Názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista od b - [109] "Na pracovní stanici si těžko 100 uživatelů rezervuje...

  • 2. 8. 2008 12:29

    b (neregistrovaný)

    [109]
    "Na pracovní stanici si těžko 100 uživatelů rezervuje přenosové pásmo, protože u ní typicky sedí v dané chvíli jeden uživatel. Technicky samozřejmě není problém, aby si 100 procesů rezervovalo přenosové pásmo (na stanici i na serveru). Nemám před sebou detaily implementace (jsou na webu MS), ale API umožňuje rezervaci pásma zamítnout. Dále IO scheduler přiděluje maximálně nějaké procento celkového přenosového pásma, aby se nakonec dostalo na všechny. Takže z těch 100 požadavků na rezervaci bude uspokojeno tolik, kolik lze uspokojit, a zbytek požadavků bude zamítnut."

    Což znamená, že se nekomu bude trhat ten zvuk...
    Ale uznávám, že (pokud je mi dobře známo), je v tomto linuxové jádro opravdu kousek pozadu.

    O preemptivitě klidně mluvte. Pokud se vám stroj při práci seká, tak je to typicky způsobené tím, že čeká na disk. Pokud totiž stránka paměti není zavedena v RAM, dost těžko se provádí ;). Pak pomůže zvětšit RAM (2-8GB RAM dnes není problém), nebo zrychlit přístup k disku. Doporučuji třeba RAID z Raptorů, nebo 15k RPM SCSI disky. Nebo si prostě počkat - to je nejlevnější.

    Ten stroj má 2GB RAM a chová se mnohem hůře než můj notebook s 512MB RAM. Rychlost disků bude také minimálně 2:1 ve prospěch toho prvního.
    Navíc pokud tak chválíte plánovač I/O ve Windows, pak by práce s diskem neměla být tak fatální, protože přenosové pásmo by mělo být rozděleno 50:50 mezi procesem do kterého se přepínám a procesem, který zatěžuje disk.
    Při vyšším zatížení se mi Win XP opravdu zdají horší než aktuální linux, přičemž bychom měli brát v potaz, že u XP je GUI těsněji svázáno s jádrem, kdežto X server je úplně běžný proces v systému. Samozřejmě je to dáno i tím, že Win XP jsou poměrně historické.