Používám Jabber i ICQ. Nejsem žádný expert, takže Jabber vs. ICQ je pro mě prostě jedno slovo vs. jiné slovo. Zkrátka, obojím se dají posílat zprávy -- co se děje uvnitř, do toho nevidím. OK, není to úplně to stejné, ale, přiznejme si, důvody přechodu na Jabber jsou u většiny lidí tady hlavně ideologické.
Já sice nejsem expert, ale nejsem ani BFU. Jsem schopný alespoň trochu přemýšlet nad technologickými výhodami Jabberu.
Jak to ale vidí ten nejběžnější člověk, pro kterého je ICQ vs. Jabber jen slovo vs. jiné slovo? Nejběžnějšímu uživateli je úplně jedno, že Jabber je decentralizovaný, že využívá lepší protokol, že bla bla bla. Nejběžnější uživatel chce prostě kliknout na svou ikonku někde na ploše a začít psát. To mu ICQ poskytuje. Jaké má ICQ z pohledu BFU nevýhody? Téměř žádné. Diakritika mu (samozřejmě) funguje, protože jeho kamarádi používají taky ICQ 5.1. Z téhož důvodu ho nezajímají změny protokolů. Možnost volby je mimo, protože ICQ 5.1 je přece cool (lze tam hrát hry). Zbývají jen ty výpadky. A ruku na srdce... Za dobu, co používám ICQ i Jabber, měl Jabber (resp. jabber.org) asi dvakrát více výpadků než ICQ (a to jsem online docela dost). K tomu všemu přidejme fakt, že na ICQ jsou všichni jeho kamarádi...
Upřímně, já se ani nedivím, že se do Jabberu nikomu moc nechce (a to si pište, že bych si přál, abych nemusel používat ICQ). Jediné věci, které jsem si všiml, že se děje na úkor ICQ, je přechod části BFU na Mirandu.
Takže. Pokud se má Jabber prosadit, je nutné poskytnout věci, které osloví i běžného uživatele: nejen protokol a použití XML atd. Je to kvalitní a stabilní zázemí, kterému uživatel prostě věří (mimochodem, kdybych viděl icq.com poprvé v životě, řekl bych, že ICQ vytváří pár teenagerů), v čemž, řekl bych, docela vyhovuje domácí Jabim a dále GTalk. Druhou věcí je kvalitní klient. GTalk je jasná zpráva, open source klienty jsou taktéž zajímavé (Gaim, Gajim, PSI, Kopete...). Je na čem stavět. Zbývá jen přesvědčit.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 165×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×