Vzpomínám na dobu cca před 10 lety, kdy jsem se (myslím z časopisu Bajt) naučil zákady VRML, stáhnul plugin do Netscapu a pak pobíhal s krejčovským metrem po pokojíčku a tvořil jeho model. Byl dokonce oživený JavaScriptem a tak šly otvírat šuplíky u mého stolu :-)
Abych tu jen melancholicky nevzpomínal, přidám myšlenku: Je zajímavé, jak se dost technologií vynoří (ze zpětného pohledu) předčasně a v podobě, která není všeobecně přijata. Pak se pár let nic neděje a nakonec dojde k reinkarnaci a v podstatě totéž, jen implementováno jinak, se začne masově šířit. Kromě VRML vs. WebGL to byly třeba Java vs. Flash nebo "network computer" do Sunu vs. webové aplikace a "cloud". Vždycky se ale chytne až ta druhá vlna - pokud je první technologie v době svého vzniku něčím neadekvátní/předčasná, málokdy dojde k jejímu vylepšení a inkrementálnímu rozšíření. Říkám si, jestli je za tím víc technologie nebo psychologie...
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 507×
Přečteno 24 033×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×