Pracujete ve společnosti, která implementovala a aktivně používá na svých počítačích Linux? Dejte o sobě vědět! Ozvěte se nám a podělte se se svými zkušenostmi, problémy i úspěchy.
Příklady táhnou. To je známé heslo a víme, že skutečně platí. Proto jsme se i my rozhodli jít touto cestou a představit úspěšné implementátory Linuxových řešení. Jde nám především o firmy a organizace, které jsou ochotny se podělit o své zkušenosti s Linuxem.
V současné době hledáme společnosti, které mají zájem o svém řešení říci světu. Pokud patříte do takové organizace, ozvěte se nám! Nesejde na tom, jak velká vaše firma je, čím se živí ani jak a kde Linux používá. Chceme to vědět a chceme o tom především napsat.
Odměnou vám bude nejen možnost motivovat další administrátory a představitele firem, ale především také zmínka o vaší firmě v našem článku. Pokud máte pocit, že byste se rádi podělili o svůj příběh s Linuxem v hlavní roli, pište na redakce (zavináč) root.cz.
ve firmě máme jeden menší server(router,NFS,FTP,SSH,web, firewall)
+ 2x desktop -
1)desktop - terminál
2)desktop - office,účetnictví
+ 1x winxp > brzo ovšem přibude větší server, kde bude winxp virtualizovány a přistupováno k nim vzdáleně + podpora přístupu z domova ke stroji.
+ na 2x win na strojích
Používáme Linux na desktopech cca od roku 2002. Nyní 210 desktopů Suse, na desktopech využíváme převážně openoffice, firefox, thunderbird - citrix tenký klient pro windows aplikace. Windows aplikace běží centrálně na virtuáních serverech ve vmware, severy w2k3 a cirix
Nějaké windows desktopy nám vnutili pro Sociální agendu z MPSV. Program je sice přes internet a v javě, ale hrabe si přes usb na čtečku karet a páni programátoři to zadrátovali tak aby to jelo jenom ve windows.
Seznam software je tady:
http://www.ovajih.cz/view_doc.php?section=34&doc_id=120
hoj, mno co se tyka skol, tak kupu informaci nejspis sezenete zde -> http://linuxveskole.cz/?q=taxonomy/term/1/list
Ja muzu mluvit jedine za Zakladni skolu v Hradci Kralove ( www.zskukleny.cz ) vice informaci jsem sepsal uz sem -> http://linuxveskole.cz/?q=node/35
Jsme jedna z největších firem ve svém oboru (řekněme, že služby). Servery na CentOsu + některé .NET aplikace na W2003. Stanice cca 100 (85%-90% XP ; 10%-15% Linux). Šlo by to i lépe, ale narážíme na nechuť uživatelů se učit a následně občas i Švejkují (vy jste mi sem dali ten Linux/OpenOffice, tak já zato budu pracovat pomaleji, protože já chci mít SW od MS - a s tím se velmi, velmi špatně pracuje).
Jsme úřad obce (městská část). Router+firewall (speciální distro), dva servery jedou na FC5, jeden server je stále W2k kvůli některým server-klient řešením pro Win. Desktopy: t.č. desktop správce sítě (zároveň šéf odboru, právník, webmaster, programátor) FC6 a další desktop F8, oba s virtuálními W2k pro chod některých Win aplikací, další 3 desktopy s dual bootem W2k a F8 nebo Ubuntu. Ostatní desktopy cca 25 převážně W2k, sem tam (7) WXP. Postupně budou přibývat další Linuxy.
U nás ve firmě (Policie ČR) jedeme snad z 999 promile na Widlích, je to trest boží a horentní sumy z státního rozpočtu za licence. Z 99 % využíváme internetový prohlížeč pro aplikace běžící na webových serverech (intranet), občas texťák (na výkonných útvarech T602(Win)). Nejlepší jsou ty naše slevné WIN servery, které několikrát za směnu spadnou a práce pak přichází vniveč (prakticky veškerá agenda se píše přes web).
