Tento problém trápí většinu linuxových uživatelů webového alba Google Picasa. Nikde jsem ale nenarazil na řešení, které je přitom poměrně snadné. Jak stáhnout zpět do počítače celé album?
Začal jsem na třídění fotek používat Google Picasa. O možnostech této služby se mi zmínil Patrick Zandl jednou v redakci a mě to natolik zaujalo, že jsem vyzkoušel a zůstal. Nainstaloval jsem si betaverzi třetí Picasy a jsem naprosto spokojen.
Fotky ale uploaduji z několika počítačů a když si je pak chci do některého z nich znovu stáhnout, nemám v Linuxu ve webové aplikaci volbu na stažení, jako ji mají uživatelé Windows. Chvíli jsem musel pátrat, až jsem zjistil, jak se věci mají. Abych postup nezapomněl a poradil s ním dalším lidem (už se mě na to pár lidí ptalo), rozhodl jsem se ho hned sepsat.
Celé to funguje tak, že webové rozhraní potřebuje mít pro stahování spojení s desktopovou aplikací, kterou máte u sebe. V případě že toto spojení (přes vlastní API) má, přibudou na webu některé funkce. Pokud web ale spojení nenajde, automaticky některé volby skryje – třeba ono stažení. Řešením je přesvědčit Firefox, že má komunikaci směrovat na správnou aplikaci. Jde o to, přidat tři řádky do dvou konfiguračních souborů. Jdeme na to.
Vypněte Firefox, protože pokud to neuděláte, přepíše vám novou konfiguraci. Ve svém profilu ( ~/.mozilla/firefox/[IDprofilu]
) najděte soubor prefs.js
a připište na jeho konec tyto dva řádky:
user_pref("network.protocol-handler.app.picasa", "/opt/google/picasa/3.0/bin/picasa"); user_pref("network.protocol-handler.external.picasa", true);
Cestu si samozřejmě opravte dle sebe, já jsem ale instaloval z oficiálních balíčků a tohle tam mám přesně já. Druhým upravovaným souborem je .mailcap
, který naleznete ve svém domovském adresáři. Pokud tam není, tak jej vytvořte a připište do něj:
application/x-picasa-detect; false; description=Picasa Installation detection
To je vše. Po nastartování Firefoxu a vstupu do některé z galerií ve vaší Picase se vám zjeví nové menu:
A to je vše, přátelé. Jakmile vyberete některou položku, Firefox se dotáže, jestli má opravdu směrovat komunikaci na externí aplikaci Picasa, vy potvrdíte a vše je propojeno. Příjemnou zábavu.
Díky moc Petře !!
Hrozně mne to trápilo.
PICASA klient pro Windows to totiž zvládá sám o sobě nativně.
Často to používám pro získání starších alb,
která jsem pomocí "PICASA-desktop klienta" nevytvářel,
ale chci je mít zařazené v "PICASA-desktop-klientu" a chci s nimi snadno a komfortně manipulovat, stejně jako s novými alby.
Pave ADAM
SW tester, linuxák, fotograf
Medvěd hnědý je náš soused.
Není nutné se bát,
je důležité naučit se s ním žít!
[7] Neni tomu tak. V prve rade je odkazovany clanek zavadejici a velice nepresny. GNU/Linux je jedna z variant GNU systemu. Misto diskutovani a produkovani zavadejicich, velice nepresnych clanku navrhuji redakcne prelozit a publikovat fakta z http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html
[8] Nemá smysl se o tom hádat. Moje stanovisko je takové, že každá distribuce se skládá z tisíců balíčků. Nejčistší je proto pojmenovávat přímo distribuci. "Používám operační systém Debian."
Odkazovaný článek znám a velmi dobře znám i postoj RMS. Považuji jej za oprávněný, ale za neprosaditelný mezi širokou veřejností. Těžko donutíte lidi, aby říkali GNU/Linux, anténa pro příjem satelitní televize, "jé ten Měsíc ale krásně odráží světlo od Slunce" a podobně. Jazyk se vyvíjí, což nemůžeme ignorovat.
[9] Ale vzdyt ja se nenavrhuji o tom hadat, vse je kristalove jasne, co navrhuji je prelozit a publikovat fakta z http://www.gnu.org/gnu/linux-and-gnu.html pro vsechny, kteri je neznaji a nechat ctenare utvorit si stanovisko, ne mu podsouvat zjednoduseny nazor autoruv. :-)
[10] Fakta jsou jedna věc, názor lidu věc druhá. Příklad: Měsíc nesvítí, ale jen odráží světlo. Pomůže začít lidem v televizi tlačit fakta? Těžko, všichni to vědí, ale stejně řeknou "Ten Měsíc ale hezky svítí." Rozhodně nemá smysl se nad tím rozčilovat.
Stejně tak tady: všichni víme, jaký je vztah GNU, Linuxu a distributorů. Stejně všichni používáme "Linux" = nějakou linuxovou distribuci.
[11] Lidem pomuze tlacit fakta i v televizi, protoze knihy cte malokdo a stejne tak malokdo vi, jaky je vztah GNU Operating System a Linux Kernel. Pouzivate distribuci GNU/Linux, ja mohu mit treba GNU/kFreeBSD, GNU/kNetBSD, GNU/Hurd ci GNU/OpenSolaris a dokonce i mj. Gentoo/BSD.
