[3] Existuje snad nějaký důvod, proč byste se nemohl zajímat o činnost Windows stejně jako u Linuxu?
[4] Windows se uspávají bez ohledu na běžící aplikace. Vypínání na aplikace čeká, protože když se aplikace neukončí korektně, tak uživatel nejspíš přijde o nějaká data.
[7] Osobně své počítače výhradně uspávám, a takovéhle problémy jsem nikdy neměl. Samozřejmě ale mám certifikované sestavy i notebooky.
Pro uživatele Linuxu možná není nezvyk nechat notebook uspat. Nezvyk je ale když se potom i probudí, tedy podle mých zkušeností. Samozřejmě si můžete pár hodin hrát s konfiguráky, a třeba to rozchodíte tak, že se notebook většinou dokonce probere, ale pro mě je to trochu málo.
[15]
- Windows mi startují velmi rychle, a po přihlášení jsou použitelné během pár sekund. Asi natahujete do paměti po přihlášení spoustu balastu.
- Pracovní plochy existují jako doplněk, ale nikdy mi nechyběly.
- K multitaskingu jen tolik, že ve Windows se například nezadrhává zvuk při zvýšené zátěži CPU, přepínání mezi programy, přepínání do konzole apod.
- Zpomalení počítače při stahování souboru asi bude mít něco společné s antivirem, každopádně normálně se to nestává.
- Když je počítač idle, probíhají tasky údržby, jako například defragmentace FS. Ano, defragmentace FS na pozadí.
- Ve Windows Exploreru byste se měl naučit najít Computer a pod ním disky. A chce to v preferencích zaškrtnout Automatically expand to current folder, jinak je aktivovaná "lama-protection". Vlastní organizace FS mi přijde OK, na rozdíl od mountpointů jasně vidíte jednotky (i když samozřejmě není problém si partition přimountovat do adresáře).
- Konfigurace je katastofou na Linuxu. Konfiguráky bez sekcí, se sekcemi, v XML, se složenými závorkami, a kdo ví jaké ještě. Další katastrofou jsou konfiguráky s hesly šifrovanými stejně na každém počítači, což je bohužel vidět i u prasáckých aplikací ve Windows (FTP hesla v Total Commanderu). Na přenos kompletní konfigurace na jiný poč použijte wizard, pro jeden program stačí provést export větve Registry.
- PowerShell je daleko silnější, než jakýkoliv unixový shell. Ovšem i cmd.exe umí daleko víc, než si uživatelé unixů myslí.
- Množství ovladačů, a hlavně jejich funkčnost, je proti Linuxu nesrovnatelně lepší.
- Pro flashky tuším od Windows 2000/ME není třeba instalovat ovladače.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 296×
Přečteno 89 773×
Přečteno 73 166×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×