raketou. Tehdy jsem z toho byl unešen, neb něco takového bylo opravdu nevídané. Na uvedeném odkaze si můžete stáhnout i video ukazující celé demo. Opravdu jsem zamáčkl slzu!
Pak si ještě pamatuju demo zvané POP, kde se objevila i fotografie. Hrála k tomu skvělá hudba (třeba skladba označená jako Amorada byla opravdu skvělá), bylo vidět spoustu efektů s barevnými paletami, vykreslování matematických funkcí apod. Zvláštností bylo, že to celé je v Atari Basicu a dalo se nakouknout do zdrojáku.
Poslední je pak demo Graphic demonstration, které bylo špičkové v tom, že ukazovalo, jak se dá pracovat se znakovými sadami. V jedné chvíli byla obrazovka plná znaků a pak se překódováním objevil obrázek města.
Hitem byl i program Kondiciogram, který vyšel v Elektronice 1/89 (jak jsem dohledal tady). Ten jsme využívali docela hodně a hráli jsme si na film „Jáchyme, hoď ho do stroje!“ Grafická hříčka byl i program jehož jméno nedám dohromady. Dalo se v něm vyrobit 3D zobrazení předmětu. Stačilo si nadefinovat obrys tělesa a on byl „převeden“ na 3D podobu. Opravdu prkotina, ale věnoval jsem tomu docela dost času. Zábavnější byl i program (myslím) Mluvka, který uměl říci (patřičným počítačovým hlasem) to, co jste mu napsali.
No vidím, že jsem se rozepsal a to jsem ještě nezmínil ani jednu hru. Proto bude další díl.
Pelne vzpominky...
Jeste dodam, ze krome Capka a Cizka (coz tusim byly prepsane komercni Speedwritery, ale nechci se jejich autoru dotknout, nevim to jiste) se pozdeji jeste ukazal skvely Cheops Writer. Ten jiz umel delat nahledy v 80 znacich na radek, stejne jako T602! Podobne to bylo s velikosti nadpisu - 2x sirka, 2x vyska, radkove menu, proste na osmibit docela bomba.
Take znakova sada pro tisk na BT-100 byla upravena na jednopixelovou sirku, takze i vytisky vypadaly docela profesionalne, narozdil od Ataracke znakove sady pouzivane v Capkovi a Cizkovi. Jinak tisky z BT-100 se krasne daly pouzit na prumyslovce pri tvorbe protokolu, v te dobe to kazdeho zaujalo.
Graficke programy: Design Master, Koala, Antic (<reklama>vice bude v mem zitrejsim clanku o pixel artu</reklama>).
Jeste z dem to bylo Atari Mega Demo a nejake zajimave demo, na jehoz jmeno si nevzpomenu. Byly to ruzne prolinacky dvou obrazku (cca 100 barev!) a hrala k tomu hudba od legendarniho Hubbarda z Jet Set Willyho. Dokonce to chvilemi vypadalo, ze se synchronizuje grafika a zvuk, coz jsem pozdeji videl az v Second Reality.
Ten program pro 3D grafiku byl v Turbo Basicu ze? U me se to jmenovalo "rotacni telesa". Jeste si vzpominam na program v Turbo Basicu, ktery pocital Mandelbrotovu mnozinu (melo to pitomy nazev "Okenko pana Mandelbrota"). V te dobe jsem vubec nevedel o co jde, ale obrazky to byly pekne - akorat se nekdy v rezimu 160x192x4 barvy generovaly celou noc! Jeste ze Atarko nemelo zadne pohyblive casti, takze jelo absolutne tise :-)
A co S.A.M. - syntetyzer americkeho hlasu - fungoval bajecne a pokud si dobre pamatuji, umel i cesky.
Nejlepsi byly ovsem moje prvni krucky v assembleru. Uz si nepamatuji kde se mi podarilo sehnat knizu pruvodce Assemblerem 6502 od Antonina Lidenthala a Leodpolda Podmolika, ktera vysla v nakladu 2000 ks, ale do dnes ji mam a opatruji ji jako oko v hlave ;)
Mno, precetl jsem si vsechny dily "A za komunistu ....." a protoze jsem jen o 2 roky starsi, tak jsem si s chuti zavzpominal na svoje setkani s nekterymi ze zminovanych "hracek". Skoda, ze jsem tuhle serii neobjevil driv, urcite bych se zapojil do diskuze.
