Všichni jsme to už někde viděli, ale málokdo to už zkoušel vytvořit – obrázky složené z písmenek neboli z ASCII kódu. Je to jednoduché a výsledek vypadá dobře, pokud zvolíme dostatečně kontrastní fotografii či kresbu. Tohle téma mě teď napadlo, protože uvažuju o letošním PFku a mám chuť na něco trochu netradičního.
Takže chceme-li se pustit do konverze bitmapy do ASCII, máme několik možností jak na to. Buď použijeme online webovou službu, nebo budeme instalovat nějakou utilitku – a nebo plugin do GIMPu.
Online konverzi nabízejí např. následující weby:
http://lunatic.no/ol/img2aschtml.php
Více možností nastavení
Bez nastavení parametrů, ale výsledek slušný
Prostě další možnost
Pokud chceme použít utilitku, můžeme nainstalovat jp2a, v několika distribucích jí najdeme přímo v repozitáři.
Komplexnější nástroj se jmenuje JavE a jak název vypovídá, je napsaný v Javě. ASCII grafiku v něm můžeme přímo tvořit a nabízí i možnost animovat. Instalace je snadná – nejprve se ujistíme, že máme nainstalované prostředí OpenJDK, pak stáhneme archiv, rozbalíme a souboru Jare5.jar dáme práva pro spouštění. Pro korektní fungování bude aplikace vyžadovat stažení fontu a nakopírování do adresáře s programem.
Nakonec jsem narazil na plugin pro GIMP – přesný název je GIMP ASCII Load/Save Plugin, zatím jsem nezkoušel plugin nainstalovat.
A na závěr jsem náhodou narazil na jednoduchý php skript, který převádí jpg na ASCII:
<html>
<head>
<title>Ascii</title>
<style>
body{
line-height:1px;
font-size:1px;
}
</style>
</head>
<body>
<?php
function getext($filename) {
$pos = strrpos($filename,'.');
$str = substr($filename, $pos);
return $str;
}
$image = 'image.jpg';
$ext = getext($image);
if($ext == ".jpg"){
$img = ImageCreateFromJpeg($image);
}
else{
echo'Wrong File Type';
}
$width = imagesx($img);
$height = imagesy($img);
for($h=0;$h<$height;$h++){
for($w=0;$w<=$width;$w++){
$rgb = ImageColorAt($img, $w, $h);
$r = ($rgb >> 16) & 0xFF;
$g = ($rgb >> 8) & 0xFF;
$b = $rgb & 0xFF;
if($w == $width){
echo '<br>';
}else{
echo '<span style="color:rgb('.$r.','.$g.','.$b.');">#</span>';
}
}
}
?>
</body>
</html>
Prave kouzlo ascii artu je prave vyuziti ruznych znaku pro rozliseni odstinu sedi v cernobilych obrazcich. Obrazek ze znaku 01, ktere jsou navic barevne podobne jako originalni pixely na fotografii (viz obrazek ditete), to neni zadny "art".
Libi se mi taky ascii filter pro mplayer, jednu dobu se takto vysilaly zapasy z fotbaloveho mistrovstvi ci ceho, http://www.ascii-wm.net/
Uznávám, obrázek není vhodným příkladem ASCII Artu, ani netvrdím, že jsem v tom přeborník. Jasně že hlavním kouzlem je výběr znaků tak, aby tvořily co nejlépe celkový dojem. Vzpomněl jsem si, že jsem před mnoha lety podobnou grafiku tvořil na Atari 800XL v textovém režimu - pěkně ručně, aníž bych tušil, že je to něco jako ASCII Art. Pokud je tu někdo, kdo to umí a chce se podělit, sem s ním.
Prostě mě téma zaujalo a chtěl jsem se o něj podělit, jak to tady ostatně děláme všichni. Ten "ilustrační" obrázek jsem si mohl odpustit, ale už ho dávat pryč nebudu, ať má někdo na co nadávat.
