S velkým nadšením a úžasem jsem prozkoumal nový Gnome 3 desktop. První dojmy byly velice kladné, což je u mě spíš vyjímkou. Dneska jsem si zkusil reálně v tomto prostředí pracovat, a nadšení mírně opadlo. O své dojmy se podělím, doufaje, že třeba někdo v diskusi odhalí způsob, jak některý z níže zmíněných nedostatků překonfigurovat.
Zrušení nabídky Start a vytvoření fullscreen Activites je krok absolutně správným směrem – dokázat se oprostit od leta-používaného principu startovací nabídky a vymyslet něco opravdu jiného a hlavně použitelného není vždy snadné, a tady se to podle mě povedlo. Aktivace prostým najetím myši do levého rohu obrazovky je také dobrá volba.
Panelu Favorities vlevo na boku obrazovky už toho ale trochu vytknout musím. Ze začátku jsem si myslel, že není možné zvolit velikost ikon v panelu a že se tam tedy při výchozím nastavení těch ikon moc nevejde, ovšem po přidání několika dalších položek se ikony samy zmenšily. Panel se tak přizpůsobuje dle obsazení. Navíc báječně snoubí běžící aplikace s oblíbenými položkami, takže se v panelu objevují ikony aktuálně spuštěných programů a mizí při jejich ukončení. So far so good.
Chybí ale vizuální rozlišení běžících a neběžících aplikací, a pak vizuální znázornění, kolikrát je daná aplikace spuštěna; s tím souvisí možnost po najetí na ikonku (např firefoxu) nějak snadno vybrat konkrétní okno z aktuálně běžících oken (když jich je víc). Windows 7 tohle řeší prefektně, ikonka spuštěného programu má rámeček, a po přejetí myší jsou nabídnuty aktuálně otevřená okna. Viz screenshot, už v panelu je u ikony firefoxu znázorněno, že mám otevřeno víc než jedno okno, a Windows po najetí myší hezky nabídne náhledy všech oken a můžu kliknutím zvolit jedno konkrétní, nebo dokonce zavřít okno jiné, aniž bych do něj přepínal. Nejsem propagátorem Woken, ale tohle se chlapcům v Redmondu povedlo.
Dost velkou nedotaženost vidím v nutnosti skoku do pohledu Activities pro zobrazení panelu s ikonkami. V hodně případech se hodí možnost vidět panel stále, či nechat ho vysunovat zleva či odjinud po najetí myší ke kraji obrazovky, tedy do míst kde přímo očekávám že se objeví ikona na kterou chci klikat. Takhle je nutno myší kroužit, nejdřív do horního rohu na Activities, a pak zpátky dolu na konkrétní ikonu. Přepínat mezi několika fullscreen okny pomocí myši je bez tohoto kroužení nemožné.
Dost bylo panelu Favorities.
Co se mi jeví jako nejhůře provedené, je panel na horní straně obrazovky. Čekal bych, že se do něj alespoň přesune menu aktuálního okna, případně alespoň titulek okna při jeho maximizování (nebo nejlépe obojí, včetně Min-Max-Close buttonu!), aby se ušetřilo cenné místo na výšku. Nikoli však v Gnome 3. A tak v panelu nahoře vidím hodiny. Tomu říkám optimálně využité místo. Hodiny na šířku 1600px. Katastrofa.
.
V rámci sebevzdělání ocením jakékoli připomínky v diskusi ohledně možností konfigurovat následující:
– zobrazení panelu Favorities bez přepnutí do Activities pohledu– přepínání několika fullscreen okem pomocí myši bez přepnutí do Activities pohledu– zobrazení nabídky (menu) aktuálního okna v panelu nahořePre ten panel treba doinštalovať gnome-shell-extensions. Pokiaľ máte arch tak to nájdete v AUR. Odkaz na wiki: https://wiki.archlinux.org/index.php/Gnome_3#Enabling_extensions
Pohled uživatele Windows 7? Očekával bych spíš recenzi na Unity :-))
Na zobrazení docku na ploše je rozšíření shellu. Zbytek asi zatím nejde, je to první release, chce to čas. Třeba namapování některých tlačítek myši na různé akce WM, což by se opravdu hodilo.
Mimochodem to Unity dělá prakticky přesně to, po čem voláš.
Na Gnome je dobré, že má nějakou vizi desktopu a ještě jsou to vývojáři schopní dotáhnout. Jedna věc, které si nikdo nevšímá a pro mě důležitá, že po dlouhé době lze nějaké desktopové prostředí ovládat bez myši - efektivní.
