Každá recenze raspberry PI uváděla jako jednu z klíčových vlastností tohohle hardwaru schopnost přehrát HD video. Skutečnost je však taková, že krabička RasPI obsahuje pouze funkční H.264 dekodér. Starý dobrý MPEG-2, který je například v ČR používán pro digitální pozemní televizní vysílání, přehraje PI pouze softwarově, bez hardwarové akcelerace, a tudíž pomalu.
Hardware samotného PI jako takový MPEG2 dekodér obsahuje, ten je však nefunkční. Celá záležitost je jen o ceně za licenci, která je asi 90 korun a prodražila by PI pro všechny koncové zákazníky, i ty kteří o tenhle dekodér nestojí.
Před pár dny byla přímo vývojáři rasPI zpřístupněna možnost si MPEG2 licenci extra dokoupit. Pro objednání budete potřebovat znát seriové číslo vašeho PI, které najdete přes
cat /proc/cpuinfo
Po objednání vám dojde několik emailů, z nichž jeden obsahuje instrukce jak dekodér zprovoznit. Defakto jde jen o to přidat jeden řádek do konfiguračního souboru /boot/config.txt (pokud máte partišnu s firmwarem jako já mountnutou na /boot). Můj vypadá nějak takhle:decode_MPG2=0x2a9ca9e2
No ja teda tomu jako moc nerozumim, ale HD chapu jako rozliseni, treba fullHD je jako 1920x1080, a to klidne do MPEG nacpu, ne? :)
Proste jsem chtel tim clankem jako rict ze predtim to neumelo akcelerovany MPEG2 a ted za par korun to umi, bez hardwarovych zasahu ... A protoze mam asi 5TB nahravek z televize (na ktere se stejne nikdo nediva) tak sem si to koupil.
Možnost ovládat Raspberry s nainstalovaným Rasbmc dálkovým ovladačem k TV jsem objevil o víkendu a je to skutečně pecka. Celkově jsem nadšený i z ovládání a bezproblémového připojení zařízení přes síť nebo USB. Jediný problém, kterým jsem zaznamenal v rozhraní, je, že defaultní font použitý v hlavním menu neumí velká česká písmena (dá se změnit v nastavení).
Bohužel se ale nedokážu smířit s jinou skutečností - když přehrávám filmy z flashky připojené přímo do TV do jejího USB vstupu, mají prostě viditelně lepší kvalitu, než ty samé přehrávané přes Raspberry. Jednak se interní SW v TV zřejmě lépe dokáže vypořádat s rozlišením (i geometrií obrazu) a jednak se mi zdá, že i lépe zvládá dekódování. Ale možná je to jen můj subjektivní dojem. (Nepomohlo mi příliš ani vyhrát si s nastavením obrazu v Rasbmc. Třeba jsem jen něco přehlédl.)
[3] Rozdíl v přehrávání přímo v TV a externím přehrávačem znám taky. I když v mém případě jsem ten rozdíl viděl mezi přímým příjmem z DVB-T a přes PC přehrávaným DVB-T streamem (přijímaným i uloženým).
Domnívám se, že hlavním důvodem je to, že televize má lepší algoritmy pro upscalování obrazu, než běžně používané přehrávače. Takže nastavit pro přehrávání na televizi nižší rozlišení by paradoxně mohlo pomoci. Zase je otázka, zda televize neupscaluje různě podle použitého zdroje signálu.
Snažil jsem se o tom diskutovat pod článkem o MythTV, ale autor se na mě jen divně koukal. Takže jsem rád, že mi mé pozorování někdo potvrdil.
(off topic)
Já mám takovou nepěknou zkušenost s Panasonic Viera přes HDMI, místo wallpaperu černá barva. Když zajedu s myší ke kraji obrazovky, tak obraz krásně ztmavne a černá je opravdu černá. Když vyjedu o pár pixelů k prostředku, tak prudce stoupne jas a černá je podsvícená že vypadá jako šedá. Sranda je, že jsem prolez všechno nastavení v TV (a že toho je!), povypínal všechny úsporný režimy, regulaci podsvícení podle okolního osvětlení (docela pomohlo) a dokud jsem nenastavil všechny hodnoty natvrdo ručně, tak to pořád pochodovalo jak se tomu zachtělo :(
[6] Našel jsem pár tipů, co s tím, tak postupně vyzkouším. Změna rozlišení byla jedním z nich, tak uvidíme. Navíc jsem vyzkoušel "nightly build" verzi (je instalovatelná přímo v raspbmc) a zdá se mi, že je obraz o něco lepší. Vyzkouším i váš tip :-)
Teď mě ale přeci jen víc trápí celkem značná pomalost načítání obsahu zpřístupněného různými video doplňky (TED, YT atd.). Je mi jasné, že nelze čekat zázraky, ale podle některých videí a postů na fórech by to mohlo být i lepší.
[1] "Mpeg-4 (coz je H.264)"
Len drobna poznamka: MPEG-4 definuje minimalne 2 rozdielne kompresie videa: MPEG-4 Part 2 a MPEG-4 Part 10 (H.264).
http://en.wikipedia.org/wiki/MPEG-4
[Cleb 10] Ehm, 486 by u DVD/DVB sotva zvládla zvukovou stopu ve stereu. Nicméně softwarová implemetace mpeg2 pro Pi existuje a v současné době dělá na běžném SD DVB vysílání kolem 20 fps. A údajně je tu ještě možnost využít části HW dekodéru pro jiné kodeky a Opengl ES.
[Mrkva 11] Nedáš ;) Leda bys k němu přilepil dostatečně velkou RAM na tabulky a data.
Tomáš je autorem několika více či méně známých projektů jak z oblasti operačních systémů, tak internetu. V současnosti samozvaný expert na Linux, Bash, PHP a MySQL.
Přečteno 25 945×
Přečteno 23 975×
Přečteno 19 499×
Přečteno 18 283×
Přečteno 12 887×