Hlavní navigace

Tomas M - Témata označená nálepkou Linux

  • Oživte si svůj Debian (i Ubuntu)

    Skripty pro vytvoření „živé“ linuxové distribuce z aktuálně nainstalovaného systému jsou již řadu let k dispozici na www.linux-live.org. Vždy byly primárně určené hlavně pro vyrobení Slaxu ze Slackware. Nyní došlo na několik potřebných úprav, které umožňují snadné použití skriptů na Debianu a Ubuntu.
    9. 6. 2017 10:43 (aktualizováno)
  • Grafický spouštěč aplikací pro X11 pod 25KB

    Používáte grafické rozhraní, a přesto preferujete minimalistická řešení na desktopu? Líbí se vám, když věci fungují optimálně a přitom je potěšení se na ně i koukat? Pak právě vás by mohl zajímat nový projekt xlunch. V některém dalším blog postu napíšu o tom, jak jsem se za 4 dny znovu naučil základy zapomenutého Céčka, jak programovat pro Xlib, a jak používat Imlib2. Ale dnes jen stučně představím výsledek své práce. Jak známo, obrázek vydá za tisíc slov…
    17. 12. 2016 13:04 (aktualizováno)
  • Raspberry PI s MPEG2

    Každá recenze raspberry PI uváděla jako jednu z klíčových vlastností tohohle hardwaru schopnost přehrát HD video. Skutečnost je však taková, že krabička RasPI obsahuje pouze funkční H.264 dekodér. Starý dobrý MPEG-2, který je například v ČR používán pro digitální pozemní televizní vysílání, přehraje PI pouze softwarově, bez hardwarové akcelerace, a tudíž pomalu.
    30. 8. 2012 14:44 (aktualizováno)
  • Vodafone a moudrá horákyně (já)

    O individuálním přístupu mobilních operátorů k zákazníkům se už všude možně psalo dost a dost. I já přidám další trošku do mlýna. Zalíbil se mi Sony Ericsson Xperia Mini Pro, hlavně kvůli hardwarové klávesnici, díky níž je možné provozovat pomocí aplikace ConnectBOT téměř pohodlně SSH. U vodafonu mi ho nabízeli za plnou cenu 5300,– (na slevu na další telefon jsem měl mít nárok až za rok)…
    20. 7. 2012 12:32 (aktualizováno)
  • I Linux potřebuje defrag

    Kdysi dávno, ještě na vysokoškolské koleji, mi kamarád ukazoval jak si kompiluje XFS filesystém, který tehdy nebyl ještě součástí jádra. V porovnání s tehdy jediným souborovým systémem ext2 byl XFS něco jako malý zázrak, žurnálování a z něj plynoucí především absence zdlouhavého fsck byla jasnou výhodou.
    9. 5. 2012 10:44 (aktualizováno)
  • MySQL Master-Slave replikace

    Dnes jsem si na rootu přečetl článek o master-slave replikaci. Některé věci tam uvedené jsou zbytečné, jiné zavádějící, a dost podstatné údaje chybí, proto tímhle blog postem věc napravím. Provozuju Master-Slave replikaci už nekolik let na devíti serverech a za tu dobu jsem už nějaké praktické zkušenosti nasbíral.
    26. 4. 2012 14:32 (aktualizováno)
  • Video rekordér svépomocí

    Chcete-li nahrávat televizní pořady, ať už z pozemního DVB-T vysílání nebo ze satelitního DVB-S, potřebujete jednak tuner s podporou v Linuxu, a pak nějaký kus software, který ve vámi stanovených časech naladí na tuneru danou frekvenci a uloží video+audio stream požadované délky na disk. Takový software může být třeba VDR nebo MythTV. Pro nedostatek trpělivosti se mi ovšem ani jeden ze zmíněných dvou nepodařilo nakonfigurovat pro moje potřeby, a tak mi nezbylo, než si software napsat vlastní…
    13. 6. 2011 18:24 (aktualizováno)
  • Swapování do RAM s zcache

    Moje praktické zkušenosti s klasickým diskovým swapem na serverech jsou veskrze negativní. Pokud serveru dojde paměť RAM a začne swapovat na disk, všechno se natolik zpomalí, že server přestane stíhat vyřizovat další požadavky, zahltí se, a je s ním konec úplně. Proto na žádném svém serveru nemám aktivní swapovací diskový oddíl, a má-li dojít RAM, tak ať raději oom-killer zabije nějaké procesy, než aby se zhroutil celý systém.
    12. 6. 2011 20:06 (aktualizováno)
  • ORDER BY RAND() je zlo

    V nesčetném množství MySQL tutoriálů a manuálů je uvedeno jako příklad náhodného výběru řádku následující: SELECT * FROM tbl ORDER BY RAND() LIMIT 1 S malými tabulkami žádný problém, ale podívejme se na EXPLAIN takového dotazu: mysql: EXPLAIN select * from geoip order by rand() limit 1\G *************************** 1…
    6. 6. 2011 9:52 (aktualizováno)
  • Squashfs 4.2 s LZMA2 už přímo v jádře

    Filesystém SquashFS 4.2 je součástí Linuxového jádra už od dob verze 2.6.29, ale podpora „lepších“ kompresních formátů jako XZ (=LZMA2) vyžadovala komplexnější změny v podružných systémech kernelu a k těm došlo až celkem nedávno, konkrétně v 2.6.38. K čemu je SquashFS? SquashFS je komprimovaný read-only souborový systém. Nehodí se tedy pro použití přímo na diskovém oddílu, i když je jasné že i takto by se dal perfektně použít…
    3. 6. 2011 11:24 (aktualizováno)