Takže se modlím za osvícení našich panovníků, bylo by dobré aby si vzali vzor z franc. Gandarmerie (fr.četnictva).
V predchozim zamestnani - vyrobni firma, 100 uzivatelu, zahranicni majitel, se jelo vsechno na winech. Ja tam nasadil ipcop pro filtrovani netu jako proxy, a uz s tim byly problemy, malem mi to zrusili :(
Jinak v centrale meli cca 70 serveru a vsechno na M$, samozrejmne co server to produkt (zvlast WSUS, zvlast Sharepoint, zvlast SMS atd.) a navic vsechno pro jistotu 2x. No penez do toho vrazili hodne, ale byla to polostatni firma, takze jim to bylo asi jedno..
Petr Krčma nechape ani ze GNU/Linux neni Linux. http://www.gnu.org/gnu/why-gnu-linux.html
[25] dobře, tak mimo IT firem jsou tam státní úřady a školy, tedy organizace vlastněné a provozované státem, kde se na efektivitu, peníze, spolehlivost atd. zpravidla vůbec nehledí a kde správci si zpravidla hrají místo aby poskytovali zázemí ostatním částem firem.
Moc hezké příklady.
Používáme Linux (NLD9, brzký přechod na NLD10) na cca 150 highend CAE stanicich (4-8 core, 16-32GB RAM, NVidia Quadro).
Dále SLES na výpočetních clusterech (Altix/Itanium, AltixXE/Woodcrest, HP/Opteron) - cca 500 jader, 1.5TB RAM, 50TB diskového prostoru. Letošní upgrade je planován +700 procesorů (resp. jader)
Dále RHEL4 pro virtuální realitu 32 procesorů + 16x NVidia Quadro a asi 100 procesorů (diskless) pro realtime raytracing.
Jedná se o velký průmyslový podnik s německým vlastníkem, v celém koncernu běží na Linuxu teměř 10000 procesorů.
Používáme Linux (NLD9, brzký přechod na NLD10) na cca 150 highend CAE stanicich (4-8 core, 16-32GB RAM, NVidia Quadro).
Dále SLES na výpočetních clusterech (Altix/Itanium, AltixXE/Woodcrest, HP/Opteron) - cca 500 jader, 1.5TB RAM, 50TB diskového prostoru. Letošní upgrade je planován +700 procesorů (resp. jader)
Dále RHEL4 pro virtuální realitu 32 procesorů + 16x NVidia Quadro a asi 100 procesorů (diskless) pro realtime raytracing.
Jedná se o velký průmyslový podnik s německým vlastníkem, v celém koncernu běží na Linuxu teměř 10000 procesorů.
Jsme česká velkoobchodní firma.
Kromě ERP aplikace (9x win2k3, 1x linux ) používáme linux na všech routerech (8ks), FileServerech (6ks - včetně SAN, iSCSI), groupware (3x Lotus Domino). Použité distribuce: Mandriva 10.1-2008.0, RHEL4, CentOS 5.1. Stanice jsou win2k, winXP, Vista - cca 120ks, 3ks internet kiosky na Mandrivě
P.S. Chodím nakupovat do supermarketu TERNO a všiml jsem si, že na pokladnách mají X terminály, stejně jako fa BAŤA
Soukromá firma zabývající se výzkumem a výrobou, asi 100 zaměstnanců a dnes i asi tolik počítačů. Linuxové servery (k 10) a dnes asi 5 terminálů LTSP a 5 linuxových klientů. Byl a je to boj, spousta lidí je neuvěřitelně zatvrzelá (i mladí a vzdělaní), ale dnes již povědomí firmy bere, že je to použitelné a možná i lepší, než WXP, ale zatím nejsou aplikace: informační systém Synergy/Deltax (to je hotová hrůza, chodí to přes ies4linux nebo crossoveroffice a jsou tam určitá drobná omezení daná prasácky napsaným IS), sw pro statistické vyhodnocování (AXUM - ale ten je stejně asi mrtvý - nevíte někdo o alternativě - linuxové?) a pak hlavně zvyky. Ale doba dozrává na ověřovací nasazení - i šéfové to začínají podporovat a největší protestanti už zmlkli.
