Existuje několik věcí, které mě při lamerském používání počítačů strašně štvou. Jednou z nich je i rozesílání cizích kontaktů všem lidem okolo. Proč a jak to už nedělat?
Určitě se vám to už stalo: kamarád vám poslal nějaký úchvatný mail, který prostě musíte vidět, a kromě vás ho poslal také patnácti dalším kamarádům a dvaceti kolegům z práce. Vy teď máte na všech pětatřicet cizích lidí maily a oni mají ten váš. Je to normální? Bohužel ano.
Proč je to špatně? Jednak jsem proti tomu, aby měli můj mail úplně cizí lidé. Druhak je u takových „veselých srandiček“ pravděpodobné, že je někdo přepošle dál. Určitě už jste taky viděli ohromné sbírky adres ve dvacetkrát přeposlaném mailu. Pak se adresa nekontrolovatelně šíří napříč světem.
Velký průšvih je také ve spamu. Stačí aby jediný člověk měl na počítači virus (a že ho určitě někdo z nich má) a vaše adresa se rázem ocitne na hromadě spamlistů. A už to jede. A pak se všichni diví, proč jim chodí spam na úplně novou adresu, kterou ještě pořádně nikomu nedali a rozhodně ne nikomu cizímu. Holt je to tak, že tu adresu někdo rozdává za vás.
Takže co s tím? Pokud posíláte mail na více adres různých lidí, automaticky je nasypte do položky Bcc (slepá/skrytá kopie). Příjemci pak adresy ostatních nedostanou. Jak prosté, jak snadné, jak jednoduché a jak šikovné.
Že to dělají lamy je jedna věc, musel jsem to učit celou svoji rodinu, ale po mém hlasitém a důrazném vysvětlování už to všichni pochopili. Tragické ale je, když to udělá firma nebo nedejbože mediální agentura (viděl jsem nejednou). Nejvtipnější je, když vám někdo pošle rádoby osobní mail a vy vidíte těch padesát příjemců. Zažil jsem třeba s žádostí o práci nebo s prosbou o zveřejnění článku (na dvacet médií naráz). Hrůza, trapas, průšvih. Prosím už to nedělejte.
Když může uživatel něco udělat špatně, udělá to. Posílat mail s desítkami lidí v To: a CC: je naprostá pitomost a nenapadá mě jediný důvod, proč by měl někdo takový mail posílat; buďto si má zřídit alias, pokud to je v rámci firmy nebo má jet přes mailing list a ideálně přes Bcc: (většina případů). Je zvláštní, že mailové klienty aspoň nevarují, že tohle se nedělá. Nebo některé ano?
[1] Neviděl jsem žádného klienta, který by varoval, ale zřejmě to není špatný nápad. Ono někdy to smysl má, pokud píšeš pěti lidem, kteří se vzájemně znají, tak je to v pořádku, alespoň je přehled, komu všemu jsi dal třeba vědět. Ale zrovna dneska se mi to stalo zase a mám kontakty na totálně cizí lidi z různých firem.
[5] Má, jen to není na první pohled vidět. A mimochodem, nechci chválit MS produkty, ale náš Outlook 2003 ve spojení s MS Exchange dělá to, že při přeposílání nahradí mailové adresy jmény dotyčných, tj. adresy se dál nepošlou. Minimálně důvod k zamyšlení pro tvůrce mailového SW pro Linux.
[4] security by obscurity s tymto nesuvisi, nejedna sa tu o primarne zabezpecenie (ak nepouzivas svoj e-mail ako heslo). Avsak Petr to napisal jasne - moja adresa nie je potrebna nikomu okrem ludi, s ktorymi si pisem. Pouzivanie e-mailu ma svoje pravidla, ktore by mali ludia poznat a dodrziavat - pomozu tak nielen ostatnym, ale aj sebe (vid posledny odstavec blogu).
[5] No to je pravda. Teda pravda to samozřejmě není, ale je pravda, že políčko pro skrytou kopii uživatelům zrovna moc nevnucuje. [3] Natož aby někoho varoval. Ale v tomhle případě bych asi varování moc nevítal. Maximálně tak s defaultně zaškrtnutým: "Příště již nezobrazovat" Ale aspoň ukazovat to políčko v základním okně by ho mohl.
[5] jak rika [6] Bcc tam je
[6] whe??? - co takhle na to jmeno poklikat? - pocitam ze se ti mail zobrazi - a jestli ne tam tak mrknout do zdrojaku zpravy primo - to by ten exchange musel byt sakra chytrej aby zpravu s 30 lidmi v To a 50 v Cc rozebral a poslal kazdemu zvlast a ostatni maily nahradil pouze za nic nerikajici jmena (btw co kdyz k danemu mailu jmeno nezna?)
[10] Tak jsem se na to díval podobně. Možná jsem MS produkty trochu přecenil, ale je pravda, že k té záměně mailu za pouhé jméno (mail není ani ve zdrojáku) dojde určitě u kontaktů, které jsou v adresáři MS Exchange a pak ještě u některých dalších (nikoliv u úplně všech), přičemž logiku tohoto jsem za tu chvilku, kterou jsem měl na zkoumání, nenalezl.