Ohledně Favourites, tak jak píšeš, že není rozlišená "oblíbená" a spuštěná aplikace, tak to neni pravda, na pozadí ikonky spuštěný aplikace se objevuje "bílej půlkruh"(gradient). Jinak oblíbený aplikace jdou připnout do horního panelu, tak jako to bylo v Gnome 2 (http://www.webupd8.org/2011/05/new-gnome-shell-extensions-that-provide.html), ale tam jsou opravdu už jen oblíbený, ne spuštěný aplikace.
Souhlasim s tim že v základu je horní panel špatně využitej, ale rozhodně ať tam necpou menu programu a min/max tlačítko... to udělali v Unity a hodně mi to vadí, když to neni součástí GUI programu, ale součástí systému, to radši těch 12px na výšku s menu než tohle... Co mi ale vadí v horní liště je, že se tu už neobrazujou ikonky běžících aplikací(Skype, Empathy apod.), a přesunuly se do skrytý spodní lišty, klidně ať tý notifikační liště zůstanou ty upozornění s možností rychlý odpovědi, ale ať vrátěj ikonky toho programu do horní lišty ať v případě nepřítomnosti u počítače okamžitě pomocí blikající ikonky vim že mi někdo napsal, takhle pokud do toho spodního pravýho rohu tou myší nenajedu, tak se o tý nový zprávě nedozvim. Nebo ať to udělaj, tak, aby ta lišta při nečinnosti počítače(žádný pohyb myši a klávenice) při upozornění zůstala viditelná než se uživatel vrátí.
Další věc co mi hodně vadila při přechodu z gnome 2 byla absence rozbalovacího menu "Místa"(Places), bez toho je dostat se do určitý složky hrozně zdlouhavý(otevřít Aktivity, spustít Nautilus a až teprve pak kliknout v levé části nautilu na potřebnou složku). Naštěstí na to už existuje rozšíření do horního panelu. Zatim chybí plno widgetů na horní panel co jsem používal v gnome 2(např. sledování trafficu na síťový kartě, počasí(to už tušim existuje), změna taktu procesoru, změna nastavení běhu systému(Ondemand, Performance, Powersave,...) apod.), ale bez toho nějak dokážu žít.
A ještě k tomu když máš spuštěnejch víc oken např. ve Firefoxu tak při rightclicku na tu ikonu ve Favourites dostneš na výběr spuštěnejch oken(jen popisky, žádný náhledy), při Alt+Tab se ti zobrazí i ty náhledy oken, takže podobně jako u těch Windowsů(kde jsem to ale nikdy nepoužil, vždycky jsem u Win 7 přenastavil na použití malý lišty a zakázal sdružování aplikací, Windows 7 je hodně nepovedenej systém co se uživatelskýho rozhraní týče).
Jinak to zobrazení aktivit je dobrý a použitelný, ale přestává to bejt použitelný při spuštěnejch 6 a více aplikací, náhledy se zmenšej a vidíš jen šest bílejch oken a špatně se v tom orientuje, chtělo by to aby daly alespoň tučnej font na ty popisky... Já to teď řešim tak že nepoužívaný aplikace nahážu na další virtuální plochu, problém nastává, když potřebuju používat všechny najednou.
Gnome 3 už teď používám druhym měsícem a musim říct že oproti Unity to je změna k dobrýmu, oproti Gnome 2 asi taky, ale chce to ještě nějakej čas než se to doladí(asi tak jako KDE 4 začalo bejt použitelný až v KDE 4.3)
asi 1-2 tyzdne som po upgrade v Arch-u fungoval s Gnome3 denne v robote , ale musim povedat ze mi velmi nesadlo.
hoci po grafickej stranke je to pekne, funkcne uz nic moc a dost narocne na HW prostriedky.
pri 2GB RAM v notebooku, spustenom Virtualboxe s cca 0,5GB RAM pre guesta, LibreOffice, Firefox, Thunderbird, RDP spojenia, atd... a system je v pr*eli, swapuje jedna radost, az disk (5400RPM) nestiha ostatne operacie a cele prostredie obcas zamrzalo na par desiatok sekund az minut.
kedze ako som postrehol je nove Gnome3 viac manej na Jave postavene, tak si v Arch-u nie celkom sadlo s LO a Virtualbox-om, ktoru su tusim taktiez dost na Jave postavene. Virtualbox s WinXP ako guestom mi opakovane padal aj niekolko krat za den akonahle som zacal najma ukladat nieco v LO.
tak som zmigroval na OpenBox.
chvilku trvalo kym som sa s tym lepsie zoznamil a nakonfiguroval si ho podla svojich potrieb.
ako panel som nasadil tint2.
vsetko je opat krasne stabilne a svizne, a ja som spokojny.
