[184] Vytešovať sa znamená radovat se (těsit se z něčeho)?
Instalace do nestandardního adresáře je dobrá ve chvíli, kdy se dvě aplikace jmenují stejně, nebo když chce instalovat na jiný disk apod. Nakonec třeba Oracle často končí ve /oracle, a může to být i separátní partition, když na to přijde.
Windows 3.x jsou velmi staré, a installer neměly. SLES 9 je velmi nový, a RAID v něm měl běhat. V případě Windows 3.x nejde o chybu, v případě SLES ano.
[186] SLES 9 nemá udev. To by zase linuxový admin měl vědět ;)
"Vše je soubor" je zajímavá abstrakce v kontextu sedmdesátých let. Bohužel ale většina věcí není soubor, a špatně se jako soubor reprezentuje. Například zvuková karta, grafická karta, disk. To všechno jsou zařízení, která potřebujete ovládat stylem "nakresli obdélník zelené barvy", tedy přes API. Navíc device nodes jsou jen kombinací major a minor node, což je předpotopní způsob adresování driverů v kernelu. Zatím co Linux kernel adresuje první partition prvního IDE disku jako "major number 3, minor number 1" (na což máte vyrobený device node /dev/hda1), ve Windows máte v kernelu Object Manager, který je daleko lepší abstrakcí. Ale tohle zase chce o něco hlubší vhled, než jakým je pohled admina, který nevidí pod kapotu (utility a konfiguráky jsou totiž jen ta kapota).
[187] Nerozumíme si. Aplikace typu MS Office nebo OpenOffice má stovky komponent. Jak si z nich má uživatel vybrat? Má si vybírat buď jednotlivé balíčky, nebo jeden velký balík? Proč se mu během instalace nemůže zobrazit výběr komponent formou dialogu či stromu komponent? A co když chci během instalace vynutit zadání nějakého parametru, třeba hostname, nebo kontextu pod kterým poběží služba? Jak tohle budete řešit? OOo to řeší tak, že má instalátor ve stylu Windows.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 058×
Přečteno 90 395×
Přečteno 73 784×
Přečteno 58 462×
Přečteno 54 674×