My jsme malá nevládní organizace, používáme Mandriva Linux na tuším 4 desktopech + 1 souborovém a intranetovém serveru. Zbytek (4 desktopy) jede s Windows 2000, přičemž u jednoho až dvou z těchto windowsích počítačů asi výhledově přejdeme na Mandrivu. Uživatelé si zvykli a netroufají si moc brblat :-)
Osobně mi připadá, že už několik let je GNU/Linux na desktopech konkurenceschopný Windows, pokud jde o víceméně solitérní používání desktopů, nevím, jak je to v případě nějakého firemního groupware.
U nas ve firme(TietoEnator) pouzivame linux naserverech(Tomcat, LDAP...), na pracovnich stanicich bohuzel ne. Ono by to ani neslo, pouzivame Office Communicatory, nahrada v Linuxu asi neexistuje.
Dale kazdy ma nejake jine mnozstvi Advertised programs, ktere si muze instalovat, jak tohle udelat v linuxu?
Víte co je na této diskuzi krásného? Asi tohle:
My jsme nevládní výrobní společnost, leader na trhu, měli jsme 2658 PC na Linuxu a 158 serverů na Linuxu a všechny jsme je přemigrovali na Windows 2003 Datacenter server a Windows Vista; uživatelé nebrblají a jsou spokojeni, management je nadšen produktivitou práce.
V čem je rozdíl oproti stávajícím příkladům? Je stejně nedoložitelný, jako všechny ostatní. Takové příklady musíte doložit jménem firmy, kontaktem na sebe a případně nabídkou předvedení, jinak Vám mohu a nemusí nikdo věřit ani slovo.
Konkrétně třeba Péťa [38]: "linux naserverech"... na adrese http://www.tietoenator.cz/default.asp?path=553;721;32234 poskytované z Windows serveru mluví o tom, jak úzce pomáhá Microsoftu s čímkoliv....
[39] Ja myslim, ze jmeno firmy psat nemusim, je to snad z popisu jasne. Pokud ne, tak tady je clanek o nasi koncernove sestricce: http://www.linux.com/feature/59200
No tak dalsi IT i kdyz mame M$ myslici managery, tak z duvodu problemu se na nektere veci nasazuje linux.
Par kolegu ma Linux na svych desktopech a cim dal vice techniku o tom uvazuje, kvuli IS ovsem musim lezt pres terminal ... no ono to zase tak nevadi, protoze pres VPN a na pobockach je to nepouzitelne, takze na pres terminal to provozuje 1/3 firmy.
jinak kdyz si spravce site vystrelil z reditele a nechal mu na NB Visty ... tak za tyden prisel a chtel preinstalovat, dalsi obchodnik donesl predinstalovany NB okamzite i s dokoupenym OEM XP ;-)) .....
Takze je otazka, co bude na desktopech do budoucna, protoze Visty nikdo nechce a na novych NB za chvili pojede jenom Linux nebo Visty
Dve firmy: Navrh Elektroniky
A. Pro navrhare asi 35 pracovnich stanic a ~5 serveru s CentOS-em.
Vetsina navrharske dokumentace v OpenOffice, posta pres Mozillu, webovy Planovac.
Minimum M$ :-).
B. Asi 15 pracovnich stanic s ruznym OS Fedora, Mandriva...; 4 servery s RHEL.
Kancelarska prace (dokumentace, posta, planovac, ...) bohuzel na M$ WinXP a Office :-(
Pracuji jako vyvojar v softwarove firme (ca 30 zamestnancu), ktera tvori redakcni systemy (tisice stranek a stovky paralelne pracujicich redaktoru) a internetove portaly (u nekterych ve spickach 10000-20000 navstevniku zaraz).
