> Ostatně není to novinka, pokud si nějaký webdesigner nebo webdesignerská firma zavede jisté konvence v používání tříd CSS, tak si tím také zavedli vlastní žargon.
Jenže tady je zásadní rozdíl: něco jiného je, když si firma vybuduje vlastní žargon, než když jí někdo cizí nutí svůj.
Příklad: Webdesignerská firma má po deseti letech existence vytvořenou vlastní osvědčenou konvenci, na které běží stovky webů. Nyní bude chtít implementovat mikroformát, ale narazí na problém: mikroformát vyžaduje třídy 'category', 'summary', 'location' nebo 'description', které v jejich konvenci mají už jiný význam a váže se na ně třeba CSS nebo hůře - další strojové zpracování.
Implementace mikroformátů si pak může vynutit překopání CSS nebo dokonce celé aplikace. Kdyby se striktně používal například prefix m- (tj. m-category, m-summary, m-location), riziko kolize by se výrazně snížilo.
Ale budiž. Vzhledem k tomu, že mikroformáty používají kořenovou třídu, dají se kolize v CSS vyřešit poměrně elegantně. Připadá mi to drzé, ale bral jsem to jako hranici, kterou tvůrci nepřekročí. Mýlil jsem se - dnes už šahají na title.
Martin Hassman ex-biochemik, umělecký programátor a publicista. Spoluzakladatel CZilly, zakladatel Zdrojáku, správce HTML5.cz, organizátor hackathonů, čekovacích muzejních nocí aj. akcí.
Přečteno 24 508×
Přečteno 24 035×
Přečteno 20 755×
Přečteno 19 839×
Přečteno 19 810×