[60]
Podívejte se, Mirku, odpovím na vaši otázku, i když je řečnická. Ano, vývoj ceny akcií, nejen Microsoftu, znám. Vy tady uvádíte příklady, které zdánlivě svědčí proti MS, ale pro daná období byste pravděpodobně dostal srovnatelné, když ne horší, výsledky i pro drtivou většinu ostatních firem.
Realita je taková, že pokud nejste vyloženě hráč a investování pro vás není adrenalinový sport, je rozumné, abyste u akcií počítal s investičním horizontem delším než 10 let.
Podíval jsem se na výnosnost některých amerických akcií od začátku roku 1990. Proč tento rok? No, je kulatý, tak proč ne. Když vezmete +/- 5 let, dostanete jiná čísla, ale relace zůstanou podobné. Níže uvádím celkové a roční zhodnocení investice pořízené na počátku roku 1990 do dneška:
IBM: 420%, 8.2% p.a.
Novell: 48%, 2.2% p.a.
Dow Jones: 330%, 6.9% p.a.
M$: 3890%, 22.5% p.a.
Tolik tedy realita. Microsoft je zkrátka úspěšná firma, která kromě toho, že dělá slušný soft, tak hlavně zhodnocuje investice svých akcionářů. Narozdíl třeba od Novellu, jehož výkonnost je prostě zoufalá. Vždyť to už víc vynáší i můj penzijní fond!! A vaše poznámky o HulanLandu na tom nemůžou nic změnit.
Pro jistotu dodávám, že nejsem ve střetu zájmů, nejsem zaměstnancem MS, nejsem akcionářem M$ (bohužel), neprodávám Wokna, ... Živím se návrhem a programováním embedded (převážně WR) aplikací a vůbec nemám nic proti opensource a Linuxu. Jenže ve firmě používáme Windows a já jsem ještě neslyšel důvod, proč bych měl mít doma stůj co stůj Linux ...
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×