Bez dlouhých úvodů – řeč bude o tom, jak si pro telefon s Androidem připravit offline turistické mapy v linuxu.
Začínal jsem u multiplatformního prográmku TrekBuddy, kdtrý bych dnes už určitě nedoporučil, k dispozici je software s lepšími funkcemi a mnohem lepším ovládáním. Chci upozornit na tři (původně dvě, ale doplňuji z diskuze další) aplikace, dostupné v Android Marketu. Umí online mapy a do každé z nich lze jiným způsobem nahrát i offline mapové podklady.
RMaps umií zobrazovat mapy, vytvořené v programu Mobile Atlas Creator. Jde o Java aplikaci, kterou spustíme pohodlně jak v linuxu tak i ve windows. V linuxu po stažení a rozbalení archivu spustíme v terminálu příkaz sh start.sh, pokud tomuto souboru přidáme práva pro spuštění souboru, můžeme spouštět program přímo v Nautilu.
RMaps používá formát SQLite, proto musíme ještě do rozbaleného adresáře Mobile Atlas Creatoru stáhnout knihovnu sqlitejdbc-v056.jar. Pak už jen spustíme program, v levé nabídce zvolíme „Cykloatlas (CZ, SK)“, vybereme Zoom Level (15), myší označíme oblast na mapě, kterou chceme exportovat, do políčka „Name“ označený úsek pojmenujeme a přidáme k atlasu tlačítkem Add. V roletce „Atlas Setting“ vybereme „RMap SQLite“, můžeme uložit tento přednastavený profil a každopádně vytvoříme mapu pomocí tlačítka „Create Atlas“.
Mapu (atlas) pak nahrajeme na SD kartu telefonu do adresáře rmaps/maps, který se sám vytvoří po instalaci mobilní aplikace. V RMaps pak zaškrtneme mapu v menu – Settings – User defined maps.
Program využívá aplikaci GPS Status, kterou si můžeme sami doinstalovat z Marketu.
Locus je program z české dílny (doufám že se nepletu), vypadá a ovládá se opět výborně, je lokalizovaný do češtiny, údajně spolupracuje s c:geo a hlavně mezi nabídkami online map (kterých je opravdu dost) nechybí Cykloserver s mapovými podklady, vhodnými pro turistiku.
Locus má tzv. Map manager integrovaný, takže pro vytvoření offline podkladů stačí jen wifi. Ikonka vpravo nahoře slouží pro přístup k mapám, nejprve vybereme online mapu „Shocart“, pak si necháme na display telefonu zobrazit část mapy, kterou chceme stáhnout, opět zvolíme ikonku vpravo nahoře a přejdeme do „Stažení mapy“. Zvolíme jednu z nabídek (třeba Tato obrazovka), vybereme způsob uložení a měřítko a mapa se už stahuje…
OsmAnd je program, o kterém jsem před sepsáním tohoto textu nevěděl a opravdu mě zaujal, díky za info z diskuze. Mimo jiné totiž nabízí možnost pracovat s vektorovými mapami, které na rychlém zařízení (mám HTC Desire HD) běží opravdu svižně s minimálním datovým tokem. Program umí i „hlasovou“ navigaci, která mi docela fungovala, našel jsem ale jen slovenčinu a nevím, jestli bych se mohl na to opravdu spolehnout…
Možná si říkáte, proč používat první RMaps, když oba programy tahají mapy z Cykloserveru a v Locusu se objedu bez počítače, OsmAnd má vektorové mapy a naviguje… Prostě mám rád možnost volby a navíc Mobile Atlas Creator má více možností při vytváření mapového podkladu. Máte nějaké jiné zkušenosti nebo tipy na jiné řešení? Abych nezapomněl – existuje také placené řešení v podobě SmartMaps. Aplikace zdarma, možnost nákupu jednotlivých map podle oblasti.
P.S. Asi bych neměl TrekBuddy úplně zatracovat, pravdou je, že jsem nezkoušel poslední verzi. Ale některé možnosti mi tam chyběly, např. zoomování mapy…
Díky za Mobile Atlas Creator, krásně se v něm vybere mapa, která danou oblast pokrývá nejlépe (což cykloatlas pro mě skoro nikdy není :) - na mnoha místech přeplácané a hlavně mimo ČR kde potřebuji offline navi nejčastěji nepoužitelné).
Jak velkou mapu ty SW zvládají? Co třeba 4GB?
