[9] Nejde jen o vzhled, ale aktualizace velice často rozdrbou i funkčnost. A pak je dilema, jestli "nebezpečný", ale fungující soft, nebo soft "bezpečnostně záplatovaný", ale nemající klíčové funkce.
Na KDE3 jsem vypálil snad stovky CD a DVD, jen v implicitním nastavení po instalaci, aniž bych musel cokoli přenastavovat. Na KDE4 se mi nepodařilo vypálit stejným softem (K3B) a na identickém železe ani jedno, přitom jsem jich zmařil určitě přes deset při laborování s různými úpravami nastavení. Debian 6 jsem byl nucen natvrdo downgradovat na Debian 5, protože tam (na identickém železe) nejelo video v celoobrazovkovém modu a přeskakoval zvuk. Znamenalo to mj. přenastavit v počítači systémové datum, protože nějaký idiot vázal instalaci některých programů na jakési limitní datum.
A řeknu to natvrdo: Pokud vývojáři zjevně zdrbou funkčnost aktualizovaného programu, kterou jako uživatel vidím a mohu posoudit, tak proč bych měl věřit, že je skutečně lepší i ta "bezpečnost", kterou si takto jednoduše ověřit nemohu?
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 112 294×
Přečteno 89 772×
Přečteno 73 163×
Přečteno 58 109×
Přečteno 54 435×