Pěkný post, přidám pár svých postřehů.
Ze začátku jsem si nemohl zvyknout, tak jsem vyzkoušel openbox, i3, kde. xfce. ale nakonec jsem to překousl a už ho nechci dát pryč pár much má ale to každý systém.
1) Jak tady někdo psal tak s větším počtem otevřených aplikací aktivity ztrácejí na přehlednosti i pro mne. Na notebooku je to hrůza, aplikace v panelu gnome 2 byly přehlednější na tom by to chtělo nějak zapracovat, ale neporadím jak protože nevím jak :-D
2) Hodně a to opravdu hodně mile mě překvapilo jak trojka funguje na více monitorovém prostředí. Pro ty co nemají nebo nevědí. Při aktivaci aktivit se vsechny aplikace drzí na svých monitorech, můžete je prohazovat a tak dále, prostě je to přehledné a celkem to řeší problém 1). Takže na desktopu (mám 3 monitory) vlastně používám aktivity místo alt+tab, mírná nevýhoda je v tom ukrutným kroucení myší.
3) Další věc co mne štvě je spouštění aplikací pres aktivity, zatím jsem si nezvykl na přidání oblíbených aplikací a klikat na ně myší (nebo je jde nějak selektovat klavesnicí?) ja názvy tukám klaveskou a tady mě to hodně štve. Kdyby to bylo trošku inteligentně podle toho jak často kterou aplikaci spouštím a né podle abecedy to je prostě hrůza. Řekněme že chci spustit Firefox tak napíru f a místo toho abych se mi hned vybral Firefox (3tí nejspouštěnější aplikace na mým systému) tak mi to nabídne Adobe Flash Player. Tohle chování fakt nechápu.
4) Dá se nějak vypnou aktivace aktivit myší? Čas od času když jedu myší na Files nebo tak tak to přejedu a spustí se aktivity. Když je chci tak mačkám super,...
5) Blbnou menu (špatně se zobrazují) u některých Java aplikací jako je Netbeans (ten navíc nespolupracuje s keyring3.0 a díky tomu padá)
Jakožto dlouholetý uživatel Gnome jsem se celkem na trojku těšil. Po naistalovaní jsem se snažil překousnout změny a utěšoval se, že jde jen o otázku zvyku. Postupně jsem se přes gnome-shell-extensions přibližoval k starší verzi Gnome, až jsem po dvouměsíčním používání došel k následující bilanci: Gnome 3 je velký moloch nejen na systémové požadavky, ale i místo na disku. Gnome-shell mi rovněž nepřije nijak praktický, spíše zdržuje při práci. Navíc pracuje-li člověk s grafikou a pohybuje se celé ploše myší, každou chvíli skočí do aktivit (až to začne být k vzteku), plus další drobnosti dané asi spíše "syrovostí" prostředí. Zkrátka po této době, kdy jsem novému prostředí dal šanci, letělo pryč. Nainstaloval jsem Xfce4 (v archu na rozdíl od Gnome 3 otázka stažení 35MB, po nainstalování 185MB!, paměť mám téměř prázdnou - i tu moji :-)), nastavil jsem si ho prakticky stejně jako předchozí Gnome a jsem opět v klidu.
Autor by měl možná použít Unity, bude mu očividně vyhovovat víc. Zhovadilosti typu globálního menu v panelu tam mají, stejně tak zobrazení/zasouvání docku. První jmenované je ušetření několika pixelů na úkor velmi slušné regrese v ergonomii a to druhé podle mě není vůbec důležité, základní pohled v GNOME 3 je pro práci v jedné aplikaci, pokud potřebuji zobrazit jiné okno, zapnout jinou aplikaci, jdu prostě do Aktivit.
BTW kroužit myší, není potřeba, stačí Win klávesa ;-)
Gnome3 vs. Unity
Pred par dnami som vyskusal Gnome3 na Fedore a musim povedat, ze Ubuntu spravilo dobry krok ze Gnome3 neimplementovalo.
