Před dávnými časy, když to bylo ještě moderní, jsem si v Expert elektru koupil čtečku knih Kindle. Je to pěkná čtečka, byla i celkem levná. Nicméně mě nikdo při koupi neinformoval, že má ten krám podporuje prakticky jen jakýsi formát MOBI, a trochu PDF. Taky mi tvrdili, že si kupuju levnou verzi bez reklamy, což se ukázalo že nebyla pravda; u srdce mě může hřát, že jsem hned po rozbalení kindle přepnul do režimu v letadle, a nahrávám na něj soubory zásadně přes mass storage, takže jsem doteď žádnou reklamu neviděl. To mě opravdu velmi těší, zvláště pak vzhledem k poslední výhradě kterou mám – totiž k tomu, že ten kdo programoval firmware do tohohle zařízení byl minimálně ožralej. O co jde? O zoom na PDFkách.
PDF formát je jeden z mála formátů, který Kindle kromě mobi dokáže zobrazit, a taky knih je v tomhle formátu dost. Hurá. Probém je ale v tom, že jednu stranu ze souboru PDF zobrazí kindle přesně na jednu stranu displeje. A protože je displej kindlu malý, a všechny PDF knihy jsou dělané k vytištění na papír (tudíž mají velké okraje), je výsledný text na straně tak titěrný, že se nedá číst ani s lupou. (Ne že bych to zkoušel.) A tím se vracíme k psychickému stavu programátorů a Amazonu, protože ti ve své duchaplné chvilce sice přidali podporu zoomování, ale omezili ji na 150%, 200% a 300%. Nic víc, nic míň. Navíc nejde říct, aby se zoomovalo relativně ke středu, takže při aktivním zoomu je vidět jen levá půlka horní půlky strany, a musí se skrolovat u každé řádky, což je konkrétně na kindlu horor. Kdo si to někdy zkusil ten ví, o čem mluvím, opravdu se to nedá používat.
Trpělivý čtenář, který dočetl až sem, asi čeká, že se vytasím s nějakým super řešením, jak to vyřešit. A čeká správně :) Jedno z řešení je použít nějaký konvertor jako Calibre, a PDFko zkonvertovat do mobi. To jsem zkoušel, ale výsledky jsou tristní. Množství toho všeho nastavování, kterým člověk musí projít, a kterému vůbec nerozumí(m), je enormní. A to nemluvím o tom, že stejně vůbec nemám kontrolu nad tím, jak bude výsledek vypadat, a všechny prvky PDFka (jako obrázky, tabulky, seznamy, atd) se beztak správně převést nikdy nepodaří. Pro nás ale existuje mnohem jednodušší řešení, které vede k velmi uspokojivému výsledku: nechat data v PDF, a jen oříznout ty zpropadené okraje.
Každé PDFko je jiné, obvykle jsou navíc i okraje jiné na sudých a lichých straných, takže oříznutí samo o sobě není úplně triviálním úkolem. Naštěstí přesně na to existuje úžasný multi platformní open source software v javě(fuj). Jmenuje se briss a umožňuje hromadně nastavit okraje k oříznutí tak, že uživateli zobrazí strany všechny překryté přes sebe, jako by byly na průhledné fólii (sudé zvlášť a liché zvlášť). Je pak krásně vidět, která část dokumentu obsahuje texty, a která hlavičky/patičky, a několika kliky myší jde nastavit obdelník přes všechen užitečný text. Po požadovaném nastavení se PDFko ořízne v menu Action → Crop PDF. Výsledkem je pak soubor PDF bez zbytečností. Dokonce jde obdelníků nad jednou stránkou udělat víc, a tím rozložit několikasloupcový text, který je také v PDF celkem běžný, aby ho kindle ukazoval na více stranách (a tudíž opět v plné šíři displeje).
Další skvělou featurou programu briss je pak to, že umožňuje specifikovat, které strany PDF originálu má vypustit z překrytého pohledu, a u nich pak nastavíte obdelník k oříznutí zvlášť, například nemá moc smyslu ořezávat stranu 1, kde je většinou cover. Nádhera. Jedinou výtku mám snad k tomu, že tato featura funguje správně jen jednou – musíte strany zadat při otevírání PDF zdroje. Pokud byste se rozhodli vypustit z překrytého pohledu některé další strany až později, dá se tahle volba sice najít v menu, ale funguje nějak podivně, duplikuje to sekce a je to jakési zmatené. Ale tak je to zadarmo, co bych nechtěl :) Obcházím to tak, že zkrátka celou aplikaci zavřu a znovu otevřu, a loudnu PDF dokument se změněným seznamem stran k individuálnímu nastavení bez překrytí.
