Další návod pro děravou hlavu. Trápil jsem se s tím celý den a povedlo se. Jak vyřešit na pohled triviální věc: spárování Thunderbirdu s jiným prohlížečem než Firefox.
Pokusně jsem přešel na Google Chrome. Protože používám Thunderbird (TB), samozřejmě jsem chtěl, aby se mi linky z TB otevíraly v novém prohlížeči. Triviální záležitost se ukázala být extrémně problematická.
Zkusil jsem v rozšířené konfiguraci nastavit volbu network.protocol-handler.app.http
, zkoušel jsem nastavovat standardní prohlížeč v Xfce, dokonce jsem link z příkazu firefox
přesměroval na google-chrome
, zkoušel jsem zasahovat do konfigurací, ale marně. V žádném konfiguráku už nebylo po Firefoxu stopy, ale přesto se spouštěl. Záhada.
TB se pořád nechtěl svého bratra vzdát. Došel jsem tak daleko, až jsem začal problém řešit na Twitteru veřejně. Ozvalo se mi několik lidí, kterým děkuji za pomoc, protože mě to nakonec společně s googlováním dovedlo ke správnému cíli.
Dočetl jsem se, že je chyba v Thunderbirdu 3.0. Ten totiž nebere správně standardní prohlížeč z různých zdrojů, ale dívá se jen do GNOME nastavení. Jelikož GNOME nemám, nemám ani možnost konfiguraci jednoduše změnit. Po nějaké době googlení jsem narazil na následující stopu po zadání příkazu:
$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/url-handlers/http command = /opt/firefox/firefox "%s" needs_terminal = false enabled = true
Aha! Takže v konfiguraci GNOME je pořád zapsána cesta k Firefoxu. Někde hluboko v jeho „registrech“. Tam ji TB našel! Zbývalo nainstalovat balíček gconf-editor
a spustit stejnojmenný grafický editor konfigurace GNOME. V už zmíněné cestě /desktop/gnome/url-handlers/http (a https) jsem už volbu našel a změnil. Teď se změnil i výstup příkazu:
$ gconftool-2 -R /desktop/gnome/url-handlers/http command = /usr/bin/google-chrome "%s" needs_terminal = false enabled = true
A skutečně to začalo fungovat. Doplňuji, že podle informací co jsem četl, je tohle jediná cesta, jak to změnit v Xfce nebo KDE. Thunderbird prostě odmítá jiné volby v systému (i ve vlastní konfiguraci – to je hlavní problém) a tvrdošíjně se řídí tím, co mu řekne konfigurace GNOME.
Ja mam otazku z trochu ineho sudka: momentalne si hladam pracu a prichadzaju mi ponuky na mail. Hneva ma, ze mi pride mail, kde je 10 - 15 odkazov na stranku profesie a ked kliknem na niektory z nich, tak mi vyskoci firefox a thunderbird je v pozadi. Lenze ja si chcem vyklikat napriklad vsetky hned bez toho, aby mi po kazdom kliknuti na odkaz preplo okno na firefox. Neviete, co s tym? Inak mam Windows 7 (Instalovat linux na moj nb som uz vzdal)
ackoliv jsem GNOMista a evolutionar :D , takovehle zafixovani na konkretni konfigurak je vazne kekel X-(
ona vubec neni "svoboda" ve vyberu grafickeho prostredi. respektive - at uz si vyberu jakekoliv, nikdy se neobejdu bez Gtk vcetne GNOME featur nebo Qt s KDE featurama :( (neobejdu ve smyslu zavislosti)
PS, nebylo zapotrebi instalovat `gconf-editor`, staci editovat soubor ~/.gconf/desktop/gnome/url-handlers/http/%gconf.xml
[7] Psal jsem o tom taky: Přesun Firefoxu na aktivní plochu Xfce
[25]ehm... jak se pozná kdy je nějaké chování BUG a kdy FEATURE? U M$ zpravidla tvrdí, když se jim hlásí chyba kterou nechtěji opravovat, že je to "feature" a nikoliv bug. Nebude to tady podobné? Takovéhle triviální "chyby" snad není problém opravit. Pravda, nevím jak dlouho už je 3.0 venku ale dle aktuální verze 3.0.1 bych si tipnul že už to chvíli bude...
[5],[8] openSUSE 11.2 s KDE4: linky se neotvírají v ničem. V nastaveních GNOME pro http a https je epiphany. Soubor ~/.gconf/desktop/gnome/url-handlers/http/%gconf.xml sám od sebe neexistuje, vytvoří ho tam až gconf-editor. Místo toho lze editovat /etc/gconf/gconf.xml.schemas/%gconf-tree.xml
Díky MOC,
tento článek sice nebyl přímou odpovědí na můj problém, ale pomohl mi. Používám Ubuntu a v něm Chrome-Plus. Po kliku na odkaz v mailu v TB mi bylo otevřena nová instance Chrome-Plus a v ní domovská stránka. Pomocí tohoto návodu jsem zjistil, že v configu je třeba za url aplikace přidat proměnnou "$s". Už žádné kopírování odkazů z TB do prohlížeče:-)
Ještě jednou díky!
Stále nechápu, co je na Chromu tak úžasného, já používám Firefox 4.0b10 64bit s kombinací 32bit Thunderbird 3.1.7 a nemohu si na nic stěžovat. Je zajímavé, jak někteří lidé přejdou na jiný systém, jen aby se zbavili MS a krátce potom skočí do chřtánu Googlu. Je to víc, než úsměvné. Také mi přijde logické, že programy jedné firmy spolu budou komunikovat lépe, než programy, které si sou svým způsobem konkurencí. Ale nastavit se dá všechno.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 292×
Přečteno 89 770×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×