Mám rád nové technologické vymoženosti v hardware i software, ale realita současnosti (resp. spolehlivosti moderních technologií) ve mně vychovala absolutní konzervu.
Udržuju při životě téměř technologicky historická zařízení a jsem s nimi nadmíru spokojen a nevyměním je, dokud navždy neumřou. Dokonce si sháním i historické komponenty, abych daným zařízením prodloužil život.
Nemyslete si však, že nějak strádám ohledně výkonu a uživatelského komfortu při používání těchto zařízení. Naopak. Neznám mezi dnešními novými technologickými skvosty nic, co bych rád používal. Mám dost často možnost mít na nějakou dobu „v ruce“ nejnovější technologie (včetně zkušenosti s životností) a jednoduše nemám zájem.
Pro dceru na hry jsem poskládal z použitých komponent AMD Opteron 2GHz@2,4GHz/2GB RAM DDR1/500GB. Jediný HDD byl nový. A to je ten problém. Hned první kus jsem reklamoval a vyměnil za jiný. Nepomohlo to, chová se to stejně. Udržuju ho při životě pomocí Spinrite a pravděpodobně ho budu znovu reklamovat. Z tohoto důvodu je mi úplně jasné, proč oba duopolní výrobci snížili záruku dokonce až na 1 rok. Kdybych měl dnes kupovat HDD pro sebe, tak asi koupím nový jen ve velikosti max 80–120GB, aby to byla některá ze starších technologií výroby.
Jako svůj domácí pracovní PC, od kterého vyžaduju maximální spolehlivost, používám AMD Athlon XP 1700+, 1GB RAM, 80GB SAMSUNG. Komponenty jsou z března 2003, jediná Socket A základní deska je nová. HDD je tedy téměř 9 let v provozu a nevykazuje známky blížícího se konce životnosti, je v nejlepší kondici.
Reallocated sector count=0
Seek Error Rate=0
Uncorrectable Sector Count=0
Jenom jsem si k tomu Athlonu k vánocům pořídil S-IPS LCD panel, jak jsem psal v minulém příspěvku.
Dřív jsem používal KDE ještě i čtyřkové řady, ale celé to bylo nějaké líné (distribuce OpenSUSE). Dnes používám Lubuntu 10.04.3 LTS a dokud nebude alespoň půl roku venku další LTS, tak měnit nebudu. Základem jsou rychlost a reakce systému při práci s ním. Jak je to rychlé při čemkoliv, je jasné z této časové osy:
0s POWER ON
12s POST – BEEP
19s Lubuntu Start Screen
33s Desktop Ready – HDD Idle
Start celého desktopu Lubuntu na 9 let starém PC 14s. Lubuntu používá Openbox a LXDE. Použitá RAM po spuštění systému pouhých 87MB. Nejnáročnější zátěž je zpracovávání grafického souboru s mapou v GIMPu rozbaleného v RAM na 700MB, stále mi 1GB RAM stačí.
Vypnutí až do kompletního POWER OFF = 5s
Restart kompletní až do Desktop Ready – HDD Idle = 36s
Docela by mě zajímalo, co kdo používáte za desktop (OS, software) a na jakém hardware a jaké jsou vaše časy spuštění systému a reakce systému při práci. Nepovažuji to sice za důležité, že bych často startoval systém (běží většinou celý den), ale je to dobrý ukazatel celkové svižnosti systému a kombinace HW a SW.
Vím, že SSD řeší hodně ohledně rychlosti, ale životnost 9 let to nemá.
Lubuntu bych neměnil, naprosto mi vyhovuje jednoduchý typ prostředí ala Win98.
Jak dlouho vám startují moderní desktopy (myslím KDE apod.)? Zdá se vám, že je normální, aby si OS vzal při startu 500MB? Vždyť důležité jsou aplikace a ne OS i kdyby to byly Windows, OS je jen na spouštění aplikací.