[2] Podle mě je limit FAT32 4GB na soubor, ale tohle jsem tak jako tak na mysli neměl - spíš jestli si to nenačítá mapu celou do paměti (třeba při odzoomování) a padlo by to nebo tak něco. Pokud by to umělo ty 2GB, tak by to bylo dobré, tam už se vejde hodně, ale třeba 400MB nebo kolik má člověk volné paměti u 512 RAM modelu (nevím, ještě nemám Android) by nebylo nic moc.
[4] Mapy mobil nacita po dlazdicich, takze s velikosti by nemel byt problem.
Jinak bych jeste zminil dva dalsi programy. Osobne jsem od RMaps presel k OruxMaps, protoze umoznuje pohodlneji prepinat mapove podklady. Mapy se taktez tvori pres Atlas creator (ikdyz je mozna treba vyvojova verze, viz web oruxmaps). A pred par dny jsem narazil na OsmAnd, coz je vektorova "navigace", ktera si vektorove mapy nataha z Open steet maps (ale umi i bitmapu z jinych zdroju) a udajne by mela umet i navigovat (mne to haze errory). Vyhodou je relativne rozumna mapa silnicni site s moznosti vyhledavani ulic, POI,.. Nevyhodou pomalejsi vykreslovani (na mem wildfiru) a jiz zminene problemy s navigaci.
Určitě doporučuji nainstalovat si MapDroyd - to "y" je správně. Stáhne si pro offline použití mapové podklady z OpenStreet Map. Není to sice 100% turistická mapa, ale poslouží velmi dobře a kdejaká cestička v ní je (alespoň v čechách). Osobně ji kombinuji s už zmíněným Locus-em. Oproti němu ale má výhodu v tom, že si stáhne mapu zvolené oblasti (státu) ve vektorovém formátu.
Tiez pouzivam OruxMaps na Androide, ten si vie mapu priamo stiahnut bez nejakej dalsej konverznej utiltky, co mi pride dost pohodlne. Vie vyrabat offline mapy z viacerych mapovych zdrojov. Pred pouzitim si vytvorim mapu oblasti ktora ma zaujima vo velkosti ktoru si mozem dovolit. Nemusim mat potom celu velku mapu na karte.
TrekBuddy se dají zobrazovat různé informace o délce, trvání trasy apod. přez CMS (http://wiki.trekbuddy.net/index.php/CMS), kde se dá využít i skriptovací jazyk HECL. Jinak samozřejmě jeho „nevýhodou“ je multiplatformní původ a proto na dotykových telefonech ne ideální ovládání. I když teď se Kruch s tím snaží něco udělat.
Uvital bych podrobnejsi recenzi. OruxMaps a OsmAnd jsou dva ruzne programy. Pro vektorove mapy (navigace ve meste a po silnici) pouzivam MapDroyd. Ted vidim ze OsmAnd (ktery jsem neznal) snad umi i autonavigaci, ale nejsem si jist jak to bude pouzitelne vzhledem k obcas chybejicim silnicim v OSM. Kde ziskat vektorove turisticke mapy nevim, zato rastrove turisticke mapy k dispozici jsou. Pouzivam pro ne OruxMaps, libi se mi ze oproti TrekBuddy umi digitalni zoom, ukazat vyskovy profil trasy atp.
Tak jsem se dival na OsmAnd a bohuzel pro navigaci (ve smyslu autonavigace po silnici) potrebuje spojeni na Internet. Tim to ale ztraci veskery puvab, Internet jednak neni vsude (treba v horach), jednak je to drahe (treba v zahranici). To uz muzu rovnou pouzivat Google Maps. Ja pro navigaci pouzivam Navigon (cca 50EUR). Existuje in NavDroyd (cca 5EUR), ktery pouziva OSM mapy, ale ten jsem nezkousel.
Používám Garmin eTrax Legend a vyhovuje mi velkou výdrží použitých baterií (bez problémů zapnutý celý den). Také mi vyhovuje, že si při návštěvě cizího města mohu doma předem uložit množství bodů které bych chtěl vidět (není problém až 100), a pak se k nim nechat na místě navigovat bez připojení na Internet. Protože bych ale radši nosil pouze jedno zařízení místo dvou, uvažuji o mobilu s navigací. Nevím ale, zda mi poskytne vše, co mi nyní poskytuje Garmin a člověk se to dozví prakticky až při používání daného zařízení. Jaké jsou v tomto ohledu zkušenosti majitelů mobilú s navigací? Díky za poskytnutí praktických poznatků.
