[37] Už tu o tom psal Svaťas - háček je ale v těch podmínkách, které klient musí splňovat a v tom, že se to týká jen AIM nikoli ICQ (leda že by se od března něco změnilo). <b>Ale hlavní je ta závislost na výhradním poskytovateli služby</b> - pořád je to na úrovni, jako kdyby poskytovatel e-mailu neumožňoval dopisování s jinými servery a nepodporoval standardní protokoly jako je SMTP, POP3 a IMAP, ale zveřejnil jen jakési proprietární API, které lze používat pouze s jeho servery. Jasně, člověk by si mohl napsat vlastního poštovního klienta, aby si mohl vyzvednou poštu na serveru XYZ a dopisovat si s uživateli na témže serveru. Ale proč by to dělal, když si může svobodně zvolit klienta (KMail, Outlook, Thunderbird, Pine, Mutt...), poskytovatele služby (Seznam, Gmail, Hotmail...) a komunikovat s kýmkoli, což umožňují <b>standardní</b> protokoly.
Ale abych byl trochu víc konstruktivní: pokud by AOL skutečně otevřela protokol a umožnila implementovat servery a umožnila existenci dalších poskytovatelů služeb a jejich vzájemné propojení (komunikaci uživatelů různých poskytovatelů), tak by tu byly dva internetové protokoly, které by si konkurovaly, jako si třeba konkurují NFS a Samba. Pak by mělo smysl se bavit, který z nich je lepší, ale do té doby je ICQ/OSCAR/AIM nepřijatelný.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 406×
Přečteno 89 801×
Přečteno 73 187×
Přečteno 58 145×
Přečteno 54 444×