(A nepište mi, že RAM je levná, však jsem psal, že jsem konzervativní, taky nebudete jezdit autem se spotřebou 20l/100km. Počítače jsou furt levný i HDD po zdražení, podivejte se kolik dáte měsíčně za provoz domácnosti, vy co máte rodiny :-)
Ještě jsem taky konzervou v mobilech. Měl jsem v ruce Android i jiné „dotykáče“, ale na telefonování a jednoduchost ovládání je pro mě stále nejlepší 11 let stará Nokia 3310 (tlačítka jsou tlačítka). Navigaci a internet v mobilu opravdu nepotřebuju (kdyžtak si půjčím dotykáč od dcery i s internetem). A ta výdrž na baterii (Li-pol 1650mAh), to je nedostižný. Životnost nekonečná i po pádu z metrové výšky (displej to přežije :-) a čitelnost černobílého displeje na slunci, to je paráda. A to ani nemluvím o tom, že na nejrozšířenější platformy existuje spousta malware včetně nedávné kauzy sledování aktivit operátorem. (Ne, opravdu ne, nebudu si instalovat vlastní Linux na mobil.)
Ohledně testování (výrobcem) pevných disků je situace skutečně špatná, nejčastěji (dle mé zkušenosti) umírají WD, potom Seagate (hlavně 2.5") a jako nejspolehlivější se mi jeví v současnosti (tedy, před záplavami) Samsung. Je pravda, že nic z toho asi nepřežije můj současný Seagate 7200.8 (80GB) z roku 2003-2004, ale Samsung k tomu má nejblíž.
Čísla ve prospěch Samsungu asi naklonila i jeho vyšší odolnost vůči vyšším teplotám (oproti např. WD, který umírá při 50+ stupních celsia).
Provozuju Ubuntu 11.10 s Unity na Thinkpadu SL410 (v základu 2 GB RAM, za pětikilo jsem v létě dokoupil ještě 4 GB modul) a zatím jsem spokojený. A to jsem se považoval za konzervativního uživatele a věcem typu Unity / Gnome 3 / KDE 4 jsem se dlouho vyhýbal (předtím Debian Squeeze s Gnome). Výkon potřebuju hlavně kvůli virtualizaci (Windows, Visual Studio, MS Office - kvůli škole), jinak by mi taky klidně stačil několik let starý HW. Jediný problém mám s HDD (WD), který má neustále tendenci parkovat hlavičky, zatím řeším hdparmem, jinak jsou všechny hodnoty ve S.M.A.R.T. v pohodě. Na data 1 TB WD Caviar Black (z dřívějšího desktopu, externě přes eSATA, 2 roky) a zatím žádný problém. Ale je pravda, že disky se kazí a bojím se, aby mě to taky nepostihlo, u starších disků je ta spolehlivost vyšší - kamarád má stále v desktopu pro rodiče moje 9 let starý 40 GB WDčko a funguje skvěle.
S telefony je to holt horší. Dlouhé roky jsem používal k naprosté spokojenosti černobílou Nokii 3410, jen mi vadila malá paměť na SMSky (vešlo se jich tam asi 10), jenže po osmi letech umřela a tak jsem si koupil dotykáč... Čitelnost na slunci hodně slabá, výdrž na baterku taky, jako jedinou výhodu, které každý den využívám, je přehrávání MP3 se synchronizací s Last.fm. Jinak klasika SMS, volání, kalkulačka, budík, občas nějaká ta poznámka, internet a foťák nepoužívám. Až dotykáč doslouží, podívám se po bazarech asi zase po něčem s černobílým displejem, pak ale zase budu řešit další dilema - sehnat nějaký MP3 přehrávač s podporou Last.fm...
Jako předchozí komentující, koupil jsem dva Samsungy, RAID0 a spokojenost, zato WD jsem během půlroku reklamoval třikrát :)
Když jsem začínal s GNU/Linuxem, tak jsem míval AMD Athlon 3000+ 2GHz a musim říct, že až na disk (160GB Seagate, občas se sám od sebe s hlasitou ránou zastavil a znova roztáčel) fungoval výtečně. Teda teploty můstku byly podle stupnice nVidie v pořádku (pod 80°C nešel), ale občas se stalo že to padlo. Nakonec jsem sehnal aktivní chladič na můstek a nějakou dobu klid, dokud nezačal pomalu odcházet zdroj. Bohužel že je to zdrojem jsem se dozvěděl až po roce používání a prodeji PC právě bez zdroje spolužákovi. Ale jinak byl perfektní :)
Teď mám AMD Phenom II 3,1GHz a až na jednu drobnost co mi pomalu plní konzoli (Hardware error, Instruction cache error, bus unit error,....) funguje nadmíru dobře, výkon je o pár úrovní výš a konverze filmu je za chvilku. Boot od GRUBu k loginu tak 5-10 vteřin. Se SW RAIDem se není čemu divit :)
K tomu mám bohužel i Intel Atom a tam je to hrůza děs běs, boot snad půl minuty k loginu a po přihlášení celá věčnost než to přechroupe všechno ostatní. Zase pravda že 5400RPM disk asi taky hraje roli. V něm mimochodem odešla wifi, po 3 reklamacích jsem byl poslán do jistých míst s tím, že wifi funguje a jsem lama.
