Po delší době tu máme opět jednu hezkou hádanku. Svou roli v ní bude hrát matematika, ale nebojte se, jako obvykle nejde o nic strašného.
Úkol je jednoduchý: zjistěte, jakou hodnotu má následující matematický výraz:
(a-x)(b-x)(c-x)…(z-x) = ?
Místo tří teček si doplňte postupně celou abecedu až po poslední z.
Pokud se hodně trápíte a nemůžete na to přijít nebo si chcete ověřit odpověď, podívejte se na správný výsledek. Hádanek jsem tu už publikoval víc.
Já jenom podotýkám, že lepší varianta je třeba
spočtěte (1-1968)*(2-1968)*...*(2010-1968)
protože algebra většinou každého nutí k zamyšlení, zatímco numerickou úlohu hodně z nás automaticky narve do počítače a pak se práskne do čela až uvidí výsledek, eventuelně (podle použitého počítátka a příkazu) uvidí NaN a pak teprv začne přemýšlet.
Nějak mi chybí, jakých hodnot smí nabývat X a pak možná i ostatních písmena. (*)
Protože pokud není řečeno, musím uvažovat všechny případy a pak je "řešení" více. S tím, že některá "jasná" pak platí pouze pro limity (drobná nápověda, pro matematický případ).
(*) a to jak matematicky, tak i "programátorsky". Obojí hraje roli a může dát různý výčet řešení.
Bohajeho jsem to ale idiot. Nic me nenapada....prochazim komentare, ctu [13], to o tom ..(1-1968)*(2-1968)*...*(2010-1968) ... , rikam si, to je sice hezky, jenze u tech cisel je jasny k cemu dojde, zato u tech libovolnych promenych... proboha u tech promenych taky!!! :-DDDDDDDDDDDDDDDDD
Da se to rict i jinak. Pokud vezmeme generator nahodnych cisel treba s rovnomernym rozdelenim a zacneme generovat nahodne hodnoty a, b, ..., z, pak je velice mala pravdepodobnost, ze to vyjde "hezky". A vzhledem k tomu, ze o zavislosti promennych a-z zadani nemluvi, pak to skoro nikdy hezky nevyjde. Pravdepodobnost se zvysuje s poctem promennych a v limitnim pripade to vyjde "hezky" pokazde. Takze zadana hadanka ma reseni jen v pripade, ze si vhodne doplnite zadani.
chybi moznost "ano, znam z drivejska"
jinak hint s abecedou je az moc okatej, pro detailisty bych rekl ze to funguje v grupe (A,+,*,0,1), kde "a-b" zadefinujeme jako "a+inverze_Na_Scitani_Z(b)", jelikoz je to grupa tak je to validni definice (inverze musi byt v mnozine A). dale a,b...z vybereme jako libovolne konstanty z A. muzeme vzit libovolny system splnujici axiomy grupy a vysledek bude stejny
ked som uvidel tento rebus, napadol mi jeden komiks ktory sa
mi aj podarilo znova najst: http://xkcd.com/356/
Takze len dufajme ze tento Vas rebus nezacnu ludia("so specifickym typom mozgu") na smart founoch lustit pri prechode cez cestu :)
Diky za trenink, kazde zahrati zavitu je v tomhle paraku pozehnani ;-).
http://www.chmu.cz/PR/praha/grafy/2/C1HKVI01.PNG
A já vysvětluji onu mojí námitku z [20]:
"Nějak mi chybí, jakých hodnot smí nabývat X a pak možná i ostatních písmena"
Citace z odpovědi: ... se objeví (x-x). Výsledkem této jedné závorky je pochopitelně nula ...
To platí pro případ, že a..z (vč. x) jsou z oboru reálných čísel. Možná i komplexních.
Jsem programátor, takže když objevím algoritmus /zde řešení/, hned hledám krajní stavy, zda tomu řešení vyhovují. První co mne napadlo bylo "nekonečno jako vstupní hodnota". Dokonce tuším, myslím, že matematicky nekonečno není z oboru reálných čísel, ale že existovalo (možná kecám) něco jako rozšířený obor reálných čísel - tedy reálná čísla a právě plus a mínus nekonečno. V programování +-oo může existovat a běžně existuje a užívá se - záleží na definici.
Proto jsem hned okoukl zadání, zda je tam nějak naznačeno, jakých hodnot smí písmena nabývat. Protože i v matematice je běžné obor uvádět (tam je to obvykle kvůli něčemu jinému než nekonečnu - třeba kvůli vyloučení komplexních, ...). Ale v zadání žádný obor popsán nebyl.
Jinak, výsledek nekonečno mínus nekonečno je nedefinovaná/neurčitá hodnota. Nula platí jen pro určitý případ limity. Ale i "a", "b", "c" by mohla být nekonečno a pak jsme i tady s limitou bez šance - takže, bude-li třeba "a" nekonečno, zbytek reálná čísla, "x" pak může být libovolné a stejně je výsledek "neurčitá hodnota", protože x-x=0 a 0*nekonečno (nekonečno vzejde "a-x", 0 z x-x) je také nedefinovaná hodnota.
Programátorsky do toho ještě vstupuje možnost NaN jako vstupní hodnoty a omezení oboru, tedy třeba stanovení maximálního číslo, nikoli však nekonečna) a definice výstupu NaN jako přetečení maximální hodnoty /není tak neobvyklé/.
Moc pekne. Jako technik musim rict, ze me v prvni chvili napadly jenom Vietovy vzorce.
[51]
Takovehle namitky jsou uz znacne prekombinovane, s takovou byste mohl rict, ze neni jiste, jak je nad tim telesem, v kterem pocitame, definovane scitani a nasobeni(pokud se vubec pocita nad telesem). AFAIK se realna cisla rozsirena o +/- nekonecno pouzivaji pouze z pohodlnosti pri nektrerych analytyckych tvrzeni pripadne pokud bychom chteli udelat z realnych cisel uplny svaz.
[53]
Jak říkám, bral jsem to hlavně z programátorského pohledu. A tam může být nekonečno, u fp, celkem běžná záležitost, kterou musím hlídat jako krajní stav. A také hlídám.
Jistěže by se dalo, dotaženo do extrému, požadovat definici násobení, dělení, ... ale to mi opravdu přišlo jako přehnané. Ovšem uvedení oboru (reálná čísla, komplexní čísla, ...) se myslím v matematice celkem běžně uvádí. A její neuvedení mne tedy (zpětně) zarazilo, zrovna u matematické hádanky, zda tam třeba není chyták či "zakopaný pes" a něco mi uniklo.
řekl bych že, řešení nula je na první pohled špatné )-: nikde není řečeno, že za "x" lze dosadit jen "písmenka abecedy". tzn řešení bych viděl spíš jako vyraz=0 pro x=(-inf,a) or (z,inf). Škoda, zkazilo mi to jinak pěknou (ale snadnou) hádanku... Bez omezení jsem si řekl, že to na první pohled vypadá jako nula ale není... a po 2 minutách jsem to vzdal.
Těším se na příští...
W
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 108 878×
Přečteno 88 728×
Přečteno 71 870×
Přečteno 57 590×
Přečteno 53 980×