[3] [10] [12] MS Outlook dělá tu věc, že pokud mail přeposíláte nebo odpovídáte, pak vám na jeho začátek vloží informace o původním emailu (kdy jste ho dostali, kdo ho dostal, kdo dostal kopie, jaký byl subject atd.) Do této hlavičky ovšem vloží pouze názvy emailových adres. Takže obvykle pouze jméno člověka.
Výhoda je, že u řetězových emailů se adresa při každém přeposlání "zničí" a nevýhoda je úplně ta samá. Poměrně často dostávám email typu "hele co nám píše zákazník, prosím ověř to a odpověz jim". Bohužel já už v historii emailu vidím jen to, že to poslala nějaká Jitka Novotná a ani netuším z jaké firmy. Občas mně zachrání, když má někdo v emailu patičku s emailovou adresou, ale dost lidí tam tu adresu nemá.
Takže já osobně tuhle vlastnost outlooku nemám rád a doufám, že se jí nikdo z dalších autorů mailových klientů nepoučí.
Hlavne je to zalezitost toho co dostavate. Svym znamym a lidem co se mnou chteji komunikovat emailem, jsem otloukl o hlavu, ze podobne retezove maily vetsinou s pritroublym videm, powerpointovou prezentaci nebo obrazkem nechci dostavat a mam klid. Kdyz nekdo chce tyto blbosti dostavat dobre mu tak.
[6] No to jste Outlook moc nepochválil, pokud chcete zveřejnit adresu, existuje CC, pokud nechcete, existuje BCC. Neznám všechny softy pro Linux ale předpokládám že se v tomto chovají standardně a nesnaží se být chytřejší než uživatel. Posílat jenom že jsem to poslal i "Janu Novákovi", to je kočkopes, pokud by adresát chtěl "odpovědět všem", tak stejně nemůže, takže je to spíš takový bug než vlastnost. Ono už samotné skrývání adresy pod jméno může být někdy kontraproduknivní, zejména poku se potřebujete ujistit kam přesně že to posíláte.
Ja som kvôli takýmto výstrelkom agresívny. Všetkých svojich známych som naučil, že to nemajú robiť. Na jednu stranu super, už dlho som nedostal podobný mail, na druhú stranu vyzerám ako emocionálne nevyrovnaný debil, ktorý vybuchne kvôli úplne bežnej veci. A tak si posielajú veselo ďalej, akurát mňa vymazali zo zoznamu.
A to mě na druhou stranu nijak nerozčílí, když mi přijde zpráva, kde je má adresa uvedena v Bcc:, prostě jenom není adresována mně a je ještě méně důležitá, než když se někdo obtěžuje vložit mně do Cc:. Ještěže máme všichni svá *vlastní* a *správná* pravidla a ještě lepší je, když se někdo pokouší vysvětlovat mase, že jeho vlastní pravidla jsou ta nejvíc správná. :-D A úplně nejlepší je, když někdo takto podobně naříká využívajíce při tom systém, který slouží ke sběru emailů všech přispěvatelů do diskuze. Jak je ten svět krásný. :-)
ja som dostal naaaaaaaaadherny mail :D
bolo tam asi 300 mien, z coho som samozrejme 299 nepoznal, a bolo tam asi 20 overeni od roznych antivirusov ze je to v poriadku. Takze kilometer dlha somarina, preposielana nenormalne vela krat. A co cert nechcel, bolo to nieco typu "posli vsetkym v tvojom zozname".
Okamzite som napisal tej dievcine co mi to poslala, nech sa nad sebou trochu zamysli :D
[1] [3]
Exchange 2010 - MailTips. vid http://www.gilham.org/Blog/Lists/Posts/Post.aspx?List=aab85845-88d2-4091-8088-a6bbce0a4304&ID=572
Dostal mně strýc, kterému jsem poslal hezký článek popisující tento problém. Teď to posílá stejně, jen mně vyhodí ze seznamu, potom to strávně pošle jen mně s titulkem RE:... a prázdným obsahem. :)
Jinak nemá smysl poučovat lidi o podobných věcech. Jim to funguje a to je hlavní. Akorát já jsem za hnidopicha, kterému se pořád něco nezdá.
U ne IT kamarádů diskuze o počítačích jen poslouchám (a usmívám se).
Zasa na druhu stranu to moze celkom necakany efekt. Od isteho casu som zacal dostavat pravidelne zapisy z porad istej nemenovanej (a pre mna uplne neznamej) firmy... ;) Celkom zabavne poctenicko :) Vyriesilo to az niekolko urgencii, ze si neprajem dostavat ich zapisy z porad :)
Tak dnes som po dlhej dobe dostal takýto mail (zrejme omylom). Absolútna somarina, nejaké fotky, ale tie adresy celkom zaujímavé. Medzi príjemcami boli zamestnanci (predpokladám podľa adresy) dopravného podniku, stavebnej univerzity, štatistického úradu, ministerstva financií a rôznych iných organizácií a firiem. No a čerešnička na torte - úrad vlády...
