"...Odpověď je myslím jasná."
Ja bych řekl, že ne tak docela - jestli tyhle krámy mají jít do rozvojových zemí.
Ani u nás nemá běžný BFU nic moc představu co je Linux a co jsou vlastně Widle či jiný os. Natož jaké jsou výhody/nevýhody každého z nich. Na školách by měly být právě s těmito informcemi žáci seznámeni. Ale je velmi málo škol, kde žáci o Linuxu slyší od někoho jiného než od kamaráda, nebo jej dokonce mají (Nepočítám VUT a tp., ale střední a základní školy, kde se budoucí generace dospělích připravuje na svůj další život). A to nemluvím o dalších os - schválně neříkám alternativách. Řekl bych, že právě školy a média by měly být nezávislé instituce - ale to je, bez urážky, jen naivní sen, že?
A jak to tedy bude vypadat v rozvojových zemích např. v africe, kde vysoké procento obyvatel jsou téměř bez základního vzdělání a každodeně řeší otázku, zda vůbec seženou něco na obživu a nějakej počítač, Widle, nebo Linux je moc nezajímá. Vezmou co jim kdo nabídne a nebudou se dívat ani napravo, ani nalevo. Jedno jestli Linux, Widle, MacOS, nebo FreeDOS - jestli je to vůbec bude zajímat.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 376×
Přečteno 89 789×
Přečteno 73 178×
Přečteno 58 134×
Přečteno 54 441×