A nakonec mám Intel Pentium II jako printserver. Běží na 266MHz, protože deska už je trochu střelená - po změně frekvence zatuhne (občas začne něco topit), polovinu nastavení i přesto že má novou baterku zapomene, neumí disky nad 32GB (dřív uměla, pak se v noci ozvala rána a už nešly) a tak dále. Ale na tisk postačuje perfektně, k tomu cron pravidelně spouští ping, dělá statistiky a uploaduje na FTP grafy. Mám tam dvě 32MB 66MHz ECC RAMky, ale deska i přesto že to umí, tak odmítá s ECC pracovat. Dokonce už i odmítá používat jinačí paměti než 66MHz. Bohužel když dám JEN 66MHz, tak taky nenaskočí :-o Takže nakonec je konfigurace 32+32+64 (poslední ne-ECC 133MHz) a s tím PC konečně naskočí a začne hledat disky. Flash PATA disk obsahuje /boot a zbytek systému je na 40GB PATA disku přes USB redukci do PCI USB 2.0 karty.....protože při připojení do onboard USB 1.1 použitelnost opravdu klesla na nulu.
Na to že jsem všechen ten HW dostal jako dar, tak si nemůžu stěžovat, nejdražší byla výměna větráků aby se u toho dalo spát :)
Mám starý celeron 1600 s 1.5 GB ram a KDE 4 mi na tom běhá stále dostatečně sivžně. Jak dlouho startuje nevím, ale je to dostatečně krátce na to, aby mě ten údaj nezajímal - určitě to není přes minutu.
Sežere si sice asi 300 Mb paměti, jenže potom stejně firefox té paměti schlamstne tolik že je oproti tomu tohle zanedbatelné a za zvýšený uživatelský komfort oproti lehčím desktopům to stojí.
Já používám KDE4. Startuje to dost dlouho - přes minutu na laptopu, ale je tam 5400 rpm disk a nikdy jsem nedělal žádné úpravy na zrychlení bootu. Navíc používám uspání do paměti, bootuju jen občas.
Po startu to opravdu vezme 500MB, ale umí to dost věcí.
V těch 500MB už je třeba:
-klipper (schránka s velkou historií)
-qstardict (angl.-český slovník)
-speedcrunch (pokročilá kalkulačka)
(to se spouští samo do systray)
a navíc používám bluetooth a wifi.
Možná záleží i na rozlišení displaye.
Na tejto Nokii (ani iných) som si nikdy nezvykol, že keď vlaziem do nejakého nastavovania, kde sa niečo zadáva (napr. dám upraviť číslo kontaktu), tak aby som to zrušil, musím celé políčko vymazať. Príde mi to strašne neintuitívne a furt som mal pocit, že príslušná položka mizne.
Tak počítač už mám AM2 a s nostalgií vzpomínám na SocketA, to co ty počítače vydržely ... neuvěřitelné. Pravda, kvalita klesá a klesá. Potřebuje se prodávat a prodávat. Co se mobilu týká tak jsem dlouho používal T10s a pak T230. Dnes mám dotykového číňana (W008) na dvě sim. První vydržel rok, tenhle vydrží asi dva ... ale za 1800,- co bych chtěl. Nejvíc mne fakt sere a za to slovo se fakt omlouvat nehodlám je, to co se s tím odpadem děje, jako kdyby ta planeta byla jedna velká skládka! A to platí od plastového automobilu až po mobil. Ono lze vyrábět kvalitně, pravda o něco málo dráž, ale když to přežije kráále klacka, tak proč ne? Bohužel, sám nemám žádnou páku to změnit. Chtělo by to nějakou technologickou revoluci, jenže ta síla peněz, s tou se těžko bojuje.
