Ono totiž, v případě e-knih ty nakladatele a knihkupce už nikdo nepotřebuje, je to ještě markantnější než u hudby. Tvoří vyloženě zbytečný mezičlánek. Na rozdíl od hudby, kde přece jen jsou třeba nějaké náklady na přípravu (studio atd.) e-knihu si není problém připravit kompletně svépomocí bez nějakých větších investic. Jedině co tu chybí je právě ten "MyBook" server jako prodejní místo. Svého času tak fungoval Mobipocket, kde se daly jak kupovat tak i nabízet/prodávat knihy vlastní, ale co ho koupil Amazon, nevím jestli tato možnost ještě existuje. Nevím, jestli se dočkáme otevření třeba Apple iBook servru tak aby tam mohli vkládat knihy i jednotlivci. Spíš asi ne, to by si rozházel s vydavateli. Spíše to čeká na nějakou "třetí stranu" která otevře nějaký ten "MyBook" e-shop. Vážný problém ale představují formáty, v současnosti existuje několik různých formátů e-knih, každý vydavatel má (pochopitelně) tendenci mít vlastní formát (s vlastním DRM) a navíc co čtečka, to jiná podpora toho kterého formátu. Navíc aby to nebylo tak jednoduché, některé formáty i když čtečky "papírově" podporují ve skutečnosti umožňují jen velmi omezené použití. Tady je vyloženě nutná nějaká standardizace, vždyť někdy i jeden a tentýž formát se chová na každé čtečce jinak (ePub třeba).
A mohu potvrdit - čtečka s e-ink se čte výborně, po celodenním civění do monitoru je to vyloženě "balzám" na oči (na druhé straně ovšem je stále jen černobílý, takže se hodí na čtení beletrie, ale ne třeba na periodika nebo publikace kde jsou obrázky.)
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 113 203×
Přečteno 90 072×
Přečteno 73 504×
Přečteno 58 271×
Přečteno 54 530×