Existuje řada situací, kdy potřebujeme přejmenovat spoustu souborů najednou. Můžeme si chtít udělat pořádek v muzice či fotkách, můžeme chtít, aby nám systém řadil správně soubory v adresáři – to byl mimochodem můj důvod pro hledání vhodného nástroje pro hromadné přejmenování.Můžeme být ale i náročnější a chtít použít v přejmenovaných souborech aktuální datum, položky z ID3 či Exif tagů.
Ve Windows jsem byl dříve zvyklý používat Totam Commander (který byl několik měsíců dobrým přechodovým můstkem po nainstalování Ubuntu, pod Wine funguje bezvadně). I v linuxu můžete k těmto účelům použít správce souborů, dále máme k dispozici specializované programy nebo samozřejmě terminál. Podělím se s vámi o tipy na programy, které zastupují všechny výše zmíněné varianty.
Správce souborů
Kdo nepotřebuje příliš složité nastavování parametrů a je zvyklý používat dvoupanelového správce souborů, může směle vyzkoušet GNOME Commander a v něm volbu Pokročilý nástroj pro přejmenovávání. Nejprve označíte soubory, se kterými chcete pracovat, pak zvolíte zmíněnou položku v menu a jednoduše na horních roletkách volíte, z čeho se mají nové názvy souborů skládat.
Prý by to měl umět i Krusader, ale nezkoušel jsem. Neběží-li grafické prostředí a my to s příkazy příliš neumíme, lze velmi omezeně použít i volbu F6 v Midnight Commanderu.
Specializované programy
Jednodušší ale s dostatečně bohatou nabídkou funkcí je program pyRenamer. Je napsaný v Pythonu a nainstalujete ho z repozitářů distribuce. Patterny, dávající pravidla pro změnu názvu, zadáváme sice ručně, ale pokud myší najedeme nad pole patternu, ukáže se nápověda s možnostmi, kterých je opravdu dost (jak je vidět na obrázku).
Hodně komplexním nástrojem je program Metamorphose. Stáhnete a nainstalujete ho z domovské stránky projektu. Ovládání je celkem intuitivní, což se hodí zvláště když takovou akci děláme jednou za uherský rok.
Pro uživatele KDE (ale nejen pro ně) je tu nástroj Krename, nainstalujete z repozitáře. Umí toho opravdu hodně, zajímavé mi připadalo vkládání matematických funkcí či JavaScript kéd, ovládání je velmi dobré. Přehledný článeček najdete na LinuxExpres.
Terminál
Přiznávám, že tady jsem spíše začátečník. Zejména proto, že hromadně přejmenovávat budu jen zřídka, využiju raději intuitivnější GUI, ale chápu, že někdo to rád textově a když se to umí, bude to nejspíš i rychlejší.
Takže jsem zjistil, že pro základní přejmenování se používá příkaz mv, kterým toho hromadně ale moc nezměníme. Můžeme psát nebo použít skript nebo používáme-li distribuci z rodiny Debian, máme k dispozici příkaz rename. Program je napsaný v Perlu a syntaxe pro změnu přípony vypadá např. takto:
rename 's/\.JPG/\.jpg/' *.JPG
Příklady použití najdete tady nebo tady. Dočetl jsem se, že se syntaxí rename je potíž v tom, že záleží na nainstalované verzi, což mi nepřipadá moc dobré. Uznávám, že tato část textu je nejslabší, ale nemá cenu, abych se rozepisoval o něčem, co pořádně nemám vyzkoušené.
pyRenamer je dobrý, s XFCE aplikacema (Thunar, Bulk rename) zkušenosti nemám, takže jsem za ty tipy rád. Původně jsem vlastně hledal nějaký skript, který mi převede soubory z kamery (názvy obsahovaly hexadecimální číslování, např. MOV00A3.TOD) do desítkové soustavy. V linuxu totiž jak Nautilus, tak i všechny mě známé stříhací programy tohle neseřadí korektně. Vzhledem k tomu, že šlo o scény s časovou posloupností a těch souborů bylo z jedné dovolené třeba 80, bylo nějaké automatické přejmenování nutností.
žádný vhodný skript jsem nenašel a sám si ho napsat neumím, leda tak v PHP, místo toho jsem našel výše popsané programy, kde to celkem bez obtíží zvládnu. Protože jde ale vždy o stejnou akci po stažení souborů z kamery, spustit skript by mi přišlo opravdu nejjednodušší.
Přejmenování dělávám na *nixech skriptem (nebo cyklem / čímkoli, co si pro to napíšu). Když jsem něco takového potřeboval na winu, sáhl jsem po total commanderu a to bylo něco! Žádné regexpy, prostě jsem upravil název prvního souboru tak, jak bych ho chtěl a ono to vydedukovalo názvy ostatních a automaticky přejmenovalo (s realtime náhledem napřed). To jsem opravdu zíral. I bez Vizíru.
Zdravim,
taky davam prednost commandline. Priznam se, ze jsem nikdy zadny graficky renamer ani nezkousel. Zrovna vcera jsem pro jednu presentaci potreboval prejmenovat horu zcela ruzne se jmenujicich obrazku na stereotypni pict0001.jpg, pict0002.jpg atd. a dopadlo to takto:
count=0 ; for i in *.jpg ; do num="000${count}" ; num=${num:((${#num} - 4))} ; echo mv $i pict${num}.jpg ; count=$((count + 1)) ; done
Vsimnete si, ze script primo nepresouva, ale vlastne generuje jiny script (protoze tam je pred mv prikaz echo). To proto, ze si samozrejme nejsem jist, zda moje "dilo" bude napoprve chodit a nerad bych napachal nenapravitelne skody :-). Nu a kdyz to chodi, jednoduse radek vyvolam zpet sipkou vzhuru a na konec pripisu "| sh" - a je udelano :-).
Zdravi Pavel
Pro normalni hromadne prejmenovani vice souboru si vystacim s rename. Tady bych chtel poznamenat, ze se nejedna jen o nastroj distribuci z debian rodiny. Setkal jsem se s nim snad na kazdem unixu, kde jsem zatim pracoval.
Pro prejmenovani na zaklade id3 tagu se mi velmi osvedcil programek easytag ( http://easytag.sourceforge.net/ )
Ma pekne graficke rozhrani a zvlada napriklad vyhledat id3 tagy v nejake internetove databazi na zaklade poctu skladeb a jejich delek, tyto id3 tagy zapise do jednotlivych mp3 souboru a jeste na jejich zaklade prejmenuje soubory podle zadaneho vzoru.
[8] Problém bych asi řešil skriptem v Perlu (nabrat jméno, vygenerovat nové, uložit pod ním). Dá se i kopírovat nově pojmenované soubory do jiného adresáře a původní smazat až poté, kdy se přesvědčíme že vše proběhlo ok. Dtto by to zvládl i Python a další programovací jazyky, nebo přímo shell, ale tam bych musel studovat a zkoušet syntaxi, protože s nimi běžně nepracuji.
Ahoj,
potrebuji hromadne prejmenovat adresar se soubory"foto_xx.JPG" na "foto_xx.jpg". Program pyRename je fajn, bohuzel mi hodi EROR a to ze uvedeny soubor uz existuje. Co tedy s tim? Snazil jsem se ho zaroven prejmenovat i pred priponou ale opet to udela jen jeden krok a druhy uz ne.
Jaky jiny program bych mohl zkusit?
Díky moc. B
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×