Jsme sice microsoft certified partner, praxe je ale trochu jina: nase produkty jsou staveny primarne na linux + nektere portaly bezi na solarisu nebo bsd. Pro windows vydavame jen SDK, ktery je urceny k vyvoji jiz zminovanych portalu. Je to ale spis jen doprovodny addon, hlavnimi produkty jsou jednoznacne redakcni systemy a portaly, ktere pod windows nebezi. Certifikace u microsoftu byla snadna, na zakladni stupen jsou naroky minimalni. Dostali jsme od microsoftu krabici plnou softwaru (vsecny mozne verze windows a office ve vsech moznych jazycich + licence + vlajku "microsoft certified partner", plaketu a jine nesmysly).
Nicmene tak jednoduse se oblbount nenechame ;-) Jako kazdy, kdo vyviji internetove aplikace, bojujeme denodenne s internet exploiterem a rozhodne neplanujeme v budoucnosti pouzivat nejake technologie microsoftu. V soucasnosti stavime hlavne na jave, php, mysql a ruznych projektech apache commons (tomcat, apache, velocity atd.). S linuxem jako cilovou platformou jsme velmi spokojeni
Ve firme mame pro vlastni potrebu asi 10 fyzickych servru s linuxem (hlavne debian stable), jeden solaris a 2 windows (w2k - jeden server na windows domenu a jeden na specialni internet-banking aplikaci). Navic pouzivame asi 20 virtualnich servru ve vmware, z nichz jsou skoro vsechny jedou na linuxu. Virtualizaci vyuzivame cim dal tim vic.
Na desktopech muze mit kazdy co chce, mame licence na xp a vista. Az donedavna mela vetsina zamestnancu winxp, nekteri ted prestli na vista.
Primo ve vyvojovem oddeleni, kde pracuji mame 4x vista, 2x debian, 1 kubuntu a 2 winxp (z toho jeden chce prejit na linux). Vzhledem k pouzivanym technologiim na vyvojarskych desktopech (java, eclipse, tomcat) je celkem jedno, kdo co ma. Ja su s linuxovym desktopem velmi spokojeny.
[30] to Martin: To je argumentace jak bič.... četl jsi pořádně můj příspěvek [21][22]? Za prvé obec není úřad státu ale především samospráva. Pokud to je malá obec nebo menší město, rozpočet má vždy napnutý. Proto by měla hledat vždy řešení, kde poměr výkon-cena hraje roli. Za druhé vzhledem k počtu našich úředníků (v městské části jako součásti statutárního města jsou dány jisté kvóty) musí být kvantum práce v poměru k počtu vykonávaných agend efektivní, jinak by to nešlo zvládnout. Jestliže budeš vykonávat kumulativně činnosti, které jsem shora uvedl u onoho vedoucího odboru, nebudeš mít na "hraní si" čas. Proto budeš hledat řešení, kdy nutný počet zásahů za jednotku času je minimální a kdy zázemí pro běh firemních aplikací musí jet spolehlivě. Proto Linuxy.
Ahoj,
jsme konstrukterska firma (design+crash testy). Na firme mame AIX desktopy i servery, Windows desktopy i servery a Linux desktopy/servery. V desktopech vedou 64bit win. xp prof. v serverech vedou linuxy - RHEL 4 a 5. Na desktopech CentOS. Vyuzivame - samba, sftp, cups, squid, nis.
Firma ma kompletne unix background (i v destopech) ale bohuzel s prichodem catia v5 (cad aplikace) jsme byli nuceni (bohuzel) prejit na desktopy windows a AIX desktopy dosluhuji s catia v4. Linux desktopy pouzivame pro crashove aplikace (pamcrash,ansa,animator). Jinak firma a vsechny pobocky pouzivaji linux servery.
Vyhodou linuxu je jednoducha licencovaci politika redhat (nebo vubec zadna u centos) :-), spolehlivost, robustnost. I kdyz AIX server na power6 platforme je stale jednickou diky vetsi spolehlivosti HW.
Nekdo muze mit s linuxem zkusenosti jine, ale my od nej urcite ustupovat nebudeme ani do budoucna.
baghira napisal: "Firma ma kompletne unix background (i v destopech) ale bohuzel s prichodem catia v5 (cad aplikace) jsme byli nuceni (bohuzel) prejit na desktopy windows"
Nie som v tomto odbornik, prosim vysvetlit preco ste museli prejst na Windows. Na http://www.catia.cz/ som si precital toto:
"CATIA Verze 5...