[20] Pravdou je, že prográmek OsmAnd sem logicky nepatří, protože neumí offline mapy, pouze se stahují POI data a hlasová navigace. Nemám vyzkoušené, jestli náhodou nejde mapy cashovat. Navigaci podle OSM map bych volil jen pro cykloturistiku nebo v nouzi, mapy nejsou přesné, mají občas chyby.
[21] S Garminem přímo zkušenosti nemám, připadá mi výhodná velká výdrž baterie oproti android telefonu. Naproti tomu ovládání velkým dotykovým displayem, snadná aktualizace map, přímé navázání na další programy (Locus - cgeo) jsou výhodné. Ale chtělo by to praktické zkušenosti pro dobré srovnání. Možná někoho bude zajímat video o Garminu:
http://www.youtube.com/watch?v=4XDCe-x2uxk
nebo další diskuze o Locus:
http://androidforum.cz/viewtopic.php?f=27&t=10335
Výdrž Legenda s moderními Androidy se nedá srovnávat - pasivní displej můžeš mít zapnutý pořád a skoro nic to nežere. Ale i bez displeje (jen záznam trasy dle GPS) vydrží Legend o dost déle. Také viditelnost displeje na slunci je u Legenda nádherná. Ale velká pomalost Legenda, černobílý (tedy asi ve 4 stupních šedi) vektorový styl map a nevelké rozlišení přístroj dost degraduje v pohodlnosti používání. Prostě mapa na Legendu je něco, na co bych nechtěl koukat, když bych nemusel. Výhodou Legendu je i odolnost (jak proti vodě, tak proti nárazu, prachu či znečištěným rukám).
Androidí přístroje se nedají používat stylem "pořád zapnutý displej". Tak prostě člověk koukne, zorientuje se a displej vypne. Kvalita map a možnosti aplikací jsou u Androidu o dost lepší - stačí si vhodně vybrat z velkého množství aplikací. A možnosti postupně rostou. Do Androida se také vejde spousta map kvůli ohromným kapacitám SDHC karet (a nemusí brát moc ohled na velikost, takže se tam klidně ukládají bitmapy, které se dají velmi rychle vykreslit). Legend má paměť v řádu MB.
Cituji odpověď z cykloserveru:
Dobrý den,
Ano, došlo k cílenému zablokování přístupu neautorizovaných aplikací k
mapovým zdrojům SHOCart (MOBAC, Locus, Rmaps apod.). Mapa SHOCart je na
internetu legálně přístupná pouze přes webovou aplikaci Cykloatlas Online na
www.cykloserver.cz.
Děkujeme za pochopení
Michal Stupka
editor
A máme po žížalkách, ještě, že jsem si mapy na letošní akce nachystal v zimě.
24, 25, 26: Důvod je napsaný na tomto fóru a řešení je tamtéž o pár příspěvků níže od uživatele "lacop". Stručně: MOBAC si stáhne mapový podklad a reliéf a dává to dohromady. Jenže tam kde je krajina placatá reliéfová data chybí a MOBAC to zobrazí jako chybu (místo toho, aby zobrazil mapivý obrázek bez reliéfu). Řešení na uvedeném fóru.
Zapomněl jsem samozřejmě přiložit odkat: http://www.trekbuddy.net/forum/viewtopic.php?t=3486&postdays=0&postorder=asc&start=126
CykloMapa mě nešla v MOBAC vytvářet taky, pak jsem ale našel, že to zase funguje od Alfa verze 1.9 preview 11, uvádějí to docela v ChangeLogu. Více na http://www.infodata.cz/mobac/ , je to sice pro Nokii a začátečníky, odkazy jsou ale hned na začátku. Naposled generováno 7.3., snad to funguje i teď.
Celkem dobré offline turistické a cyklo mapy jsou zde: http://ctom.ic.cz. Využívá se skvělých mapových podkladů ze serevru mapy.cz. Stahování podrobnějšího zoomu je ale řešeno aplikací pro widle, kterou se mi nepodařilo rozchodit pod vínem, takže jsem mapové podklady stahoval pod woknama.. Jinak GPS to nepodporuje, ale to mě osobně nevadí, ještě se umím v mapách orientovat i bez GPS..
OsmAnd se hodne zmenil, ma offline mapy i (zcela) offline navigaci a lze ho prinutit i cesky mluvit ;), posledni dobou se i graficky velice vylepsil a jiz funguje dobre hledani v POI. Zkuste sami na http://osmand.cz
Je třeba vybrat offline službu https://osmand.cz/2012/07/kterou-navigacni-sluzbu-vybrat/
Vím že to tu nežije ... jen pro úplnost ;)
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×