Sice Gnome3 je rychlejsi ako Unity, ale podla mojho nazoru je neprehladny. Dost ma irituje, ze sa nikde na obrazovke nezobrazuju spustene aplikacie.
Gnome3 ubera komfortu prace na PC. Jeho rozhranie sa podoba na to, ktore mam v mobilnom telefone (vzhladom aj spobom pouzivania).
Gnome2 s Compizom podla mojho nazoru len tak nieco neprekona.
Pre mna je Gnome 3 a Unity uplne nepouzitelne nakolko pracujem s grafikou a casto krat mam otvorenych viacej okien s obrazkami do toho mam nejaky zdrojak z webstranky a prehliadac.
Na toto mi pride najlepsie Gnome2 alebo KDE. Mam tam 3 plochy, na prvej je gimp s rozpracovanymi obrazkami ktore len davam ulozit. Na druhej ploche je len zdrojak stranky a na tretej je prehliadac. Upravim nejaky obrazok jednym kliknutim prekliknem na plochu 3 stlacim F5 pozrem sa ako to vyzera jednym kliknutim klikam nazad na obrazky.
Proste toto nemaju dopracovane ani v Unity a ani v Gnome 3. Tam vsade treba ukazovat na vseliake aktivity a neviem co a ukazovat na ikony aby som videl nahlady a potom na to klikal. Proste na vykonanie ukonu ktory bol na 1 klik teraz potrebujem 3 a viac kliknuti.... co si myslim ze je krok spat a nie dopredu. Ale to je uz skoda komentovat.
Strasne mi vadi ked mam spusteny Facebook a dam ho zminimalizovat tak mi zmizne a ja nevidim ked mi niekto pise. Proste toto je vrchol drzosti !!!!!!!!! Ked som v KDE alebo Gnome 2 tak sa zminimalizuje a ked mi niekto napise tak vidim ze mi blika dole na liste napis "MATE NOVU SPRAVU" toto v Unity a ani v Gnome 3 nieje. Hadam nechcu aby som si to stale kontroloval mam ine veci na praci a nie kontrolovat ci mi niekto nepise.
Velky problem je naucit s tymto prostredim pracovat inych ludi ktori pracuju len s Windowsom. Clovek ktory pride z Win7 ocakava pekne efekty lištu na spodku obrazovky kde su napravo hodiny a nalavo ikonka štart panel. AKO PREBOHA MAM VYSVETLIT NEJAKEJ 55 ROCNEJ URADNICKE ZE MA POUZIVAT ACTIVITY BAR :-D :-D :-D !!!!!!!!!!! TO SNAT NEMYSLITE VAZNE !!!!!!!!!!!!!! TAKZE V POUZITELNOSTI JE TO KROK DOZADU !!!!!!!!!! A VELKY... ludia nemaju zaujem sa ucit nove veci proste chcu to tak aby to fungovalo a hotovo. Tak ako sa nemeni radenie rychlosti a volant na aute tak ani tato vec sa nebude menit. Spodny panel tu s nami bude este velmi dlho. Minimlane dovtedy kym sa neprestane pouzivat WinXP a Win7 co je minimalne 10-15 rokov.
Vseci pisu blogy ze ako sa da na to Unity a Gnome zvyknut .... ALE JE TO BLBOST NEDA SA ZVYKAT ... ludia co si nainstaluju linux vedia s PC pracovat urcite na vacsej urovni ako bezny BFU takze ked vam nieco nefunguje tak ste schopni s vasim dôvtipom prist na to ako to funguje ale bezny clovek nedokaze prist na to ze ked sa mu posunie ikonka inde tak je strateny.
DAJTE SI RUKU NA SRDCE A SPYTAJTE SA SAMI SEBA ..... KOLKO LUDI BY VO VASOM OKOLI VEDELO PRACOVAT S UNITY ALEBO GNOME3 ????? KOLKO BY STE ICH MUSELI PRESVIEDCAT ABY SA TO NAUCILI ????? KOLKO BEZNYCH LUDI BY SI VYBRALO NAMIESTO ROZHRANIA KDE4 KTORE SA PODOBA NA WIN7 UPLNE INE ROZHRANIE GNOME ALEBO UNITY ????
