Adobe vydal betaverzi nového Flash Playeru verze 10.1. Hlavní novinkou je podpora akcelerovaného videa. Vyzkoušel jsem a chová se to překvapivě velmi dobře.
Před pár dny YouTube oznámilo, že uživatelům nabídne možnost vkládat video v HD rozlišení. Už existuje demonstrační video jednoho milého pséka, na kterém si můžete HD YouTube vyzkoušet.
Když jsem to zkoušel na mém pracovním notebooku s grafikou Intel a procesorem C2D na 1,6 GHz, nebylo video koukatelné. Zobrazovalo se rychlostí (nebo spíš pomalostí) jeden až dva obrázky za sekundu. Spíš takové rychlejší slideshow.
Dnes jsem se dozvěděl, že je k dispozici nový Flash 10.1 beta s podporou akcelerovaného videa. Nejdřív jsem si řekl, že počkám na ostrou verzi, ale pak jsem si vzpomněl na ono HD video odkázané výše. Tak jsem nový Flash nainstaloval a vyzkoušel.
Výsledek je překvapivě velmi dobrý. Zatížená jsou sice obě procesorová jádra přibližně na 80 procent, ale video jede velmi plynule bez větších problémů. Zřejmě zatím u nové verze zůstanu pokud se neobjeví nějaký výraznější problém, ale vzhledem k tomu, že jej používám vlastně jen k přehrávání videa z webu, tak potíže neočekávám.
Pokud to chcete také stáhnout, navštivte web Adobe Labs a zhruba v polovině stránky najdete přímé odkazy ke stažení. Knihovnu stačí jako obvykle vybalit a nahrát do správného adresáře vašeho oblíbeného prohlížeče.
Zatím to není to pravé ořechové: http://www.cdr.cz/a/28268
Ono je to trošku popletené. Fascinuje, jak v tom mají lidé ještě po tolika letech zmatek...
YouTube už podporuje HD video (720p) dlouho, nyní ale začal podporovat fullHD (1080p). FullHD video potřebuje pro přehrávání přibližně 2x vyšší výkon než HD. Můj starší PC s jednojádrovým CPU Athlon64 3500+ zvládal poměrně s přehledem HD, fullHD přehrál pouze s extrémně nízkým bitrate a stejně se občas video seklo. A to mluvím o nejvýkonnějších SW dekodérech (CoreAVC, libavcodec). Extrémně pomalé dekodéry jako QuickTime nebo Flash si s HD videem v H.264 formátu ani neškrtly. O fullHD se ani nemá smysl zmiňovat.
Dvoujádrové procesory jsou pro přehrávání videa zcela na nic, pokud dekodér neumí dekódování paralelizovat a rozložit výkon na víc jader. Pokud vím, tak Flash 10 to neumí. Proto i na relativně výkoných dvoujádrových procesorech selhával s HD videem. Byl pomalý a navíc vše hrnul pouze přes jedno jádro.
Pokud se dekódování videa předá grafice, zatížení CPU by mělo spadnout téměř na nulu. Grafika procesoru neodlehčuje, ale kompletně přebírá celý proces dekódování. Krásně to bylo vidět třeba ne mém MIDu s 1,33 GHz Atomem a GMA 500 GPU. Přes SW si neporadil ani s HD videem, ale pomocí DXVA dekódoval 1080p s prakticky nulovým zatížením CPU.
[4] Pokud ovšem ten standard nebude umět dynamicky vkládat reklamy atd., nebude podle mě pro Google moc zajímavý. Microsoft do IE podle mě zase nepřidá nic, co by ohrozilo jeho Silverlight, jehož hlavním cílem je zajistit dominanci Microsoftu na klientské straně webových aplikací.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 370×
Přečteno 89 789×
Přečteno 73 176×
Přečteno 58 134×
Přečteno 54 441×