Nekdy si zapnu emulator Atari a zahraju si par "pecek". Pravda, u nekterych se divim, ze jsem to vubec hral, ale to byla jina doba ... :)
Diky Svatasi ;)
[8] Jojo, International Karate, nad tim jsme s brachou lamali joysticky :-) Jeste bych mozna pridal Archona (taky lamacka joysticku pro dva), Zybex (kupodivu taky pro dva hrace, ale tady jsem docela brzo odpadl, tak to bracha dohraval sam), Draconus a Mercenaryho.
Uz se tesim!
[3] Eliza byl program, ktery nemluvil, ale psal, co bylo zajimave bylo, ze vedl s clovekem rozhovor (aka Turnguv test - snazil se vas presvedcit, ze si dopisujete s nejaky jinym clovekem) Jmenovaj se podle hlavni postavy z My fair lady. Vypadalo to asi nejak takto (ale vetsinou v anglictine, protoze ta se zpracovava lip):
E: Ahoj, mas nejaky problem?
C: Jo, nemam penize.
E: Je pro tebe dulezite mit penize?
C: Vlastne ne, ale nemuzu pozvat kamarady na pivo.
E: Povez mi co pro tebe znamedaji kamaradi
C: Proc se me porad ptas? Rekni mi, co si myslis ty.
E: Mluvime o tobe, ne o me
.......
[10] Jo tak neco takoveho bylo i na ZX Spectrum. Ja Atari 800XE/XL nikdy nemel, ale par lidi kolem me bylo a musim uznat, ze ten zvuk jaky melo, jsme my spectristi zavideli. Ovsem Spectrum/Didaktik melo dle meho nazoru lepsi grafiku a se zvukem se taky dalo dost udelat. Existoval nejaky interface, ktery mam pocit dokazal vyrobit az 8mi kanalovou hudbu.
Kdyz si vzpomenu jak jsem k nemu koupil 3,5 disketovou mechaniku a s kamosem jsme rikali, ze na ty diskete je tolik mista, ze nebudeme vedet co s tim...;)
Asi ho vyhrabu ze sklepa a zkusim rozchodit...
[9] Presne tak, tata nam vyrabel "nerozbitny" joysticky z ejakyho tvrdyho plastu a kovovym kniplem, uvnitr byly mikrospinace, ketery se museli menit jak na bezicim pase ;)
Nezapomen ani na:
Pitfall I a II - u toho jsem stravil fakt more casu, az mi nekdy sla ta hudba na nervy
Spy vs Spy - super pecka (dokonce snad byly i 4 dily) - to jsme s brachou hrali jako o zivot - odehravalo se to v komplexu ruzne propojenych pokoju a cilem bylo sebrat poklad, aby vas pustlili k letadlu a mohli jste odletet. A protoze to byla multiplayerovka, tak ten druhy vam delal naschvaly v podobe kybliku s kyselinou nad dvermi, zapojenymi draty do kliky, nastrazenou nalozi v supliku a mozna jeste neco dalsiho (samozrejme se dalo proti tomu branit - destnik, kleste, ...) - super zabava
Uz se na ten dil tesim ;)
k mojim najoblubenejsim hram patril uz spominany Archon, potom Airline - manzer leteckej spolocnosti pre viac hracov, ktory sme hrali s bratrancom niekolko tyzdnov. Velmi zaujimava bola aj hra Kennedy Approach, kde ste boli v ulohe letoveho dispecera a riadili ste prevadzku v okoli vybrateho letiska. Dalej vyborne urobeny Flight Simulator, polsky Tetris, Arkanoid a samozrejme uzasne textovky - Pomsta sileneho ataristy a jej pokracovanie Ataristuv protiutok :)
Pokud budete hledat nejakou hru ci demo pro Atarko, doporucuji vzdy zacit v archivu, co provozuje Fandal:
http://atari.fandal.cz
Proximu si moc dobre pamatuju. Vydavala super programy. Treba Desktop, coz byl textovy procesor - moznost vkladani obrazku, ruzne typy a velikosti fontu, online komprese textu (na 48 kbB Spectru to byla uzitecna vec) nebo Calculus - tabulkovy kalkulator, ktery umel pocitat s celkem velkou presnosti, dokonce bylo mozne psat i svoje pluginy. A spoustu dalsich programu a her.
Jinak vydali i nejake knizky. Uplne super byly Assembler a ZX Spectrum I. a II.
Kdyz uz jsem si tak zavzpominal... taky jsme meli na Atarku hru MYTH - History In The Making?
