Odpovídáte na názor ke článku Windows XP se stále prodávají více než Vista.
Samozřejmě Registry je větší, než typický textový konfigurák. Podobně databáze je větší, než texťák s tabulkou jmen zaměstnanců. Stejně tak file system je většinou větší, než typický textový konfigurák. Pěkné postřehy, ale nějak z nic nevyplývá.
Budete se možná divit, ale aplikace také nehledají své nastavení v celém Windows Registry, ale jen ve své větvi. Podobně YaST nehledá na celém disku, ale jen v daném souboru, a DB server nehledá v celé DB, ale jen v dané tabulce (či tabulkách).
Konfiguraci triviální aplikace najdete v Registry na jednom místě, stejně jako v Linuxu v jednom konfiguráku. Například uživatelské nastavení Notepadu je vcelku pochopitelně v HKCU\Software\Microsoft\Notepad. Když je aplikace složitější, je to složitější i s nastavením. Například Oracle má konfiguráků více, a jsou potroušené různě po stromu. Podobně když budete mít sadu kodeků s nastavením, které používají všechny aplikace, a k tomu tři přehrávače které ty kodeky využívají, těžko najdete konfiguraci přehrávače a kodeků v jednom souboru. Některé složitější aplikace (třeba Windows a MS Office) umí svou konfiguraci exportovat.
Implementační detaily Windows Registry jsem sem kdysi někam linkoval. Jména hodnot jsou efektivně tříděná, byť nemusí být uložená v abecedním pořadí (konkrétní použitou strukturu si opravdu nepamatuji). Vyhledal bych vám link, ale jednak to dokážete sám, a pak nemyslím, že byste z popisu mnoho pochopil.
Do Registry jste tedy musel lézt proto, že Secunia neumí psát software. Co vám doporučit? Kontaktovat podporu Secunie, a neříkat, že je to chyba konceptu. Když se něco porouchá (třeba protože autor aplikace je prase), může nastat nutnost vlézt do Registry. Stejně tak u nastavení, která nemají GUI - typicky používaná pro troubleshooting. Když jsme u toho, zkušenější power user by nechal vygenerovat log setupu, a při troše štěstí by tam zjistil, co se aplikaci nelíbí. Méně zkušený proleze Registry, a smaže na co přijde (v horším případě něco co mazat nemá). Reboot opět nebývá třeba, pokud neběží servis (ten snad umíte zastavit); typicky se stačí odhlásit a přihlásit.
Na TV se také nedívám, TV tuner od začátku roku nemám. Telefon s Windows mám, protože celkem potřebuji navigaci, a velmi mě těsí s sebou mít Outlook, Word, Excel, slovníky, mapy, browser, IM, nějaké firemní aplikace atd. Lepší alternativu než Windows Mobile neznám. Tedy pokud je telefon s Windows od HTC, protože je to jediný výrobce, o kterém vím, že ty telefony fakt fugují (některé jiné jsou na vyhození z okna).
Ten strom je celkem dobrý. Máte ho v elektronické formě, a dá se v něm vyhledávat. Na webu to není nic moc, ale určitě je i v lokální MSDN Library, SDK, nebo v Resource Kitu. V XP Resource Kitu byste snad mohl najít i stejnou referenci pro XP; obecně je to ale stejné jako u Win2K3 Serveru, jsou to dvě edice jednoho systému.
[202] Viz výše, jeden konfigurák nebo klíč Registry platí pro triviální aplikace. Navíc na Linuxu předpokládám také máte asociace aplikací, které s konfigurákem aplikace nepřenesete.
GConf byl napsán proto, aby řešil problémy, které jsem popsal. Nebo si myslíte, že celé Gnome používá GConf jen proto, že uživatelé Windows jsou zvyklí na regedit, a tak někdo náhodou napsal Gconf-editor? :)
Ano, některé aplikace jsou popsané lépe, než vlastním jménem. Jiné ne. Některé se přidají do obdoby Start Menu, jiné ne. Některé jsou lokalizované, jiné ne. Krása, že?
Nevím jak Tucows, ale některé podobné služby certifikují, že SW neobsahuje malware. Navíc je tu Windows Marketplace, kde můžete najít velkou spoustu SW.
[203] Podnikové PC není kiosek, ani počítač v inetové kavárně :). Síla Domain Policy je v tom, že jde o centrálně administrovatelnou záležitost, kde přiřazujete policy skupinám strojů a uživatelů. Mimochodem jde o 13 let starou funkcionalitu z Windows 95.
[205] Nevidíte race condition? Hm, tak to jste asi jediný. Ještě jednou si zkuste přečíst, co jsem k tomu psal o kodecích, nebo o Oracle. Prostě se smiřte s tím, že spoustu konfiguráků můžete číst či zapisovat z více procesů najednou. Když jsme u toho, i ten Firefox si můžete spustit ve dvou instancích. Nehledě na pomalé čtení konfigurace, a pomalý zápis. A budu se opakovat: když jsou konfiguráky tak super, proč Gnome používá GConf?
Jak jsem psal, používat překlad pro volby typu "s GUI nebo nez GUI", nebo "pro kartu X nebo Y" je hrubě špatně.
Těch 1200 balíčků je typicky fialový hnus. Těch rozumných z toho bude desetina, možná setina. K tomu nainstalovat cokoliv, co není připraveno pro vaší verzi vašeho distra, je pěkný opruz. Navíc balíčky neřeší výběr komponent, jak jsme řešili třeba u OOo (který na to má vlastní instalák).
Jinak s těmi hlupáky, debily apod. bych na vašem místě šetřil; zvláště poté, co jste například v diskuzi o HALu ukázal perly typu 'samotné "jádro" NT nedělá téměř nic'.
Když se změní API, musíte přizpůsobit svou aplikaci. Samozřejmě se aplikace píšou na základě dokumentace, a ne zdrojáku. Konkrétní implementace se totiž může změnit v jakékoliv minor verzi, kdežto dokumentovaný interface zůstává. Bohužel ve světě open source je koncept dokumentace považován za přežitý, protože máte přece zdroják :(
V tom případě parsujete XML stream parserem. Používáte tedy callback; a to si říkáte unixák? :) XML odstraňuje některé nevýhody textových konfiguráků, ale bohužel problém se současným přístupem zůstává.
Registry můžete snadno verzovat a srovnávat. Stačí provést export dané větve. Ale proč byste to proboha dělal? Samozřejmě identifikace aplikace, ke které změna přísluší, je zjevná z cesty v Registry. Ještě bych řekl, že můžete použít audit na daný kus Registry, a nechat si vypisovat vybrané úspěšné či neúspěšné akce (otevření klíče, načtení seznamu hodnot, čtení/zápis hodnoty atd). výsledek lze filtrovat podle kritérií; totéž je možné u objektů na FS, a podle všeho od první verze NT. A samozřejmě můžete monitorovat přístupy k Registry (nebo FS) i v reálném čase. To víte, Windows nejsou unix.
Petr Krčmář pracuje jako šéfredaktor serveru Root.cz. GNU/Linuxem a Unixem obecně se zabývá již více než deset let a věnuje se především jeho nasazení v počítačových sítích a bezpečnostní politice. Zde bloguje o Root.cz, Linuxu, internetu a světě kolem sebe.
Přečteno 114 057×
Přečteno 90 395×
Přečteno 73 784×
Přečteno 58 461×
Přečteno 54 674×