OMFG!!!
Díky za článek, asi na něj budu odkazovat, až mi zase někdo takový mail pošle :-) Některé lidi se mi podařilo vycvičit, ale jsou i nepoučitelní.
Předně by ale chtělo říct, že různé rádoby vtipné maily (a hoaxy) by se neměly posílat pokud možno vůbec, ale to bych toho chtěl po lamách asi moc :-)
Hromadné maily posílám pomocí SuperPošťáka – tam jsou příjemci samozřejmě v Bcc.
https://www.ohloh.net/p/SuperPostak
Úplně se spamu člověk nezbaví nikdy – ono stačí mít adresu ve tvaru „křestní jméno @ doména“ a spam tak chodí, i když jsem tu adresu nikomu (opravdu nikomu) nedal. Naštěstí toho není moc, i bez spamového filtru se s tím dá žít.
Bohužel, proti spamu nás nic neochrání. A když mi přijde takovej pěknej řetězenej email, vždycky se podívám, koho znám.
A výborný Outlook? Občas dokáže překvapit. Taky jsem od kamarádky dostal nějaké interní dokumenty z její firmy, protože přeposílala a nějak se uklepla a už to bylo. Stačí jedno písmenko špatně a inteligentní Outlook hned doplní jméno, co už někdy viděl. A to není úplně správně, zejména, pokud píšu zprávu, co označím jako důvěrnou.
No oni to nemusi byt jen ty srandicky. Cca pred rokem nam do firmy prisli nejake statisticke obezniky z ministerstva financi a prumyslu a obchodu a oba meli hrozne mnozstvi adresatu v To, ze se mi hlavicka v emailu nevesla na obrazovku. U toho jednoho si pamatuju, ze to bylo 924 adresatu. To je slusna databaze pro zacinajiciho spamera ;) Tak jsem poslal tem zenskejm pekne jedovatej email. Samozrejme s pripojenou pouckou proc takhle ne a jak lepe, tedy bcc.
nekdo tu psal, ze to vetsinou posilaji zeny pracujici ve statnim sektoru - rozhodne to neni pravda, mam tu jeden, ktery rozjeli lidi z Komercni banky ( jen tak pro zajimavost, u uplne prvniho je "Tento e-mail je urcen pouze pro jeho adresata/adresaty a muze obsahovat
duverne informace, jejichz ochrana muze byt vyzadovana pravnimi predpisy.
Jestlize jste zpravu obdrzel(a) omylem, neprodlene informujte jejiho
odesilatele a tuto zpravu, jeji prilohy a pripadne kopie ihned vymazte.
Jakakoli forma uziti, zverejneni, reprodukce, kopirovani, distribuce a
sireni teto zpravy je v takovem pripade zakazana.
Komercni banka, a.s., neodpovida za mozne skody zpusobene neuplnym prenosem,
moznou modifikaci ci zpozdenim teto zpravy behem prenosu od odesilatele k
adresatovi." :D ), vrcholem toho celeho je, ze obsah onoho mailu pouze dokazoval, ze vsichni ti, co to preposlali, neumeli nejen pracovat s PC, ale ani pocitat, coz neni pro KB zrovna pekna vizitka... zajemcum klidne preposlu, ale samozrejme v bcc :D
Bacha, je to taky trestné. Tenhle § 93 zákona o elektronických komunikacích by na to šel víceméně napasovat:
"Použít adresu elektronické pošty pro odeslání zprávy nebo zpráv třetím osobám bez souhlasu držitele této adresy elektronické pošty je zakázáno."
Přešetřuje to a kontroluje Úřad na ochranu osobních údajů, a pak trestá ČTÚ.
Pred časom mi takto prišiel nejaký spam mail od nejakej slovenskej marketingovej agentúry... s asi 30 kontaktmi v CC. A hneď naň odpovedala nejaká ženská ďalším spamov.
Tak som naštvaný odpísal na obe mailové adresy, ktoré spam rozposielali, že keď už majú tú drzosť rozposielať spam, nech si láskavo aspoň dajú tú námahu a nerozposielajú v CC kontakty.
A všetkým ostatným adresátom som to poslal ako kópiu, s otázkou, či im nevadí, že sú ich mailové adresy takto zverejňované (s odkazom na to, ako žiadať o vyradenie zo spamlistu)
Najlepšie bolo, že ostatní adresáti spamu mi začali nadávať buďto s tým, že 1. oni nič neposielali, 2. že som si asi pomýlil adresu, lebo oslovenie nesedí 3. a najlepší boli tí, čo za spammera označili mňa :D
Takže evidentne kopa ľudí ani netuší, že existuje niečo ako CC, a už vôbec nie, že by mohlo byť aj niečo ako BCC.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 833×
Přečteno 89 918×
Přečteno 73 318×
Přečteno 58 204×
Přečteno 54 486×