<a href="http://www.youtube.com/watch?v=0xMDlYLEhK0">http://www.youtube.com/watch?v=0xMDlYLEhK0</a>
IMHO asi nevetsi graficka pecka na ZXku. Ikdyz ZXko neumelo hnedou barvu (a jiny), tak tady jsem ji proste videl :-) Naadherna parba.
Zkoušel jsem hledat nějaké své "hříchy" z této doby a bohužel jsem našel jen toto:
http://gury.atari8.info/details_games/3095.htm
http://8mi.wz.cz/8/soutez.htm
Atari stále mám, ale už ne žádné kazety.
Ale emulátor Atari (i ST) mám v mobilu - lepší ilustrace pokroku techniky snad ani není možná ;-)
spatne hledas. Ja nasel jeste toto:
http://atari.fandal.cz/search.php?search=casar&butt_details_x=x
Hledem hledam na http://atari.fandal.cz demicko, co se tusim jmenovalo Atari Mega Demo. Mozna to melo jiny nazev, popisu radeji screenplay:
1. scena - rotujici hvezdy, neco jako galaxie (bile body na cernem pozadi)
2. textovy scroller s fontem pres celou obrazovku, otexturovana pismena
3. samplovany hlas, lebka, z jejihoz oka jde dalsi textovy scroller
4. trojrozmerne objekty (wireframe), mezi jinymi i mapa Polska, takze asi Polska produkce
Netusite prosim nekdo pravy nazev, popr. kde to stahnout? Bylo to docela zname demo, alespon v Brne, takze by to na fandal.cz melo nekde byt.
no pro Linux urcite atari800 - http://atari800.atari.org
obecne pro unix prej je dobrej Atari++ Chtel jsem to zkusit makenout na AIXu, ale jeste jsem se k tomu nedostal.
[33] pokusim se podivat doma, ale moc velkou sanci tomu nedavam. kazety jsou urcite pryc a jestli to mam na diskete je sance tak 10% :-(
Mimochodem, nekde jsem cetl pekny clanek o tom, ze druha tretina minuleho stoleti (dejme tomu 1970-1985) bude nasimi potomky povazovana za dobu temna, protoze z teto doby bude dostupnych velmi malo relevantnich zaznamu. Asi je na tom neco pravdy, protoze treba stale matricni zaznamy apod. jsou stale uchovavany v puvodni materializovane podobe (stejne tak kroniky), ale uz dnes nekteri vydavatele novin zrusili svoje archivy a vsechno prevedly do el. podoby. No a tady jasne vidime, ze co neni ulozeno na rozumnem mediu se vlastne nenavratne ztrati.
To stejne je ve firmach. Historici muzou pomerne presne zrekonsturovat, jak to napr. vypadalo u Bati, protoze maji ucetnictvi, pisemne prikazy a dalsi materialy. Dnesni moderni firma po sobe nic takoveho nenechava - prikazy a firemni komunikace de po mailu ci Jabberu, ucetnictvi se schova na max. nekolik let, archiv elektornicky.
nemate prosim nekdo atari mega demo ve formatu pro emulator?
dale pak shanim Atari Hit Music. predpokladam, ze to asi nesezenu, nebo se jednalo o demo, ktere vytvoril muj znamy Tomas Ulehla z Hulina kolem roku 1995.
Kdyby nahodou nekdo tyto dve dema mel, poslete mi prosim email. diky.
[39] Nez to najdes, tak si muzes zatim pustit toto. :) http://atari.fandal.cz/detail.php?files_id=195
A co CasarPainter? Treba ho nekdo ma...
Tady je aspon prirucka k nemu. :) http://www.atari8.cz/calp/data/sk_mar_90_2/index.php?c=31
Profesionální ajťák pracující pro korporát (narozen 1974). V soukromí však rád prosazuji svobodný software. Snažím se mít přehled o technologiích a trendech. Zastávám názor, že pokud chci něco kritizovat, musím s tím mít nějakou zkušenost. Jsem hrdý manžel, otec dvou dcer a opečovávatel kočky plemene Britská modrá krátkosrstá. Mám rád hudbu, knihy a kulturu obecně. V některých věcech však jdu proti proudu – používám Linux (konkrétně ZorinOS), svobodný software (LibreOffice, GIMP, Inkscape či Joomlu!) a jezdím v hybridním japonském autě.
Přečteno 47 162×
Přečteno 41 383×
Přečteno 35 909×
Přečteno 25 965×
Přečteno 25 765×