Já bych k těm důvodům PRO 64 bit přidal často přehlížené/bagatelizované:
1) 4 GB limit není pouze na celkovou instalovanou paměť (a NENÍ pravda že každý 64 bitový kernel bude umět využít 4GB fyzické RAM!). Důležitá věc je, že _adresní prostor jednoho procesu_ má limit 4 GB (z čehož 1GB sežere jádro; kde se ta paměť vezmě je dost jedno, viz swap, GPU, ...). Dokonce i s PAE na 32 bitovém systému budou aplikace trpět tímto limitem.
2) 4 GB limit se vůbec netýká pouze paměti. Čítačů, které pracují s čísly >2^32 je poměrně mnoho: velikost souborů, časovače, ... toto všechno je v 32 bitovém systému potřeba řešit dvěma zápisy do paměti, které nejsou z hlediska synchronizace cache atomické a musí se řešit zámky.
3) Tvrdí zastánci 32 bitů obvykle nezapínají ani PAE, čímž se připravují o bezpečnostní bit NX v procesoru.
No a pak jsou tu samozřejmě obligátní výhody typu 16 general purpose registrů a pokud toto nestačí tak už nevím co... názory typu že 64 bitová adresa je 2x delší než 32 bitová jsou mimo mísu, s tímto přístupem bychom mohli ještě stále používat 16 bitů...
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 113 687×
Přečteno 90 244×
Přečteno 73 647×
Přečteno 58 363×
Přečteno 54 591×