[9]
Milý pane "Jafra Jamala",
nebo jak jste se to nazval.
Rád bych zde podpořil autora tohoto příspěvku v jeho blogu.
Nikoli snad pouze proto, že je to můj dobrý kamarád,
nýbrž proto, že věc je nad slunce jasná.
Ano, máte svým způsobem pravdu,
avšak Váš výklad věci je určen spíše
pro odborníky a lidi zasvěcené.
Nemůžete, nikdo nemůže chtít po širší veřejnosti
aby studovala kdejaké detaily spolupráce GNU a Linuxu.
Jezdím v autě, liju do něj olej a benzin,
ale jestli motor se ma jmenovat motor, nebo spalovaci motor,
nebo ja nevim.
Nebo jestli se ma rikat osobni vuz...a ja tomu rikam auto.
Vsichni rikame auto a vime co je to za vec,
jak se pouziva a k cemu slouzi.
Nekdo mozna rika vuz, nebo osobni vuz,
nebo to nazyva nejak "presneji".
To nic nemeni na veci, ze se stale jedna o totoez zarizeni,
o tentyz typ stroje se stejnou zakladni funkcnosti,
kde se lisi detaily provedeni a vykonu podle dodavatele.
Stejny pohled mam na Linux.
Mam doma Linux, vim, ze je to GNU/Linux,
rikam mu vsak Linux.
Povidam si s prateli a lidmi okoloa kolegy o Linuxu,
pritelkyni jsem nainstaloval Linux a pouziva Linux
a je mi celkem jedno, ze je to GNU/Linux,
z pohledu toho, ze nazev nema vliv na obsah.
A pro mne je obsah klicovy.
Asi tak trosku v duchu tohoto vyroku:
Na co mi je krasny obal k cokolade,
ktery ponese honosny a tak trochu krkolomny nazev,
kdyz sama cokolada bud enepozivatelna ??
[13] V tomto pripade nazev ma vliv na obsah. Linux je jen kernel (viz www.kernel.org) a sam o sobe je nepouzitelny. Nainstalovana byla varianta GNU Operacniho Systemu uzivajici jadro Linux. Uzivat muze i jine jadro (viz vyse) a proto je zavadejici GNU Operacni System nazyvat jinak, nez GNU.
[19] Je mi jedno jaky na to mas nazor. Pro me je to Linux a tak i zustane. Muze se ti to nelibit, muzes nesouhlasit nebo se postavit na hlavu (nebo neco jineho), ale me to NEZAJIMA. Pro me to zustane Linux. A ty pro me zustanes clovekem s akcentovanym deficitem socialni prizpusobivosti. :-)
Hezky se tu hadate, ale napadlo vas treba ze zbytecne?
1) jedna vec je oficialni nazev. Ten se pouziva v oficialnich textech, dokumentech a podobne. Tam podle me patri prave GNU/Linux.
2) druha vec je hovorovy nazev, ktery pouzivame v bezne reci, pripadne na blogu a podobne. Tam patri zase treba ten linux.
Takze bych rekl ze mate pravdu vsichni, ale vsichni jenom zcasti
jinak opet k veci: existuje taky command line utilita na par radku pro python zde:
http://code.google.com/p/picasa-album-downloader/
[18] "A pokud to někdo používá jako rozhranní, mělo by se to objevit v názvu." -> v obecnem nazvu OS to nema co delat. Neni to tam a nebude :) Pozor na rozhranni vs rozhrani, to druhe je spravne.
[20] nedokazes vstrebat nove nabyte informace a stale delas tutez chybu. Zustanes pro me clovekem s akcentovanou demenci chapani a jako takovy tezko dospejes k hodnotnemu a objektivnimu zaveru o cemkoli, ze.
[21] neexistuje oficialni a neoficialni (hovorovy) nazev. Existuje pouze nazev a ten zni GNU/Linux a to i v hovorove anglictine / cestine. Nazev "linux" je omyl, ktery vznikl v dobe kdy GNU Operating System nemel zadny funkcni kernel a vyvojari zacali nasazovat kernel Linux. Vsude se o tom psalo, pricemz mene technicky nadani sirili dezinformaci, ze vznikl novy operacni system jmenem "Linux", coz je lez.
Dodnes celemu operacnimu systemu tito prisuzuji pojmenovani kernelu a svuj omyl ochotne siri i nektera nekvalifikovana, neznala, neprofesionalni media. I proto radeji prechazim na BSD a je jen otazkou casu kdy se v nem smirim s nepouzivanim libovolneho proprietarniho SW (zejmena drivery).
Prestante tedy laskave sirit dezinformace.
--
Kratce po mem kompletnim switchnuti na BSD tomu rikejte treba Wintux.
Konec koncu distribuce, jako deb/*buntu nic jineho nejsou a porusuji bud zakladni filozofii Svobodneho software, nebo pravidlo KISS. Nadmernou automatizaci zpusobuji jen potize, jako je nekontrolovatelnost, vysoce dulezite informace ukryte pod dementnim logem bez moznosti je zobrazit kombinaci klaves a chaos v adresarove strukture. Dekuji za pozornost, s bohem !
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 110 447×
Přečteno 89 140×
Přečteno 72 463×
Přečteno 57 837×
Přečteno 54 198×