Hlavní navigace

Technika pomáhá oblafnout diváky olympiády

13. 8. 2008 9:35 Petr Krčmář

Ač nepatřím mezi pravidelné diváky olympiády, zahájení jsem si nenechal ujít, ačkoliv jsem u něj hrál karty. Dnes ráno mě překvapily zprávy o tom, že některé jeho části byly falešné.

Skutečně nejsem fanouškem olympiády a nijak zvlášť se o ni nezajímám. Úvodní ceremoniál mě zastihl na dovolené a protože se známí chtěli dívat, nebyl jsem proti. V druhé půlce už jsme hráli karty a měli televizi jen jako kulisu („Co kdyby tam ještě něco zajímavého bylo?“). Musím říct, že to bylo skutečně velkolepé, obzvlášť se mi líbily „světelné bubny&lqduo;, se kterými 2008 bubeníků provádělo neuvěřitelné věci.

Dnes se ke mě dostaly dvě zprávy, které mi dojem z olympiády silně pochroumaly. Malá devítiletá Lin Miao-kche, která zpívala Ódu na vlast, zpívala na playback a byla tak jen falešným obličejem pravé zpěvačky Jang Pchej-i, která ale zase není tak hezká. Docela drsné. Na druhou stranu playback je poměrně běžná věc, takže to zas tak nepřekvapí.

Při té příležitosti ovšem vyšla najevo ještě jedna věc: falešný byl i obrovský ohňostroj nad stadionem! Organizátoři se báli o bezpečnost kroužících vrtulníků a také by jim reálný ohňostroj zakrýval okolní smog. Proto rok předem připravovali velkolepou 3D podívanou, kterou pak promítli čtyřem miliardám televizních diváků i divákům na stadionu.

Pravda je, že mě ohňostroj ohromil, ale když teď vím, že byl falešný, cítím se být podveden. Ironická poznámka na konec: už vím, jak to uděláme při olympiádě v Praze. Vyrenderujeme úplně všechno a bude to nejlevnější. A v našem videu můžou vyhrávat jen Češi. Vyrenderovat to můžeme třeba v POV-Ray.

Sdílet