Krátký zápisek o tom, jak vkládat speciální znaky pomocí kódů z klávesnice.
Za dávných dřevních dob jsme v DOSu zadávali speciální znaky tak, že jsme stiskni ALT a namačkali k němu ASCII kód znaku. Co jsme se takhle namalovali rámečků v BASICu. Dokonce si pamatuji na to, že se dal udělat dvoubajtový .com
soubor, který restartoval počítač. Stačilo do něj vložit kódy 205 a 25. Fungovalo to spolehlivě na i na Windows 95.
Dnes jsme sice trochu dál, ale pořád občas potřebujeme vložit nějaký ten speciální znak. Můžete si na to upravit vlastní klávesnici, ale pokud je to jen jeden znak, je to zbytečná práce. Je možné to udělat z klávesnice. Překvapilo mě, kolik lidí to nezná, takže jsem se rozhodl to sem napsat. Postup je následující:
Stisknete současně levý Shift a Ctrl a k tomu napíšete malé „u“ a kód znaku, který chcete napsat. Vše se vám vypisuje na obrazovku a dokud Shift a Ctrl držíte, můžete klidně napsaný kód mazat a přepisovat. Poté, co klávesy pustíte, se znak objeví. Například:
Shift + Ctrl + u00a0 je pevná mezera.
Shift + Ctrl + u260e je telefonek: ☎
Shift + Ctrl + u27f5 je šipka vlevo: ⟵
Nemusíte si to samozřejmě pamatovat, na Unicode.org je přehled všech znaků v PDF. Vaší pozornosti doporučuji zejména speciální znaky a piktogramy. Teď už konečně víte, jak napsat skoro cokoliv. Jen na to musíte mít font.
Velmi pěkné slovo české "dřevní" (smyslu starobylý) má praslovanské kořeny a tudíž je s ruštinou sdílíme. Lze je nalézt třeba v textech Tomáše Štítného ze Štítného (13. století). Zatímco v češtině časem nabylo rázu archaismu a bývá používáno pro ozvláštnění popisovaného děje (viz Rada, Žák - Dobrodružství šesti trampů), v ruštině se používá přibližně v původním významu dodnes.
Více studovat klasickou literaturu a ne jen tydlencty internety, co jsou samé porno a kozy po nich dojí krev ;-)!
[15] Však to se nevylučuje. ;o) http://kecy.roumen.cz/roumingShow.php?file=Pinocchio_121111.jpg
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 337×
Přečteno 90 488×
Přečteno 73 878×
Přečteno 58 509×
Přečteno 54 725×