@7:
Nejvíc mne fakt sere a za to slovo se fakt omlouvat nehodlám je, to co se s tím odpadem děje, jako kdyby ta planeta byla jedna velká skládka! A to platí od plastového automobilu až po mobil. Ono lze vyrábět kvalitně, pravda o něco málo dráž, ale když to přežije kráále klacka, tak proč ne? Bohužel, sám nemám žádnou páku to změnit. Chtělo by to nějakou technologickou revoluci, jenže ta síla peněz, s tou se těžko bojuje.
Tohle se vyřeší samo - až dojde ropa, uhlí a plyn. Pak jednoduše nebude z čeho ten šmejd vyrábět a lidstvo se konečně (snad) chytne za nos a začne ty zbytky přírodních zdrojů využívat racionálně. Toho se ale možná mi už nedožijem.
Já teď řeším, jestli koupit novou baterku do svýho Siemensu C55, nebo jestli už koupit něco novějšího a odolnějšího (třeba Samsung xCover 271, radši než nějaký chytrý šmatlátko) :-)
Já mám s WD naopak docela dobré zkušenosti, jeden WD caviar blue 1TB mám asi 3 roky, jeden WD caviar black 2TB asi rok a zatím běží naprosto bezproblému. Pak mám ještě asi 7 let Maxtor 160GB, ketrý posledních cca 5 mesíců beží jako systémový disk na domácím serveru, taky bezproblému. Asi mám štěstí...
Když by jste viděli tu P1 co mám ve skříni..
To je těžká kráva z opravdu kvalitních materiálů..
Tenkrát se na tom tolik nešetřilo a HW nebyl tolik spotřební zboží jako dnes..
Můj první disk byl 160 MB, funguje dodnes.. Jsou na něm vadné sektory a někdo v minulém tisíciletí říkal že disk dlouho už fungovat nebude (měl jsem na něm několik let poté pouze swap..).
Ale ten disk se kupoval ke 80486 se 4 MB RAM už jako použitý po někom.. tak bůh víc co sním kdo dělal :)
Jde o to že HW většinou nestačí na aplikace (hry, 3d grafika).
Jediné co mi odchází jsou disky a jedna grafika.
Problémy jsou také někdy s hodně starými CRT monitory.
A některé grafiky mají příšerná obraz, špatně řešené chlazení a hodně hřejí (vanta atd.)
Mámě jsem dal do pokoje je Athlon cca 2 Ghz (nevím který, ale zdaleka ne A64), 512DDR, grafika matrox milenium G200, 22 CRT IBM, integrovaný zvuk na VIA desce, LAN 100MBbit.. zvuk tam je zesilovač tehcnics 4x velké repráky (je tam nějaká technologie "prologick2 či tak něco" že to stereo zvuk z PC/rádia/gramodesky pěkně rozloží na všechny 4ři bedny).
Počítač moc to netopí (ze třáí disků jsem vybral nejmenší, protože byl tichý a nehřál :D), a všechno chodí dobře.
Jen videa některé se trhají a nebo nefungují. (pro tyto případy mám položenou poblíž Geforce2 MX s pasivem, která ale hřeje a má velkou spotřebu- když by si někdo tam chtěl zahrát nějakou gamesu z časopisů level kterých mám mraky nebo tak.. tak to pořád má 250W zdroj.. a není to jak nějaká moderní nenažranost :D).
Na video se tam čučí málo, flash to přehraje a AVI v malém rozlišení také..
Mám tam XP a mint s gnome2.