* nezávislá na platformě – běží volitelně na Windows NT resp. 2000 nebo UNIX"
[50] pamcrash,ansa,animator - to je povedome. Ze vy delate pro Skodovku :-)
[51] Obecne je trend smerujici k totalni dominanci x86, takze pokud je volba AIX (Power) a Windows (x86), tak je to jasne. SW ktery pred 5ti lety podporoval 10 UNIXu, dneska podporuje Linux, Solaris a Windows.
Tak u nas na FIT VUTBR mame minimalne 2 servery pro volne pouziti studentu pres ssh (o nichz vim:), pak jeden na BSD pro zkouseni sitovych aplikaci. Na vsech pocitacich mame v dualbootu CENTOS a widle s defaultim bootem do centos. Pak je u nas docela pocetna skupina profesoru, kteri o linuxu jako o jedinem normalnim systemu :)
Jsme česká firma zabývající se strojírenskou a slévárenskou výrobou. Máme zhruba 200 PC, cca 10 serverů 1 Win2003 (aplikační), 4x Netware (jsou na dožití starých aplikací), 5x linux (ERP systém - RHEL5, mail , brány, intranetový portál, zálohování, samba ...) CentOs, Fedora. Ve strojírně provozujeme X-terminály (asi 35ks), dalších 15 stanic s desktopovou distribucí (většinou Fedora). CAD stanice a NB jsou na Widlích. Slévárenský provoz je z 98% na Windlích.
První linuxový stroj máme od r. 98, na desktopech asi od roku 2003.
ZDAR!
52: jo, dost :-)
51: to je pravda, nicmene..... catia v5 uz je primarne vyvijena pro windows platformu, z cehoz vyplyvaji urcite problemy a i kdyz je to unix, aplikace casto (pri praci s vetsimi modely havaruje, navazne veci (makra usnadnujici praci jsou psana vetsinou ve VB) a ibm uz od prac stanic dava ruce pryc, tzn. horsi podpora navic cena prac stanice power platformy je mnohem vyssi (samozrejme) nez uz PC .... shrnuto - i kdyz mi to na unixu jede, windows to v tomto pripade vyhravaj diky cena/vykon (skoda ze to nejede na linuxu jako trea Icem Surf) :-).
Delam v nejvetsi ceske bance vlastnene ze zahranici. Jedinny dovoleny OS jsou Win2000, nyni se pripravuje migrace na globalni Vista. V unix teamu je tolerovano i neco jineho, u me je to linux, dalsi 2 kolegove jej maji take, i tak musim mit W2000 na intranetove aplikace. Mejly funguji bez problemu, to same tisk. Na vse ostatni musim pouzivat W2000 z duvodu naproste nekompatibility. W2000 se tu instaluji z nejake uchylne diskety, bohuzel driver nenabootuje s qemu, takze W2000 mam na jinem pocitaci.
Ono to neni tak jednoduche, vzhledem k tomu ze je tato diskuze na rootu tak asi vsichni "touzime" po co nejvetsim nasazenim linuxu ale ono je vsechno trosku jinak. Pro jakoukoliv firmu je dulezity jeji core business a pokud si pro nej vybere nejaky SW, v nasem pripade navision tak je vicemene rozhodnuto jaky OS pobezi na serverech a desktopech. Vse zavrsi systemovy integrator s dodavatelem aplikacniho SW a IT management okouzleny reklamou MS. Ve sve podstate se jedna o bludny kruh ze ktereho se obtizne unika, nicmene prestoze jsme bohuzel vyhradne M$ zamereni /to je rozhodnuti IT managementu/ tak mame linux pomerne rozsiren v produkcnim prostredi.