PDF bez okrajů je na Kindlu mnohem čitelnější, a kdo chce ještě větší písmena ten si přepne kindle do zobrazení na ležato – ten jeden scroll na stranu se dá přežít. Díky téhle jednoduché aplikaci je kindle zas o něco použitelnější.
Kromě briss-u na základní oříznutí používám ještě http://code.google.com/p/papercrop/ na roztáhnutí zbytečně úzkých PDF na celou šířku displeje. PaperCrop v podstatě vyrenderuje celé PDF do jednoho obrovského sloupce _bez mezer mezi stránkami_, a výsledek pak rozseká na velikost kindlovského displeje.
Neboli jsem osel, koupil jsem si něco co jsem si myslel že dělá něco a ono to dělá něco jinýho a voni mi to předtim neřekli a ty co to programovali sou debili protože to neni co sem si myslel že to je ale já sem pavr júzr a tak to vyřešim jutilitou a nebo dvěma co sem si stáhnul zadarmo z netu rozumiš a všechno v ní přehledně nakofiguruju a mám to plně pod kontrolou a můžu se konečně drbat nohou za uchem ty brdo koky.
Hanlin Jinke V3.
Mam od r. 2008, najlepsie funguje s .txt, ale zvlada standardne formaty (htm/doc/pdf).
Manzelka ma nejake knihy z vysky - robene ako .jpg (ano, .gif by bolo asi vhodnejsie:)
Pred rokom som kupil nejaky lacny Kindle - jpg nepozna. Hanlin normalne listuje v adresari (zobrazi jpg a Next ide na dalsi, presne ako je treba).
Plus podporuje normalnu adresarovu strukturu plus ma vyberaciu SD kartu, takze male data mozem kopirovat cez USB a vacsie priamo cez citacku kariet.
A bateria vyberacia a kompatibilna s nejakym telefonom, takze ked odide, snad sa bude dat zohnat novsia.
Je fakt ze kontrast eInk displeja ma lepsi Kindle a aj rychlejsie otaca strany. To je tych 5 rokov vyvoja:)
[10] ale o tom přece nerozhodujou schopnosti nějakýho programátora. Nezlobte se ale opravdu máte o tom jak se designují a vyvíjejí tyhle věci takhle dětinskou představu?
Vy jste prostě nepochopil že současný Kindle není a nechce být univerzální čtečkou elektronických knih a jiných dokumentů. Je to primárně čtečka knih ve formátu fy. Amazon, a obchod s nimi. Ostatní jsou okrajové záležitosti s okrajovou podporou které fungují tak akorát aby úplně základním způsobem šlo pokud to tam je.
Rekl bych, ze zasadni chyba je nekde mezi Kindlem a zidli, potazmo u cloveka, ktery knizku ulozil do .pdf. Fotmaty pro ctecky pouzivaji (jak vime) dynamicke formatovani, takze staci kdyz soubor obsahuje informace typu "tohle je nadpis", "tohle je vycentrovane" a podobne. Pokud ctecce strcime .pdf, kde je formatovani "natvrdo", vcetne okraju a spol., neni se pak cemu divit.
Format .pdf je pro ctecky vseobecne naprosto nevhodny, nese totiz informace o pevnem formatovani (pocty znaku na radku atd).
Jeho prevod do ctecek byl vzdycky problem, posledni dobou mam asi nejlepsi vysledky s prevodem primo u amazonu (poslat .pdf majlem do vaseho Kindla a do predmetu napsat CONVERT).
Dost casto se rozsypou tabulky, ale to je holt dan.
Shrnuto - podtrzeno:
knizky v .pdf, nerku-li scany v .jpg a spol. do ctecek proste nepatri. Kdo takto vypousti knizky do sveta, musel podle meho hulit nejakej divnej matros.