Používám taky spíš vykopávky, ale zrovna s hardwarem z let 2000-2003 nemám moc dobré zkušenosti, poslední "držáky" byly imho desky Intel BX a srovnatelné generace pro AMD. Někdy v roce 2000 jsem si pořídil high-end desktop s Athlonem 1GHz. Postupně v něm odešlo snad všechno kromě CPU, včetně obou disků (až po záruce jsem zjistil že jeden z nich má průměrnou poruchovost kolem 50% a v USA zákazníci snad něco vysoudili hromadnou žalobou). Velká část desek ze začátku tisíciletí končí kvůli nafouklým elektrolytům, Pentia IV žerou a topí, což taky nepřidá na životnosti ostatním komponentám. Postupně jsem většinu počítačů v širší rodině i v práci předělal na Core2 (a odvozené celerony), u notebooků jsem přešel na ojeté ThinkPady T/X s Pentiem M nebo Core 2, a kromě desek od MSI v desktopech jsem zatím neměl větší problémy. Disky jsem v posledních letech vybíral podle statistik poruchovosti, které jsem našel na jednom českém overclockerském fóru, jednoznačně z nich vyplývá, že nejmíň poruchové jsou jednoplotnové disky (tj. nejmenší kapacita z příslušné řady), v posledních letech vycházely nejlíp asi už zmíněné Samsungy. Stroje se staršími (pomalými) disky chci postupně doplnit ještě malým SSD pro systém. Nejsem hráč, takže se mi líbí současná generace CPU s integrovanými grafikami. Zatím jsem postavil jeden kousek s i3 na Sandy Bridge. Netopí to, nežere to, výrobci desek se chlubí lepšími kondenzátory, vše je údajně "ultra durable", tak snad nebude tak zle. U procesorů dávám taky přednost spíš low-end modelu z novější řady, než výrobcem "přetaktovanému" high-endu s osmi jádry z řady minulé či předminulé.
já se na debianu sid 64 bit dostanu do funkčního KDE 4.7.4 asi za 40 vteřin, mám jeden 600 GB western disk, cpu C2D6600, gpu nvidia GT8600, 4 GB ram
ram mám po strtu zabráno asi 900 MB, le je v tom kopete, kontact, BT a nevypínám ani nepomuk a strigi
zkoušel jsem nějaké jiné lehkotonážní prostředí ale vždycky jsem se vrátil do KDE - prostě je pro mě poměr služby a funkce / systémové prostředky pořádu u KDE nejlepší
pokud bych měl vypíchnout co bych od lehkotonážního prostředí potřeboval, tak by to bylo tohle:
100% práce se sítí - kdekoli a kdykoli
100% připojování a odpojování všeho co chci - od flashky po sambu a kdoví čeho ještě
pokud možno funkčí suspend a probuzení
jinak jak píšu - zatím si nejvíc rozumím s kde (na desktopu i netbooku i normálním noˇtasu)
Mám Intel i7 2600s, 8GB RAM, 64GB SSD systém, 2 TB data. Od Grubu po DM Slim cca 7s a po zadání jména a hesla asi 3s do Xfce 4.8. Tady už to brzdí načítání profilu z klasického disku. Prostě časy, které neřeším. Než vylezu z pod stolu, kde mám zásuvku s vypínačem a uvelebím se do křesla, tak mám funkční systém.
Trošičku jsem se musel pousmát, když jsem v [15] viděl spotřebu pod 25W u nějaké Epie 1.2GHz. Tohle má v idle 33W. Když to zatížím, tak samozřejmě vyletím k 70W, ale tohle je tak živé, že to idli téměř pořád a když chci, tak ten výkon mám.
Dřív jsem měl 2GHz Celerona. Spotřeba vyšší, výkon strašný, takže třeba na Flashové HD jsem mohl nechat zajít chuť a furt jsem na něco čekal. Když jsem chtěl Celeronem kompilovat OpenOffice, tak to trvalo 16 a půl hodiny a to ještě nějaká stará verze. Aktuální LibreOffice mám za 55 minut a ani mne to neomezuje. Pořád je to živé, jako by to nic nedělalo. Když už jsem nakousl ty LibreOffice, tak start trvá sekundu. Žádné cache, první start po bootu.
Neříkám, že staré PC patří nutně do šrotu. Můj poštovní server je Celeron 1 GHz, 256MB RAM a disk 40GB. To si žije svým životem a nebrzdí mne to.
Jojo. Taky je mi lito zbavovat se stare funkcni techniky :) U televize mam dosud pripojeny ca 9 let stary athlon xp 2600+ s 1 GB RAM a dvema disky (kupodivu nejlepe se mi na tom osvedcily WinXP, kvuli specialnimu sirokouhlemu rozliseni pres TV out, ktere jsem proste v linuxu nedokazal nastavit). Laptop uz mame se zenou pres 6 let (dvakrat uz jsem na nem menil panty a zcestoval s nami pulku sveta od severu na jih), ale porad je super funkcni. Na desktopu mam Athlon X2 s debianem squeeze a 2 GB ram a nemuzu si stezovat (taky uz pres 5 let stare, jen disk je novejsi...)
