[155] Nové souborové systémy v linuxu se snaží problém fragmentace řešit zajímavějším způsobem než defragmentačními utilitami.
Rád bych jen podotknul, že si tu stěžuji pouze na XP, Visty nemám k dispozici.
Volné paměti na services mám dostatek - bývá volné přibližně 1GB fyzické RAM, přesto XP již swapují.
Doporučit mi přechod na Vistu je však trochu smutné. V linuxu na nic takového přecházet nemusím a přesto se stav jádra a jeho práce postupně zlepšuje. O overcommitingu se vedlo již mnoho diskusí a myslím, že jednou zmizí. Ale já za to nezaplatím ani korunu a nebudu muset nic znovu instalovat. To, že linux některé vlastnosti Windows nemá mi příliš nevadí, protože pro mé potřeby vyhovuje.
Vrátím-li se ke swapování - v reálném použití počítače stejně nemá smysl zvětšovat swap donekonečna a nemýlím-li se, dynamický swap vede na jeho fragmentaci. Čili dojde k situaci, kdy je potřeba přehodit řadu stránek do fyzické paměti, ale tyto stránky jsou uloženy ve fragmentovaném souboru, což zhorší odezvu systému. Proto mi princip swapu v linuxu vyhovuje. Pro náročné úlohy není přitom problém vytvořit i swap v souboru (sice ne dynamicky měnícím velikost, ale osobně mi to vůbec nevadí).
Víte, přechod na Visty, proto abych získal nové vlastnosti OS je prostě docela nevhodný. Už jen představa instalace veškerého SW znovu by mi drásala nervy, počítač je po celou dobu nepoužitelný. Vista sama podle doporučení výrobce mě nutí provést upgrade hardware (minimální konfiguraci pro Vistu nesplňuje myslím ani jeden ze 3 počítačů, které mám doma). Linux spustím i na tom nejhorším stroji co mám a přitom mohu neustále využívat nových vlastností OS. V linuxu si totiž mohu častokrát vybrat - KDE, Gnome vs Fluxbox, PekWm,...; preemptivní jádro pro rychlou odezvu, nepreemptivní jádro pro mírně vyšší výkon s horší odezvou, tuším že ze 3 druhů I/O schedulerů, několik použitelných souborových systémů a asi by se dalo ve výčtu pokračovat.
Linux (zde myšlena spíše distribuce linuxu) se mi zdá proto více konfigurovatelný a použitelnější v různorodých prostředích. Není proto problém používat jeden stroj se stejnou distribucí jako pracovní stanici, nebo malý nevýkonný server pro pár uživatelů.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 057×
Přečteno 90 395×
Přečteno 73 784×
Přečteno 58 461×
Přečteno 54 674×