Mame cca 79 pobocek v CR a SK s cca 500 PC s thinstation.org funguje to suprovne a totalne to minimalizovali naklady na PC. Vsechny aplikace provozujeme terminalove ale bohuzel z MS serveru, Jinak samozrejme jedeme nekolik VMWARE serveru ANTISPAM a nejaka ta posta na linuxu. /do 10 serveru/
Uprime vsak tlak na implementaci MS reseni je obrovsky a chut IT managementu je implementovat je taktez nemala. / jinak jsme obchodmi firma, Mountfield a.s. + dcera Mountfield SK /
58: Dobrý! Ten thinstation.org jsem neznal, vypadá fakt dobře.
Ono i když je IT manager nakloněn multiplatformnímu řešení, nemusí se vždy úplně podařit. Vybíráte si ERP system (jak říkáte pro ten "core business") a chcete po dodavateli mimo jiné, aby fungoval i s linuxem. Zjistíte, že by se mohlo podařit, absolvujete i nějaké referenční návštěvy, podepíše se smlouva. Při implementaci, která v těchto případech není hotová úplně za týden vám oznámí, že třeba pro mzdový program (na který mají subdodavatele) budou nadále podporovat jen tlustého (v tomto případě opravdu hodně tlustého) klienta pro widle. Zastavíte projekt, který je před dokončením? Pravděpodobně by vás za to příští den za úsvitu popravili, protože je v tom už zhruba 5 milionů, takže se zachováte jako zbabělec a pořídíte ještě server s w2k a licence pro terminálové klienty (Spouštět pod wine to fakt nešlo a nejde ani teď a je pořád lepší jeden server než 30 stanic).
Takže ani ti IT manageři to nemají vždycky jednoduché.
ZDAR!
Velká mezinárodní IT firma - celkem přes 10 000 serverů po celém světě, kolem 2500 v ČR. Win/lin/HP UX/Solaris + nějaké lahůdky od IBM OS400 atd.
Podíl Win je menší než 1/3 ale poslední dobou stále roste - je to dáno našimi zákazníky. Solaris minoritní, přes 2/3 lin a HP UX.
Dektopy jsou tak 95% Win XP, ale pokud o to člověk stojí, tak si může nechat nainstalovat Fedoru.
(nejsem rodily cesky mluvci tak omlouvam se za prip. gramaticke chyby)
Vlastnim malou firmu, ktera poskytuje jazykove sluzby typu, opravy anglickych textu, preklady do AJ, tlumoceni, vyuka, atd. Nejsem linuxovy expert, pouze uzivatel kteremu se system moc libi a funguje a ktery veri v idei open source.
Cely business bezi na prenosnych pocitacich s instalovanym Ubuntu (v tuto chvili 5 systemu). Existuje jen par pripadu, kde je potreba pouzit wine, ale nastavene to mam nasledne:
openoffice - kancelarsky balik
scribus, inkscape, GIMP, a par mensich linux programu dostatecne dobre nahradi Adobe Creative Suite (v nasi praci nepotrebujeme veskere funkce).
Omega T - je crossplatformovy program pro prekladatele.
Firefox + Opera jako browsery...
Kompozer pro editaci www stranek...
A par dalsich mensich programu.
Usetrilo se velke mnozstvi penez a muzu svym lidem koupit kvalitnejsi pocitace protoze jen to co usetrim na softwaru mi zaplati cele notebooky.
Vsechny vyucim jak ubuntu pouzivat a funguje to. I kdyz nekteri prskali. Zmeny nejsou vzdy prijemne.
Toto je maly priklad, ale verim, ze kdyz bude vic lidi jako ja, kteri odmitnou pouzivat predrazeny software tak to muze ziskat sirsi podporu...
Muj nazor je, ze clovek musi podporovat cross platform open source... pak je sance na uspech. Pokud si lide zvyknou na crossplatformove programy v oknech tak prechod na ubuntu nebo suse je velmi snadny.
Logika. Proc utracet 40tis na Adobe CS, tisice na Office a Visty, ... kdyz s trochou trpelivosti vse lze zprovoznit na linuxu gratis. Neni to vzdy snadne ani idealni, ale linux uz je tak vyspely, ze reseni se driv nebo pozdej najde.
