Jsou dotykové telefony a tablety vhodné pro nevidomé uživatele nebo lidi se zrakovou vadou? Je Android připravený pro tyto zákazníky? Jaká je nabídka v oblasti hlasového výstupu, převodu digitálního dokumentu na text (OCR), navigace bez použití zraku? Lze telefon použít pro rozpoznávání barev?
Text volně navazuje na povídání o Linuxu pro zrakově postižené, kde jsem prezentoval závěr, že Linux pro slabozraké ANO, pro nevidomé MOC NE. Hlasový výstup nebo OCR jsou užitečné i pro „bystrozraky“.
Android je podle mého zkoumání připravený na nevidomého či špatně vidícího uživatele lépe – obsahuje integrovanou hlasovou odezvu, lze doinstalovat kvalitní české hlasy, speciální launcher pro slabozraké či nevidomé pomůže s ovládáním dotykovým displejem, řada jednoúčelových aplikací využívá fotoaparát, GPS a další.
Integrovaná čtečka obrazovky TalkBack
V Systémovém nastavení / Usnadnění máme k dispozici velké množství voleb pro handicapované uživatele. Aktivací TalkBacku nám začne Android předčítat dění na displeji, zároveň se změní ovládání. Je zbytečné to dlouze popisovat, nejlepší je vyzkoušet si to na vlastní kůži.
Český hlas Eliška
Nejen pro TalkBack, ale také pro čtení obsahu internetu nebo elektronických knih je vhodné zakoupit a instalovat kvalitní český hlas. Delší dobu je tu SVOX s hlasem Iveta, mnohem lepší je však TTS systém ACAPELA a hlas Eliška. Nejen že je řeč přirozenější a příjemnější na poslech, ale je také méně zatěžovaný systém a s Talkback Acapela funguje mnohem lépe.
Launcher pro nevidomé a slabozraké
Běžný launcher je dobře připravený pro ovládání telefonu či tabletu pro člověka, který zrakem dobře kontroluje plochu a nemá problém se senzomotorickou koordinací. Speciální launchery zjednodušují ovládání, zvětšují písmo nebo zcela jinak koncipují práci s dotykovou plochou displeje.
Pro slabozraké, ale i pro seniory, se mi nejvíce líbil KoalaPhone Launcher. Ve spolupráci s Acapela hlasem a TalBackem je to silný nástroj. Kromě přehledné a snadno ovladatelné domovské obrazovky nabízí i upravené kontakty, sms a volání. Další zajímavý je třeba Big Launcher nebo Blind Navigator.
Launcher pro nevidomé má jinou filosofii ovládání telefonu. Na Ray Launcheru se mi líbila stabilita, volitelná rozšiřitelnost, jen vše je v anglickém jazyce. Ovládací menu se objeví přesně tam, kam „zabodnete“ prst na displeji, nemusíte se podřizovat umístění prvků, prostě položíte prst a podle hlasové nápovědy vyberete funkci.
Talking Gmail
Talking Gmail je název užitečné aplikace, která vám přečte přehled a případně i obsah Gmailů. Nemusíte aktivovat TalkBack, tuto službu uvítají i „bystrozraci“, na cestách si mohou do ucha nechat přečíst novou poštu.
Čtení obsahu webové stránky
Web Page Reader je program, který umí přečíst internetovou stránku. Můžete ho používat jako výchozí prohlížeč, ale odkudkoliv lze do něj přes sdílení také poslat odkaz na web, který se načte a přečte.
Čtení elektronických knih
Pokud si zvyknete na hlasový výstup, můžete si nechat předčítat elektronické knihy. To využíjí nejen nevidomí a slabozrací, ale i dyslektici, příjemné je to na cestách při řízení auta, běhu, jízdě na kole… I když existují přímo audioknihy, načtené člověkem (většinou hercem) či rozhlasové dramatizace, většina knih vychází pouze v tištěné a poslední dobou i v elektronické podobě.
S hlasovým výstupem umí velmi dobře zacházet Moon+ Reader v placené verzi, pro časté používání vřele doporučuji. Aplikace Knihy Google Play je touto funkcí také vybavena, při nákupu eknih přes Google Play je i nutná. Já raději nakupuju v Alze, naopak velký obchod s eknihami Ráj knih je pro tyto účely nepoužitelný. Nakoupené knihy v tomto obchodě lze číst pouze se čtečkou Wooky, která nemá nejen hlasový výstup, ale řadu jiných užitečných funkcí.
Hlasový asistent
Všem můžu vřele doporučit k vyzkoušení program Antelli. Je to český produkt, který se stále vyvíjí, dokáže odpovídat na hlasem zadané dotazy konverzačního charakteru, přečte program televize, předpověď počasí, najde informace na wikipedii, formou rozšíření jeho schopnosti zlepšujeme. Určitě stojí za testování i Google Now, ve srovnávacím testu s asistentem od Applu a Microsoftu dokonce vyhrál.