este taka drobnost ;-) ked sa prechadzalo z win 98 na XP tak to bol krok dopredu v pouzitelnosti v stabilite a podobne. To nikto nemôze spochybnit ze nebol ... sice vela ludi sa stazovalo ze je XP tazkopadne ale problem bol v tom ze XP sa instalovalo na stare PC (366Mhz) Presne tento jav sa dial pri prechode z XP na Win7 .... ale prechod bol takmer bezpolestny ... vzdy si ludia pochvalovali ze je to prostredie krajsie prijemnejsie. Takej uradnicke je jedno ze ci jej to zabera 400MB alebo 800MB z ramky. Prislo ... bolo pekne ... a IDNED S NIM VEDELA PRACOVAT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! takze ziadna zmena v praci nikto ju neobtazoval s nejakym ucenim novych veci. Co by sa stalo keby namiesto XP prislo Unity ??? viete si predstavit tie problemy co by boli ???? Robim v tejto sfere a radsej si to ani nechcem predstavovat... mi idu zimomriavky po chrbte...
Preto si myslim ze je potrebne optimalizovat a pozerat kam ide ostatny svet a ostatne OS. Netreba mat klapky na ociach a ist zaslepeny ako kôn. Treba si naliat cisteho vina a povedat ano presadit sa môzeme len v pripade ze prechod nebude bolestivy .... co v pripade z win na linux urcite je ...
takze asi tolko :-D napisal som roman ale co uz :-D
Gnome 3 pouzivam uz cca 2 tydny a musim rict, ze jsem si na nej celkem rychle zvykl. Jedine, co mi stale vadi, je nemoznost nastavit si virtualni plochy do matice (byl jsem zvykly mit matici 3x3 a na jedne plose treba prehravac, na dalsi prohlizec, na dalsi downloader, na dalsi nejake pdf, terminal atd.). Cpat vsechno na jednu plochu mi znacne nevyhovuje a byla to jedna z veci, ktera se mi po prechodu z windows hodne libila. Jasne, dynamicke pridavani ploch je fajn, ale proc takhle blbe do sloupce? Kdyz mam 6-8 ploch nad sebou, tak to prepinani docela trva.
Myslim ale, ze je jen otazkou casu, nez nekdo na toto udela extension.
[14] Muzes a nejspis mas pravdu. Chyba je ale v tom, ze popisovani neflexibilni uzivatele stejne Gnome nebudou pouzivat, protoze v prvni rade nikdy nebudou pouzivat Linux. Podle meho stoji otazka jinak - 1) je to akceptovatelne pro stavajici uzivatele, 2) bude to atraktivni pro dalsi generaci potencialni Gnomaku/Linuxaku? Myslim, ze odpoved je ano - ano, Gnome 3 se povedlo.
Ako prvé som stretol unity, tam ma štvalo to, že plochy boli defaultne 2x2 a nedalo sa to prestaviť, ale neskôr som prišiel na to, že sa to prestaviť dá (cez ccsm) (som zvyknutý na 5x3, 3x3 na prácu, vpravo multimédia a vľavo facebook+skype+iné chaty..), ale celkovo sa mi prestalo ubuntu páčiť tak som prešiel na arch, tam som sa stretol s gnome 3.. tam sa bohužiaľ plochy prestaviť nedajú, a narozdiel od unity sú aj v defaultnom nastavení strašne neprehľadné.. tak isto ma štvalo to, že kedykoľvek som nabehol do ľavého horného rohu tak sa zapli aktivity, a tiež aj to, že panel sa nedal bez zásahu do systému upraviť,
teraz bežím na arch + gnome 3 fallback + compiz, je to na nerozoznanie od gnome 2 a je to oveľa viac použiteľné ako ktorýkoľvek unity alebo gnome 3 alebo kde (na kde mi hlavne vadilo, že na mojom staršom počítači efekty sekali, a aj pri vypnutých efektoch to bolo celé také zasekané, plochy boli defaultne len v 2x# a zle sa s nimi pracovalo...)
[19] tento problem sa mi podarilo vyriesit... je nejaky Bug v dekoracii okien. Ked zmenis dekoraciu okien z Oxygen na QtCurve tak sekanie prestane.... aj mne tie efekty sekali a ked to prestavim tak to ide uplne pohode... som na to prisiel uplne nahodou ked som sa hral z temami. Ja som preto mal vzdy problem s KDE lebo sekalo teraz to uz neseka a ide to uplne pohodivcke.... Da sa to este spravit tak ze nahodis compiz a emerald. Potom to ide tiez vsetko plynulo.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 945×
Přečteno 23 975×
Přečteno 19 499×
Přečteno 18 283×
Přečteno 12 887×