Můj vztah s linuxem - kdy mi pomáhá a kdy mě ničí - Témata označená nálepkou Ubuntu

  • Jak vytvořit z videa a fotek DVD

    A máme tu další prázdninové téma – přivezete si z výletu či dovolené video, fotky a rádi byste vytvořili pro sebe či blízké DVD.Příznivci youtube či MP4 mohou nabídnout, že DVD už začíná být anachronizmem, tuhle diskuzi bych nechal stranou, navíc si prostě nebudou číst část o authoringu…
  • Tip na skvělou multifunkční barevnou tiskárnu

    Blog je asi lepší místo pro prezentaci vlastních myšlenek a nápadů než pro shromažďování různých návodů, ale mě to prostě nedá. Ve své práci si filozofování užiju dost a u počítače jsem asi spíše praktik nebo hračička. Pokud vás tedy zajímá informace o skvělé laserové multifunkční tiskárně, která pod linuxem šlape jako hodinky, čtěte dál.
    7. 6. 2010 22:13 (aktualizováno)
  • Jak nahrát zvuk z jakéhokoliv programu

    Po delší době jsem měl volný den a tak jsem se rozhodl vrátit se ke svému koníčku a složit si nějakou tu muziku. Vše šlo jako po másle (nápad jsem měl v rukávě, použil jsem Rosegarden a nějaké softwarové syntezátory) až do chvíle, kdy jsem potřeboval vygenerovat výsledný wav, případně mp3 soubor. Vzpoměl jsem si, že existuje utilitka arecord, spouští se z příkazového řádku a dělá přesně to, že zvukový výstup, který jde do reproduktorů, ukládá ve zvoleném formátu a kvalitě dosouboru…
    1. 6. 2010 12:57 (aktualizováno)
  • Kde všude najdeme otevřené zdroje?

    Stále je mi velmi příjemné, že v dnešním business světě existují a rozvíjejí se oblasti, které fungují na pravidlech vzájemnosti, otevřené dostupnosti a nabídce ke spolurpáci. Původně jsem si naivně myslel, že je to pouze svět software a linuxových distribucí, kde můžeme bezplatně používat výsledky práce druhých a podle chuti a svých možností se na této práci podílet.
  • Fotky v pohybu - jak v linuxu vytvořit slideshow

    Při vytváření domácího videa, povídání z našeho cestování po světě pro přátele nebo profesionálních (a neotřelých) prezentací se nám může hodit, když budeme umět z fotografií vytvořit „slideshow“ – video s pěknými přechody mezi obrázky podbarvené hudbou či nahraným komentářem. V linuxu si jako obvykle můžeme vybrat, programy se liší svou složitostí v ovládání, možnostmi nastavení i výběrem výstupního formátu…
  • Čtyři kvalitní programy pro konverzi videa v linuxu

    I když sami netočíme vlastní video, může se nám občas hodit celkem snadný způsob jak překonvertovat film nebo videoklip z jednoho formátu do druhého. Například si chceme udělat zálohu našeho DVD, chceme si video pustit na netbooku nebo v mobilu. V linuxu obecně máme pro tento případ řadu možností, zřejmě s masovým nárůstem nejrůznějších mobilních zařízení se nabídka software v poslední době stále rozšiřuje – vše samozřejmě zdarma…
  • Kdo se má s tím Ubuntu pořád zlobit...

    Blíží se čas vydání další verze Ubuntu, tentokrát s označením 10.04 Lucid Lynx a po dvou letech opět půjde o LTS, prodlouženou podporu pro desktopy 3 roky, pro servery 5 let. Osobně se na něj těším, protože pevně doufám, že mi bude opět fungovat to, co přestalo s poslední verzí chodit (scanner Canon Lide 50, USB TV karta GIGABYTE) a zůstanou zlepšení (korektní práce grafiky od Intelu, wifi, rychlejší start…)
    21. 3. 2010 14:02 (aktualizováno)
  • Sdílení vzdálené plochy - jedno nečekané řešení

    Chci se s vámi podělit o své zážitky při zprovozňování dvou variant vzdáleného přístupu k počítači. V prvním případě bylo třeba ovládat počítač uvnitř lokální sítě, na obou strojích běželo Ubuntu – opravdu triviální záležitost. Ve druhém případě jsem potřeboval občas pomoci přes vzdálený přístup otci, já s ubuntu, on s Windows XP, bez pevné IP adresy a s mizivou počítačovou gramotností – nakonec i zde bylo řešení triviální.
  • Hromadná úprava fotek v Nautilu

    Když chceme spravovat v linuxu digitální fotografie, máme hned v čisté instalaci k dispozici nějaký ten prográmek (v Ubuntu momentálně F-Spot), můžeme snadno doinstalovat (např. populární Picasa). Někdy se ale hodí možnost rychlé úpravy fotek přímo ze správce souborů – prostě něco označit, vybrat z kontextové nabídky příkaz a hotovo. Přesně tohle nabízí doplňěk nautilus-image-converter. Nainstalujeme v Synapticu nebo příkazem…
    18. 3. 2010 14:28 (aktualizováno)
  • Počítač mluvící a rozumějící - screenreader a linux

    V minulém textu jsem uvedl dva odkazy na online služby, které si může každý vyzkoušet bez jakékoliv instalace. Nyní se podělím o to, co jsem vyčetl a vyzkoušel na vlastní kůži – tedy spíše na kůži vlastní instalace Ubuntu. A bude se instalovat… Screenreader je program, který má za úkol číst to, co se v textové podobě objevuje na obrazovce a to tak, abychom mohli počítač ovládat. Je jasné, že ten, kdo netrpí zrakovou vadou, takovou službu nepotřebuje…