Chybi dustojny ekvivalen acrobatu... ale verim ze to je jen otazka casu nez pdfedit nebo neco podobneho se dostane na urovni pouzivatelnou beznym clovekem.
Jen poznamka. Okna jsem reinstaloval pravidelne kazdych 6 mesicu... zkusil jsem nejaky shit z internetu a odrovnalo to cely system. Dnes je to uz 3 mesice co jsem vubec nevypnul svuj notebook a ubuntu uz bezi rok a pul. To v oknech by se nestalo. Linux (ubuntu) je supr system.
Ted sem nasadil na jeden stroj Linux Fedora 8 jako proxy server (Squid) pro cca 60 klientu a dale pak mail server (Postfix) pro cca 50 klientu.
No a ted bojuji s konfiguraci zmineneho mail serveru. Zatim to nefunguje tak jak bych si predstavoval. Ale to pujde ;-)
Je to nas prvni Linuxovy server takze ocekavani i obavy vedeni jsou na miste.
Máme taky ve firmě linux na 3 počítačích a to konkrétně openSUSE 10.3. Problém je jen jeden a to je software Arcon, který používáme na virtuální stavění kamen a sporáků. Je udělaný pouze pro Windows. Tenhle problém vyřešil Virtualbox. Jinak nám microsoftí systém opravdu nechybí.
Jsme realitní kancelář a internet u nás využíváme ke své práci maximálně, neboť makléři používají náš centrální server pro organizaci práce a veškerých dat. Zjistili jsme, že Windows k ničemu nepotřebujeme a že jsou pro nás jen zdrojem problémů. Jako IT pracovník ve firmě tedy přeinstalovávám postupně všechny desktopy a notebooky na Ubuntu linux. Linux tedy máme zásadně nainstalovaný na počítačích, na kterých jsou originální licence pro Windows XP Pro CZ. Jelikož se jedná o poměrně silné PC, používáme Compiz 3D desktop, což uživatelé vnímají jako zásadně modernější systém než XP. Mezi uživateli není sebemenší náznak zájmu o systém Vindows Vista. Ten se u nás ukázal jen na několika NB, kde byl, kvůli snažší administaci, nahrazen rovněž Ubuntu Linuxem. Máme i několik nativních aplikací pro Win32, ale ty běží na WINE tak bezproblémově, že si uživatelé vůbec nevšimli, že by měl být v tomto směru s linuxem problém.
Pracuji pro velký německý koncern, který vyrábí světlomety pro automobily. V současné době se u nás používají všemožné technologie: AS/400, AIX, SunOS, Windows, nicméně pro tento článek je důležité, že ve firmě jsou všechny instance systému SAP R/3 (kromě jednoho) a všechny instance Oracle jako pro SAP, tak i mimo něj, provozovány na SLES 9 (přechází se na 10). SAP systémů je ke stovce.
Stavebni firma - Linux na desktopech pouzivame od r. 2004.
Dve oddelena pracoviste, ca 20 desktopu - kombinace ubuntu dektop nebo x-terminaly (ubuntu terminal server); Spojeni odelenych pracovist OpenVPN; Vzdaleny pristup pres FreeNX server; Mailserver a firewall(y) Debian. Potrebne Windwos aplikace ve Wine, nebo v VMplayeru.
Hm tu by mala byt aj nejaká záložka - koľkým sa dá prejsť na linuxy ? Ja by som to bral ale bohužiaľ ak robíte s napríklad CAD tak máte smolu - Pro/Engineer som videl na linuxoch Catia V5 nehrozí(iba HPUX IAX a tu už je cenovo úplne niekde inde) Solidworks mam tušáka že nie inventor nie .... Autocad ma nahradu ale zakaznik si praje autocad a basta nehovoriac o spuste zamestnancov ktorý vo firme aj nocujú - preškoliť ich je úloha pre samovraha. Bohužiaľ 3 servery ale pri nich to asi navždy aj zostane. Hold kto neskoro chodí sám sebe škodí - kde bol linux a unix keď si microsoft robil zázemie ?
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×