Co třeba použít tohle http://aa-project.sourceforge.net/index.html
[4] Opravdu katastrofa milý pane.. Ne, opravdu všichni se tu nedělíme o znalosti co nemáme. Pokud se chcete dělit o vzpomínky a doměnky, doporučuji diskuzní fórum.. V podstatě vypuštěním tohoto balastu snižujete význam kvaliních informací ostatních, nehledě že snižujete čtenářský rating root.cz, neboť lidi co tu chodili dříve podobné "odborně" napsané články akorát zhnusí. Jako lidké psychologie znalý jedinec (dle Vašeho představení v pravém sloupci) by jste to mohl možná vědět nejlépe. Pokud chcete dále publikovat, jistě můžete ale osobně bych si Vám dovolil poradit aby jste se konečně přizpůsobit době informačních technologií a uvědomil si, že hodnotou doby netvoří jakákoli informace ale pouze informace kvalitní, pravdivá a úplná. Jinak odvaha Vám rozhodně nechybí, ikyž obdiv není namístě. Polepšete se. S pozdravem PV
[8] Vy si asi děláte srandu - vaše zdrcující kritika mě obviňuje ze snižování kvality blogu tohoto webu, kde jsou pouze odborné příspěvky. Určitě jsem nevhodně použil pojem ASCII art, aby už to nikoho nedráždilo, smazal jsem to z textu. Příspěvek je o převodu bitmapy na ascii kód, v tom žádný problém není. Příspěvky jsou tu velmi různé, na stránky Root chodím už asi pět let a blogy docela čtu. Text měl být inspirací pro kutili, nikoliv vyčerpávající odborná stať.
Když mi někdo na tenhle text napíše, že "ASCII art not found", tak to beru, ale vaše rady
jsou podle mě přes čáru. Čtenářský rating root.cz fakt nesnižuju a s mou profesí to nemá vůbec nic společného. Radit vám nebudu, ale trochu nadhledu by vám neuškodilo, ledaže máte na starost odborný dohled nad příspěvky.
Píšu, protože mě to baví a diskuse bývá většinou podnětná.
Ahoj, rad bych se s Vama podelil o bezva recept pro kutili (sic!) co radi vari: tak sem si rikal, ze kdyz sou ty vanoce, udelam si cukrovi - takze vemete chleba, namazete ho marmeladou a rozkrajite na maly kousky - preju dobrou chut, a kdyby to nekdo kritizoval, tak se budu rozcilovat a blabolit ze prece ne kazdej je kuchar s michelinskou hvezdou a hlavne ze sem to prece myslel dobre, zejo?
[10] Srandu si bohužel nedělám milý pane. Zamyslete se nad rozdílem ve významu "vyčerpávající odborná stať" a "kvalitní článek". Nikdo tu přeci neočekává žádnou disertační práci na téma ASCII art stejně tak, jako tu nikdo neočekává článek který je mimo a po opravě nadpisu má informační hodnotu blízkou nule. Jistě, bohužel nejste sám, pokud Vám nezáleží co si lidé opravdu myslí o tom co píšete tak je to zlé a diskuze bude pro Vás asi dost podnětná ale nevím k čemu..
A jen tak mimochodem kutilY (pánY).
Jan Kulhánek pracuje jako psycholog a psychoterapeut, prací s počítači si přivydělával hlavně při studijích. Do světa Linuxu začal více pronikat asi před třemi lety (2007), kdy si nainstaloval Ubuntu jako druhý systém. U této distribuce už zůstal i když rád experimentuje a občas zkouší různé novinky. Je „běžný“ uživatel desktopu, od kterého chce, aby byl user-friendly pro každodenní použití. Občas si skládá muziku, dělá trochu grafiku hlavně pro různé webové projektíky, stříhá video. Počítače jsou dlouhodobým koníčkem.
Přečteno 30 369×
Přečteno 26 924×
Přečteno 26 653×
Přečteno 25 558×
Přečteno 24 178×