[33] Jenže Java nepodporuje ActiveX, tj. neumožňuje z Javy používat ActiveX prvky. To samozřejmě uměla MS Java, jenže ta byla hrozně špatná, protože uměla více, než Java od Sunu (existují ale nějaké opisy původní integrace s ActiveX, jak jí měl udělanou MS). Takže dnes má MS svůj .NET, a Java je pro příjmy Sunu tak nezajímavá, že ji dokonce uvolnil jako open source.
ActiveX je prostě komponenta, kontejner. Takový Adobe Flash Player byl původně jen a pouze ActiveX prvkem. Teprve s příchodem dalších browserů ho bylo možné instalovat jako plugin do příslušných browserů.
[30] Windows Vista mají jako minimální požadavek 800MHz CPU a 512MB RAM, pro Vista Premium 1GHz CPU a 1GB RAM. To nejsou na nové počítače nijak přehnané nároky.
Ty tzv. netbooky jsou zařízení dost na nic. Chápu, že studentovi stačí přehrát MP3, brouzdat po inetu, a přehrát porno. Jenže počítače typicky používají lidé, kteří potřebují pracovat, nebo se chtějí bavit. K čemu je netbook, na který nelze ani uložit fotky za více než jeden den dovolené, protože nemá storage capacity? Na kterém nelze spustit běžné aplikace, protože nemá Windows? Na kterém nelze přehrát DVD, protože to nezvládne CPU? Můžete na něm opravdu leda brouzdat po inetu.
To, že se aplikace přesouvají na web, je iluze. Některé aplikace samozřejmě ano, ale obecně desktopovou aplikaci těžko nahradíte webovou aplikací. Chápu, že na Linuxu je desktopových aplikací minimum, takže jsou uživatelé velmi rádi i za aplikace webové. Jenže HTML interface je děsivě omezený, aplikace nelze ovládat pomocí klávesnice, interface je neergonomický, řadu věcí na webu vůbec nelze udělat.
Já bych osobně MS doporučoval potlačovat FUD, který Vistě hodně škodí. Je to kvalitní systém, kterému pouze dělá pár lidí špatné jméno. Akcentuje se, že je náročnější na HW, než předchozí verze, ovšem tak je to s každým novým systémem. Ono nemá smysl dělat dnes SW pro 10 let starý HW. Akcentoval se nedostatek driverů, kterým ovšem trpí každá nová verze Windows, přičemž problém je dávno vyřešen (dnes je častěji problém sehnat drivery pro XP). Hodně se mluvilo o nekompatibilitě aplikací, přitom kompatibilita byla a je na vynikající úrovni. Články v "odobném tisku" píšící "zkoušel jsem Vistu, ale nefungoval mi můj současný antivir, a vůbec se mi to moc nelíbilo" jsou prostě špatné PR, a svědčí o tom, že tentokrát média koupil někdo jiný, než MS :)
Jako další věc by asi bylo dobré uvést ořezanou verzi Visty pro netbooky a podobná zařízení. Trošku problém je v tom, že všechny aplikace psané pro Vistu by měly běžet i na netbooku, tak jako na něm běží všechny aplikace psané pro XP. Jenže protože Vista umí více než XP, je to dost obtížné.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 058×
Přečteno 90 395×
Přečteno 73 784×
Přečteno 58 462×
Přečteno 54 674×