Navigace, orientace
Na tomto místě chci zmínit několik užitečných prográmků, které pomáhají s orientací v prostoru. Prvním z nich je NotNav Accessibility, který prostě přečte místo, na kterém se právě nacházíte.
Dalším užitečným nástrojem je Talking Places. Ten spolupracuje s TalkBack a umí se pro nevidomého „rozhlížet“ po okolí a přečíst různé typy bodů zájmu. Ovládání jednoduchá.
Tréning chůze rovně
Většina z nás si neumí představit, že je třeba chůzi rovně bez kontroly zraku natrénovat. Můžete si to vyzkoušet sami: Zavažte si na volném bezpečném prostoru oči a pokuste se jít rovně (prázdné fotbalové hřiště). Aplikace Straight Line Walk vás v přímosti chůze kontroluje.
Nechat si přečíst psaný text
K tomu potřebujeme program, který zvládne rouzpoznávání tištěného textu s českou diakritikou (OCR) a TTS Acapela nebo SVOX s českým hlasem. Vyzkoušel jsem několik programů a zdaleka nejlépe mi fungoval OCR Instantly (free). Foťákem naskenujeme dokument a pomocí Sdílení pošleme text do hlasového výstupu, opět doporučuji Acapela s Eliškou. Celý proces je rychlý a výsledek dobrý.
Rozpoznávání barev
Dobrým doplňkem, který využívá fotoaparát, je program pro rozpoznávání barev. Color Detector čte barvy velmi dobře a angličtina v tomto případě asi nebude vadit.
Závěr
Určitě se nejedná o úplný výčet prostředků, které umožní nevidomým a slabozrakým pracovat s dotykovým zařízením se systémem Android. Nabídl jsem pouze to, co jsem sám vyzkoušel a konzultoval s přáteli se zrakovou vadou. Chybí tu například volba vhodné klávesnice (bez záruky je prý vhodná Swype Keyboard), praktické zkušenosti s používáním hlasového diktování a další. Více o této problematice se doufejme budeme postupně dozvídat např. na webu www.blind-android.cz.
Pre tych, co nevedia, ako nevidiaci pouzivaju dotykove displeje: http://www.youtube.com/watch?v=pcJrTs2xHOM
teda nevim jak nevidomy nebo slabozraky vidi...
ale s rozkapanyma ocima je minimalni citelna velikost pismen 12cm x 8cm s mezerou 1.5cm... a to mam jen diptricke vady... astigmatismus a ted nevim jestli kratko nebo dalekozrakost. s rozkapanim se pak zlikviduje akomodace/zaostreni na pozorovanou vzdalenost.
ten launcher se tem rozmerum ani nepriblizuje.
Heh, tak jsem zkoušel ten Color Detector a ty výsledky jsou velmi nepřesvědčivé. Na to, že se snaží říci přímo i odstín (např. Corn Harvest / Yellow), tak ve většině případů netrefí ani tu barvu. Nepoznal krásnou matnou černou (prý hnědá) ani bílou. Bílá zeď ve stínu je hnědá (kdyby šedá!), bílá plocha na monitoru je modrá. A s mým zeleným prostěradlem si neví rady vůbec. Většinou je prý hnědé a docela často i červené...
Priatelia, každá technológia má obyčajne svojich fanúšikov, odporcov a aj takých, ktorý neriešia a postupne prechádzajú technologickými novinkami až vtedy, keď zažitá platforma stráca na funkcionalite.
Ja som ťažko zrakovo postihnutý ako píše autor tohoto článku a používam úspešne telefón Samsung Galaxy S II GTI9100. Poznám ho naspamäť, mám na ňom momentálne nainštalovaný Omnirom Android 4.4.4. dokážem ovládať launcher, systémové aplikácie ako hodiny, kalkulačka, nastavenia, telefón ... aj tie od Google napr. Gmail, Hangouts, kalendár, alebo aj aplikácií od ostatných vývojárov napr. Firefox, aqua mail, tunein radio,ASR, Twidere, Facebook. Dokonca od verzii 2.8 dokážem aj pomocou USB kábla ovládať samotné flashovanie rôznych rom, tak že naozaj dokáže aj takýto človek pri troche snahy zo zariadenia dosť vyťažiť. Sú aplikácie, ktoré nie sú dostatočne použiteľné, pretože majú nejasné alebo úplne vypustené textové popisy ovládacích prvkov, ale situácia sa pomaly mení a všetko napreduje k lepšiemu. Nie tak v dávnej minulosti sme ako ťažko zrakovo postihnutí mali problém ovládať základné vlastnosti operačného systému napr. písanie národných znakov na dotikovej klávesnici, schopnosť vyberať a kopírovať text v editačných poliach a pod. Ovládanie dotikového zariadenia sa oproti štandardnému ovládaniu aké ho poznáte vy trošičku líši, po zapnutí zjednodušenia ovládania samotný dotik dotikovej plochy neaktivuje položku len pomocou hlasového výstupu oznamuje prvok pod prstom. Aktivovať prvok je štandardne možné dvojitým poklepaním.
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×