[18] Pevné formátování není na škodu, pokud se připraví přímo pro danou čtečku. Vzhledem k tomu, že kvalitní formátování dokumentu je relativně náročná akce, tak může být výhodné ji provést na jiném zařízení - počítači. Např. si dovedu představit vytvořený dokument v TeXu, ze kterého by se změnou parametrů vytvořilo několik verzí PDF pro různé zařízení. Naopak vestavět TeX do čtečky mi zatím moc smysl nedává. PDF je vhodný formát, který umožňuje kvalitní typografii, má relativně malou velikost, lze jej relativně rychle renderovat, ... Tedy používání PDF ve čtečce mi dává dobrý smysl, ale pochopitelně ne jakékoli PDF určené např. k tisku nebo prohlížení na velkém monitoru.
[20] Když jsem si Kindle pořídil, tak jsem měl taky nejprve nutkání sehnané knížky prohánět TeXem, aby byl výsledek co nejvíce podobný 'opravdické' knize, ale velmi rychle jsem z toho vystřízlivěl. Ono totiž aby to bylo opravdu k něčemu musel by člověk nad tím strávit docela hodně času, klidně i několikanásobek doby, za kterou by tu knihu normálně přečetl, což mi tedy připadá z pohledu koncového čtenáře jako mrhání časem. S pomocí Sigilu se dá už existující e-book dostat do stavu 'přijatelně dobré' za nepoměrně kratší dobu. Přijatelně dobrý e-book je pro mně takový co nemá rozházené odstavce, zobrazí se mi na kindlu nějakým Garamondem se zapnutým dělením slov a má české uvozovky {pokud jde o český text). V takové podobě už jsem ochoten to číst a odpustit tomu i občasné sirotky/vdovy a další prohřešky.
Použití TeXu by ale mohlo být dobré přímo pro vydavatele, přesně jak píšeš, jeden dokument by se dal pouhou změnou třídy dokumentu například vysázet do pdf pro různě velká zařízení a kdyby navíc ještě existovaly nějaké nástroje typu tex2epub, tex2mobi, tak rovnou vygenerovat příslušné e-booky a byla by spokojenost na všech stranách :)
Nesouhlasím. Kindle není určený pro čtení pdf. Ano. Ale proč zobecňovat na čtečky? Kindle je levné zařízení, které toho moc neumí. Naštěstí jsou na trhu čtečky, kterým zoom nedělá potíže, některé zvládnou i dvousloupcovou sazbu. Nelze tam číst pohodlně všechna pdf (malá písmena, malé okraje), ale já osobně na 6" čtečce čtu vědecké články (dva sloupce) i odborné knížky v pdf. A většinou bez problémů (u knížek dost pomáhá, že většinou mají široké okraje, takže si to mohu přiblížit a písmenka jsou rozumně velká, ale ne vždy:(. Přinejhorším si stránku otočím o 90°). Samozřejmě limit velikosti displeje je daný a nedá se obejít (leda mít geniální pamět a číst si to po půlřádkách a pak si to spojit k dalším půlřádkám druhé části pdf).
Shrnuto podtrženo: Není to ideální, ale jde to. Stačí mít rozumný software. Samozřejmě u pdf ztrácíme spoustu výhod (ale to i při zobrazení na PC, na tabletu, na TV,...).
Ano, Duokan je na houby.
Doporučuji Librerator (K4), KOReader (KPW,KT) nebo KindlePDFViewer (K3).
Umí nejen PDF včetně zoomu a zalamování (reflow), ale i další formáty jako epub, fb2, doc(x), pdb, chm, ...
Zvětší a zalomí dokonce i PDFka tvořená bitmapami. Je to open source a autoři nekomunikují čínsky nýbrž anglicky.
[13] Kdyby nekdo jeste nahodou nenarazil na ctecku se slusnou podporou PDF, tak se poohlednete po nejakem PocketBooku. Ja vlastnim PB Touch a podpora PDF je v nem jedna z nejlepsich, jake jsem videl - vcetne reflow, dvou- a trisloupcovych layoutu a (samozrejme) zoomu po miniaturnich krocich (pomoci multitouch). Dokonce umi i orezavat okraje (na sudych/lichych strankach rozdilne).
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 065×
Přečteno 23 573×
Přečteno 19 158×
Přečteno 17 897×
Přečteno 12 742×