Jo a musim rict, ze v praci jsem asi jediny kdo nema iphone nebo nejakou takovou opicarnu (mam pres 4 roky stary SE K800i a budu mit dokud to nevzda). Zajimave ale je, ze vsichni za mnou chodi s temi Iphony a androidy abych jim tam zprovoznil wifi/bluetooh/sparoval s autem apod..
Souhlasim s autorem. V praci mam nechutne rychly zelezo kde nejlevnejsi masina ma 32 jader a na nem si muzu zkouset. Nejvetsi brzdou je i/o a pomala SANka. Doma zustavam u sveho Opterona a jeste se socketem 939.
Co se tyce tech disku tak koluje strasne mytu a power. Z moji praxe:
1.Blba serie
To se neda nic delat. Stava se to. Stejne chyby se dopousteji i dodavatele velkych poli ze dodaji celou vadnou serii a nikoli nahodne nebo po x z kazde serie. A admin pak nestaci menit disky. Tohle je nejlepsi vymenit primo u vyrobce. Od vyrobce dostane clovek disk z nove serie spis nez od obchodnika co to preprodal. Protoze ten muze vytahnout disk ze stejne serie a po par mesicich mate stejny problem.
2. Spatne napajeni
Spatny zdroj pripadne spatna elektroinstalace za zdrojem je popravci disku. Disky samotne jsou dnes inteligentni a s nevyhovujicim napajenim se ani nerozbehnou. Nicmene kolisajici napeti behem provozu muze zpusobit poskozeni dat a prepeti odpravit elektroniku.
3. Vibrace
Muzikanti a naruzivi posluchaci s dobrou reprosoustavou pozor. Vibrace poskozuji jemnou mechaniku disku. Pomalu ale jiste. Proto doporucuju mit disky nekde mimo zahlucenou mistnost.
4. Teplota neni tim nejkritickejsim faktorem jak by se mohlo zdat. A potvrzuje to i vyzkum Googlu. Mohu potvrdit z praxe ze holt nektere disky se hreji vic nez jine bez zasadniho vlivu na zivotnost. Samozrejme pokud ma disk nad 50 stupnu je asi neco spatne ale jinak bych se tim moc nezabyval. Zalezi taky kde je cidlo. Jestli na desce s elektronikou nebo uvnitr disku.
5. Firmware. Novy firmware muze opravit tak dulezitou vec jako i chovani polohovaci mechaniky. I vadne firmwary mohou zapricinit chcipnuti disku. viz. treba http://www.theinquirer.net/inquirer/news/1050374/seagate-barracuda-7200-drives-failing
I kdyz nemam takovy statisticky vzorek jako google. A uprimne ktera jina firma krom googlu ma takovy rozmanity vzorek beznych spotrebnich disku pod monitoringem, tak dle mych zkusenosti jsou od nejhorsi po nejlepsi tyto znacky: WD,IBM,Maxtor,Samsung,Toshiba,Seagate,Fujitsu a nakonec Hitachi. Nektere z nich uz neexistuji protoze se spojily ale stale jsou vyrobky na trhu.
Autorom spomínané hardvérové konfigurácie si dovolím považovať za supermodernú techniku. V domácnosti v relatívnej pohode používame stroj s HDD 3.6 GB, RAM 64 MB procesor 100MHz vyrobené to bolo celé v roku 1997. Monitor klasický CRT 800x600 pix. Stro slúži takmer výlučne na hry. Je osadený WIN98 SE. Dosovské perly v štýle LHX, Red Baron (podľa mňa skvelé letecké simulátory), Lemmings apod - bez emulácie a prispôsobovania na plný výkon :) Ako perla - strategická bomba Age of Empires I. - demo bolo súčasťou inštalácie WIN98.
Okrem hier využívam PC ako jediné zariadenie kompatibilné s naším skenerom UMAX - tiež z roku 1997. Všetky LIN distrá odskúšané na tomto stroji boli žiaľ oveľa pomalšie ako windowsy.
Uz asi 4 roky doma provozujeme ke vseobecne spokojenosti PC a Athlonem 800 MHz, 512 MB RAM (tady be chtelo pridat) a dvema disky 80 GB a 40 GB. Je tam Ubuntu 10.04 LTS, ja pouzivam Fluxbox a ostatni clenove rodiny maji Gnome (prece jen je tam jednodussi odpojit USB disk a tak :-). Sluzby/demoni jsou samozrejme rucne nastavene, start cca 30 sekund do login screenu a potom 5 sekund pro Fluxbox a 10 sekund pro Gnome.
Pro web pouzivame hlavne Operu, decka si hraji s Tux Paintem, Scratchem a samozrejme DOSBoxem (resp. hrami v nem :-) no a na ta moje ssh pripojeni do prace to taky bez problemu dostacuje.
Jinak to PC jsem uz pred 4 roky dostal s tim, ze je uz par let stare a disky urcite ale urcite vydrzi maximalne mesic :) Zatim odesel jen zdroj, ale vzhledem k tomu, ze mam srotu doma vic, tak jsem ho jen vymenil za dalsi muzealni kousek a opravovat to nebudu.
[20] ps pro tebo je idealne toto boot cd s hrami
http://www.uloz.to/11034914/games-iso
[21] Neda mi to si nerypnout, ale vy v dnesni dobe vypinate PC ? To uz by mi asi vadilo nemit rozdelanou praci a nemit vsechno pripraveno do 10s od zmacknuti tlacitka :D Pouzivam suspend to ram jak na velkem pocitaci doma tak na noteboocich . Je fakt , ze na konkurecnim OS, ale na notebooku to funguje i na mintu.
Je mi taky 30+ , spis trpim jinou uchylkou a to ze ve volnem case jedu ve virtual pc na OS/2 WARP nebo si poustim amigovske mody z cubic playera :D
Telefón mám tiež stále N3310, myslel som že som už jediný :) Prežil raz aj potopenie vo WC, po vysušení fungoval ďalej. Smartphone pre mňa nemá veľký význam, keď sedím pri PC, tak všetko spravím pohodlnejšie na PC a keď pri ňom nesedím, tak väčšinouo šoférujem, spím, alebo robím niečo iné pri čom sa nedá hrať s telefónom :))
[23] jj PC vypinam, zvyk jeste z drevnich dob pocitacu a navic se ovladace graficke karty nekdy neprobudi spravne :-| SSH pripojeni stejne suspend neprezije a screenu na druhe strane je jedno, jestli byl pocitac, kterym se pripojuju, vypnutej nebo jen probehl suspend. Fakt je, ze na notebooku pouzivam zase pouze suspend, ale nejakou logiku v tom rozdeleni nehledejte - jen zvyk (+ ten problem s grafarnou).
[7] ona ta klesajici kvalita je podle mych zkusenosti mj. hodne dana dvojici "kurvitek" na zakladni desce - prvnim kurvitkem jsou kondenzatory, jejich elektrolyt vysycha a ony se potom pekne nafukuji (a neptejte se me prosim proc, protoze stare "kondiky" treba z osmibitoveho Atarka nebo jeste ze starsiho radia timto netrpi). Druhym "kurvitkem" je genialni rozhodnuti o zavedeni bezolovnate pajky pro pajeni soucastek do plosnych spoju (toto rozhodnuti urcite vyrobci spotrebni elektroniky uvitali, my ostatni muzeme doufat, ze se snad v pripade automotive nebo leteckeho prumyslu pouziva neco rozumnejsiho).
Starnuti se projevuje nahodnymi chybami, coz zpocatku clovek odmavne jako neco s ovladaci atd. (kdyz se to stane jednou za pul roku jinak pohodoveho provozu), ale potom se chyby zacnou opakovat stale casteji a casteji. Treti kurvitko je trosku jinde - se starnutim soucastek se mnohdy "rozjede" nastaveni zdroje, ktery potom uz nedodava slibovanych 200,250,300... wattu, ale mnohem min, popr. je napeti spatne odfiltrovane atd.
Přečteno 28 782×
Přečteno 19 585×
Přečteno 16 966×
Přečteno 15 229×
Přečteno 15 028×